CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-07-03 
Drukuj PDF Wyślij link

Czapury. Skarpy bezpieczne i niebezpieczne

Autor: Małgorzata Kaptur 

Dziś w sądzie w Lesznie odbyła się druga rozprawa z powództwa S. Ambrożewicza, który domaga się przywrócenia do pracy po tym jak w listopadzie ubiegłego roku został zwolniony dyscyplinarnie za występowanie w podwójnej roli w stosunku do dewelopera Family House. W Urzędzie Miejskim w Mosinie wydawał tej firmie WZ, a jednocześnie na zlecenie tejże spółki wykonywał duże projekty. Kolejna rozprawa odbędzie się w październiku.
Nie o tym jednak chciałabym napisać dzisiaj szerzej, lecz o panu Jakubie Pyżalskim i o drogach zbudowanych przez niego bez pozwolenia.

Jakub Pyżalski występował na rozprawie w charakterze świadka. Jak wiadomo bywanie w sądzie to dla niego nic nowego (ma na swoim koncie 3 wyroki). Czuł się więc tam jak ryba w wodzie. Mimo, że z powodu jego spóźnienia sąd musiał ogłosić przerwę, wcale go to nie zbiło z tropu. Mój widok wyraźnie go "ucieszył" - zapowiedział, że w sądzie się jeszcze nie raz spotkamy. 

Zapytany przez Sąd o nabyty od gminy łącznik ekologiczny oświadczył, że wprawdzie zbudował na nim kilkanaście domów, ale nie cel budowlany był dla niego ważny przy zakupie tego gruntu. Łącznik ekologiczny był stromą skarpą i aby zbudować drogę i domy FH straciła 5 milionów, by teren do tego celu przystosować. FH nabyło tę działkę od gminy, gdyż strategicznym celem było połączenie drogą biegnącą przez łącznik części osiedla z dalej położonymi gruntami, co umożliwiło zbudowanie kolejnych etapów.

Kiedy z grupą kilkunastu radnych i wieceburmistrzem Ratajczakiem 10 kwietnia 2014 r. stałam w miejscu, gdzie się łącznik ekologiczny zaczynał i wskazywałam na niezabezpieczoną skarpę, pojawił się poddenerwowany Jakub Pyżalski i chcąc mnie zbić z tropu nagrywał, co mówiłam.

Wielokrotnie powtarzał, że kilkanaście kontroli PINB niczego nie znalazło, bo on wszystko buduje zgodnie z prawem. Radni, by zrekompensować mu moje "niestosowne" zachowanie, chwalili wszystko. Radny Rybicki, by odciąć się od moich uwag o przewężeniu, zakręcie na skarpie bez barier i oznaczenia, stwierdził wyraźnie, że jemu się ta droga bardzo podoba.

Burmistrz Ratajczak milczał, podobnie komendant Straży Miejskiej...Jak się okazało ta strategiczna droga, bez której nie byłoby osiedla Leśnego IV etap II między ulicami Wiśniową, Czereśniową, Gruszkową i Morelową oraz budowanego własnie osiedla Leśnego IV etap III zbudowana została bez stosownych pozwoleń, a więc z naruszeniem prawa.

Aby zbudować drogę należy m.in:

  • uzyskać decyzję Burmistrza o lokalizacji inwestycji celu publicznego (to takie WZ dla drogi)
  • uzyskać od Starosty pozwolenie na budowę ( jednym z załaczników jest projekt drogi).Niestety ulica Jagodowa w części przebiegającej po łączniku ekologicznym -  rozpoczynająca się zakrętem pod kątem 90 stopni została zbudowana bez potrzebnych zezwoleń (nie tylko brakuje pozwolenia na budowę, ale deweloper nie wystąpił nawet z wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej przez Burmistrza.

Nie wiem jak się czuł wiceburmistrz Ratajczak, kiedy słuchał bez mrugniecia okiem deklaracji dewelopera o tym, że wszystko na osiedlu jest w zgodzie z prawem, czy miał taką wiedzę i czy teraz ją ma.
Nie wiem też, czy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podejmie w związku z tym jakieś kroki. 
Mam co do tego poważnewatpliwości. 
  

