CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-07-21 
Drukuj PDF Wyślij link

Czy w Mosinie potrzeba dwóch zastępców burmistrza?

Autor: Małgorzata Kaptur 

Ustawodawca w gminach od 20 tys. do 100 tys. daje burmistrzowi możliwość powołania drugiego zastępcy. Mosina ma 29 tys. mieszkańców, więc moim zdaniem drugiego zastępcy nie potrzebuje. Przyjrzyjmy się jaki ma zakres obowiązków Waldemar Krzyżanowski. Zobaczmy jak zorganizowane są urzędy w bogatszej od nas gminie Kórnik i zdecydowanie większej gminie Śrem, gdzie jest tylko jeden zastępca.

POZWOLĘ SOBIE OCENIĆ DZIAŁALNOŚĆ PANA WALDEMARA KRZYŻANOWSKIEGO W TRZECH PODLEGŁYCH MU OBSZARACH:

 

 • OŚWIATA - nie interesuje się, nie zna się i nie dąży do zmiany tej sytuacji, całkowicie polega na kierowniku referatu oświaty, p. M. Kasprzyk do tego stopnia, że sam na posiedzenia komisji przychodzi sporadycznie.
  To mnie trochę dziwi, bo w piśmie z 25.04.2012 r. stwierdził, że:
  "To ja jestem decydentem w tematach związanych nie tylko z oświatą. Kierownik referatu jest osobą podległą, wykonawczą i poza propozycjami czy rozwiązaniami jakie może składać nie realizuje swej polityki".

  Unikanie posiedzeń Komisji Edukacji, Kultury i Sportu jest dziwne, gdyż zastępca burmistrza nie żałuje czasu na działania, które nie są ujete w oficjalnym przydziale obowiązków - wykazuje się nadaktywnością w sferze spotkań integracyjnych na terenie gminy.

  Jeżeli chodzi o oświatę występuje najczęściej w charakterze asystenta p. burmistrz wręczając kwiaty.
   
 • OCHRONA ZDROWIA - w czasie spotkań ze spółkami lekarskimi ograniczał się do roli konferansjera, nie posiadał wiedzy w temacie. 
  Po II przetargu na wynajem przychodni umówił się z przedstawicielami spółek Vis Medica, Consensus i Modent, a kiedy przybyli do urzędu wyszedł i oświadczył, że ich nie przyjmie. 
   
 • STRAŻ MIEJSKA - nie tworzy planów pracy dłuższych niż miesięczne - TUTAJ,
  twierdzi, że są niepotrzebne, nie dba o wizerunek SM, nie informuje o jej działalności - od 3 czerwca nie udostępniono mi sprawozdania za rok 2013 - TUTAJ 
  Mimo wielu sygnałów, że w Mosinie informacja na temat zakresu obowiązków i podejmowanych działań Straży Miejskiej odbiega od poziomu informowania w innych gminach nie dąży do zmiany tego stanu rzeczy.
  W czasie analizy wykonania budżetu - maj 2014 r. - poprosiłam o wykaz nowych obowiązków Straży Miejskiej w związku z przejęciem dotychczasowych zadań dot. wyłapywania zwierząt, zbierania padłych przez firmę PTASIOR, a obecnie FALCO  do tej pory nie otrzymałam takiej informacji. Mimo, że straznikom ubyło obowiązków stan osobowy się nie zmienił.

Analizując obowiązki burmistrza Kórnika i Śremu proszę zwrócić uwagę na szeroki zakres działania włodarzy tych gmin.

Zgodnie ze schematem organizacyjnym Urzędu Miejskiego w Mosinie pani burmistrz Zofia Springer nadzoruje pracę:

 • Asystenta ds. Obsługi Mediów,
 • Pełnomocnika ds.Ochrony Informacji Niejawnych,
 • Audytora Wewnętrznego,
 • Radcę Prawnego.

W porównaniu z zakresem obowiązków burmistrza Kórnika Jerzego Lechnerowskiego i burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego nasza pani burmistrz się nie przemęcza... 

 

Dla porównania:
 

 

 Jestem ciekawa, jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie.

 

 

 Kłobuck 


Komentarzetaboret
2014-07-21 23:54:10
Ja bym zarządzania Krzesin nie brał pod uwagę, mimo że nielot jest uwzględniany w tym zamotanym grafiku zarządzania,( on go nie tworzył) ale skro grafik taki to efekt zarządzania byle jaki. Często można słyszeć w wypowiedziach zastępców - nie wiem, zorientuję się zobaczymy, a to oznacza niewiedzę w niektórych sprawach.
Wojciech
2014-07-21 23:02:02
@taboret::: Jak sam schemat nie jest przejrzysty i logiczny to działanie na podstawie niego może być tylko "wielką improwizacją" - odpowiedzialny za coś jest ale tak naprawdę go nie ma. Ciekawe czy w bazie na Krzesinach też podobnie improwizują.
taboret
2014-07-21 22:39:23
@ Wojciech::: Rozumiesz dobrze. To się nazywa urzędowa, zbiorowa odpowiedzialność za sprawy gminne.
Patrząc z twojej perspektywy "Po nitce do kłębka" to się zamotasz
i piszesz : " ... ja czegoś nie rozumiem. "
b
2014-07-21 21:58:31
Czyzby wreszcie w Mosinie zostal wakat komendanta ochrony p/pozarowej. W schemacie organizacyjnym byl wakat.
Senior
2014-07-21 16:54:55
Pierwszy punkt w programie wyborczym mosińskiej opozycji powinien stanowić o jednym zastępcy burmistrza.
NIE dla picerów!
2014-07-21 12:23:11
Brak konkretnych zadań powoduje, że burmistrzowie wysiadują na festynach. Z tego wysiadywania korzyści dla gminy niewielkie. Bo korzyści to praca, otwarty umysł i kreatywność. PR nie wpływa na rozwój gminy, tylko na rozwój osobistej kariery picerów.
do Pani Małgorzaty
2014-07-21 11:51:28
Moje zdanie to "żyć nie umierać" ma władza w Mosinie. Nie dziwię, się że p. Springer z Krzyżanowskim zajmują się bywaniem, wręczaniem, przecinaniem. Oni najzwyczajniej w świecie się nudzą. A kto ma za mało roboty, to nawet tej małej zazwyczaj dobrze nie wykonuje. Nuda psuje.
Wojciech
2014-07-21 10:44:20
Zobaczyłem schematy organizacyjne Kórnika, Śremu i Mosiny. Zastanawia mnie pewien "galimatias" pod pozycjami burmistrzów, sekretarza i skarbnika w schemacie Mosiny. Wynika z tego, ze I burmistrz wchodzi w kompetencje II burmistrza, sekretarza oraz skarbnika i tak po kolei każdy każdemu. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem. :)
Robert
2014-07-21 10:27:52
Jola - estetyka jest ważna, ale nie najważniejsza. Gdyby tak było to burmistrzem byłaby dawno Małgorzata Twardowska, która urodą, figurą i kobiecym wdziękiem wyróżniała się na plus w poprzednich wyborach.
Jola do taboreta
2014-07-21 10:11:13
Burmistrzowej trochę się przytyło. Powinna ze względów estetycznych mniej pokazywać sie publicznie (aż sie odchudzi). Stąd zapewne pomysł na Waldemara.
taboret
2014-07-21 10:01:16
@ Jola ::: To rzecz indywidualnej oceny, (a trochę żartem) może dlatego jest tylko vice, przy-stojny jak przyboczny drużynowego w ZHP
Jola
2014-07-21 09:33:14
Jedyną zaleta pana Krzyżanowskiego jest fakt, że jest podobno przystojny.