Usypanie skarpy, po której przebiega droga bez pozwolenia, ma miejsce również na  ulicy Czereśniowej (zdj. poniżej).W przypadku tejże Burmistrz wprawdzie wydał decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego, ale deweloper  do starostwa z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę nie wystąpił.

Również bez pozwolenia na budowę FH zbudował pieszojezdnię na opadającej stromo w dół ul. Wiśniowej, która jest droga gminną. 

Wszystkie wymienione ulice przebiegają na terenie zagrożonym masowymi ruchami ziemi. To duża niefrasobliwość dewelopera i brak kontroli ze strony odpowiednich organów.


Kiedy państwo Cybalowie chcieli zbudować dom na swojej działce położonej na liczącej ponad 100 lat ulicy Promowej w Czapurach, Burmistrz znalazł mnóstwo powodów, by nie wydać warunków zabudowy. Jego decyzję trzykrotnie uchylało Samorządowe Kolegium Odwoławcze. W końcu SKO orzekło, że decyzję wyda w zastępstwie Burmistrz Miasta Puszczykowa.
Aby to uniemożliwić w szybkim tempie uchwalono plan miejscowy.

Burmistrz Sławomir Ratajczak wtedy na sesji długo i obrazowo mówił, że zabezpieczenie skarpy nad Wartą to dziesiątki milionów, to duże ryzyko. Przypomnę, że chodziło tam o 1 dom i minimalny ruch.

W przypadku Osiedla Leśnego nikt ryzyka zdaje się nie zauważać, mimo że skarpy są usypane bez pozwolenia, a po nich codziennie jeździ kilkaset samochodów, w tym szabowozy.

 


KomentarzeDO PRAWA
2014-07-30 10:41:09
BUDUJE BO MA DOSKONAŁE UKŁADY W STAROSTWIE A SZCZEGOLNIE Z PINB Z panem
prawo jest dla płotek, rekiny mają je w nosie
2014-07-29 21:26:41
Nie tylko drogi na Leśnym FH buduje bez pozolenia. w dzisiejszym Głosie Wielkopolskim mozna przeczytać, że FH rozpoczęło budowę apartamentowca przy ul. Grabowej w Poznaniu bez pozwolenia na budowę! http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3521753,poznan-mieszkancy-z-grabowej-kontra-family-house-zdjecia,id,t.html
Proste
2014-07-07 12:58:50
Mam pytanie - czy to prawda, że za oświetlenie na osiedlu Leśnym płaci Pyżalski? I że oświetlenie ulic zależy od jego widzimisię? Jak mieszkańcy będą grzeczni - to będą mieli jasno, a jak będą podskakiwać to im wykręci bezpieczniki. Czy tak może być? Co na to burmistrz?
mieszkaniec
2014-07-04 11:17:05
Nie bez powodu burmistrz odmawiał udzielenia informacji o wz dla Pyżalskiego. Wszystko by grało, tylko do Rady weszła p. Małgosia. I się zaczeło.
BE
2014-07-04 10:17:39
http://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=10261
ja
2014-07-04 09:37:57
Według stanowiska GUNB obiekt budowlany, wybudowany lub będący w trakcie budowy bez wymaganego pozwolenia na budowę, może zostać tylko wtedy zalegalizowany, jeżeli spełnione są łącznie dwa podstawowe warunki, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane, tj. zgodność z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisami techniczno-budowlanymi w zakresie umożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu zgodnego z prawem.
;-)
2014-07-04 08:39:30
Czym skorupka za młodu nasiąknie, to i na starość trąci ;-)
Husker
2014-07-04 07:31:26
No to już jest szczyt http://czapury.eu/viewtopic.php?f=13&t=867&sid=4ecca5d88645b57c066963727898bde3
Karol
2014-07-03 21:11:39
Pyżalski ma niezły tupet - wszystko zgodnie z prawem, dobre sobie... Oczywiście jedzie po bandzie, bo wie, że PINB i Burmistrza ma za sobą.
taboret
2014-07-03 19:08:38
Zobaczymy jak to oceni PINB ( tu były wz) bo :
http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/legalizacja-samowoli-budowlanej-oplata-legalizacyjna,132_3866.html