CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-07-24 
Drukuj PDF Wyślij link

Tajemniczy zleceniodawca sondażu wyborczego

Autor: Małgorzata Kaptur 

Dwa dni temu opisałam sytuację, która mnie zbulwersowała. Ankieterka wypytująca o preferencje wyborcze powiedziała, że zleceniodawcą sondażu jest Urząd Miejski w Mosinie. Burmistrz jednak kategorycznie zaprzecza, by tak było, zarzuca mi wprowadzanie mieszkańców w błąd. Również firma BioStat twierdzi, że zleceniodawcą nie jest Urząd Miejski w Mosinie. Kto w takim razie zlecił to badanie?

We wtorek wieczorem na mój telefon domowy zadzwoniła ankieterka firmy Biostat z Rybnika. Wymieniła listę nazwisk (m. in. Zofia Springer, Waldemar Krzyżanowski, Jerzy Sławomir Falbierski, Jan Marciniak, Małgorzata Twardowska) i pytała o preferencje w przyszłych i w poprzednich wyborach. Pytała też, co musiałby zrobić kandydat, by do siebie przekonać, co powinno być w programie wyborczym.

Na pytanie, kto zlecił to badanie, odpowiedziała, że Urząd Miasta w Mosinie. Opisałam to zdarzenie.

 Kierownik Projektów Badawczych w firmie BioStat, pan Andrzej Kempa w przysłanym wczoraj przed południem oświadczeniu stwierdza, że:

"Urząd Miasta w Mosinie nie jest Zleceniodawcą badania sondażowego ani też w żaden sposób nie jest związany z Wykonawcą badania, firmą Biostat. Informacja, na którą powołuje się autor wpisu wyniknęła najprawdopodobniej z niezrozumienia ankietera. Dane Zleceniodawcy badania są chronione tajemnicą handlową. Jednocześnie, mając na uwadze najwyższą jakość świadczonych usług zamieszczone uwagi przekazaliśmy już zespołowi ankieterów."

Również wczoraj na stronie Urzędu pojawiło się sprostowanie odnoszące się do artykułu mojego autorstwa zamieszczonego na stronie www.czasmosiny.pl.

"Burmistrz Gminy Mosina Zofia Springer kategorycznie zaprzecza, że Urząd Miasta w Mosinie zlecił i finansował przeprowadzenie opisanego sondażu firmie BIOSTAT z Rybnika bądź jakiejkolwiek innej firmie."

Dzisiaj z kolei Burmistrz Gminy Mosina wezwał mnie do usunięcia wpisu sprzed 2 dni, co też uczyniłam.

 

 

 

 

 

PYTANIA (póki co) BEZ ODPOWIEDZI:

  1. Skoro Burmistrz oświadcza, że nie ma nic wspólnego z tym sondażem, to kim w takim razie jest ów anonimowy zleceniodawca, który go zamówił?

    Myślę, że sprawa ta się wkrótce wyjaśni. 
     
  2. Skoro firma BioStat nie wykonuje tego sondażu na zlecenie Urzędu w Mosinie, to dlaczego ankieterka podała nieprawdziwą informację, dlaczego wprowadziła ankietowanego w błąd?


     

Komentarzetaboret
2014-10-21 22:52:54
Chyba chodziło o wyczucie opinii n/t działań obecnego burmistrza a tym samym p K .
Roman
2014-10-21 21:55:30
Po co był ten sondaż? Jego zleceniodawcy postawili nietrafione pytania, nie przewidzieli nowych kandydatów. Tyle kasy w błoto. No chyba, że chodziło o wyłonienie lidera we własnym obozie.
Xsawery
2014-08-28 05:58:14
Jeden drugiego wart !
X z Dopiewa
2014-08-27 22:45:40
Ten artykuł we "Wspólnocie" to ogólnopolska reklama tej strony i burmistrza, który prowadzi wojenki z radnymi. A sondaż zazwyczaj robi władza. U nas w Dopiewie w 2010 r. też były takie hocki-klocki http://www.gminadopiewo.pl/faq/pozostale/1101
wyborca
2014-08-27 11:26:50
Czy można wierzyć zapewnieniom Zofii Springer? Nie można, bo WIELOKROTNIE wprowadziła w błąd swoich wyborców.
Husker
2014-08-27 10:48:32
Teraz nie będzie winnego. Może ja nim zostanę :). Ludzi są fałszywi i bezczelni okłamani i sami nie wiedza co chcą, każdy kłamie i udaje że jest kimś innym niż jest. Smutne lecz jakże prawdziwe.....
Małgorzata Kaptur
2014-08-27 10:22:32
Pani burmistrz posunęła się krok dalej - nie tylko twierdzi, że ona sama nie zamawiała sondażu, ale zapewnia, że nie zrobił tego także nikt z jej otoczenia. Mogła to zrobić, jej zdaniem, w ramach prowokacji sama opozycja, która teraz robi z tego sensację. Ktoś mnie zapytał, czy mnie ta wypowiedź dziwi? Niestety, nic mnie już nie jest w stanie zdziwić w zachowaniu burmistrz Zofii Springer.
Wspólnota
2014-08-27 09:36:37
"Sondaż widmo" - artykuł w piśmie samorządowym "Wspólnota" http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/sondaz-widmo-w-mosinie/
kibic
2014-08-10 12:46:46
"Co cię nie zabije, to cię wzmocni", zadziałało. Dziękujemy Pani Burmistrz i Merkuriuszowi za reklamę Czasu Mosiny. Będzie więcej czytelników. Każdy sam osądzi gdzie prawda.
Pan Tadeusz
2014-08-09 22:16:39
Pani Burmistrz w swoim organie prasowym zapomniała napisać, że każdy kto zajrzy na stronę Czasu Mosiny będzie ekskomunikowany !
czytelnik Merkuriusza
2014-08-09 22:04:10
Nie wiedziałem o tej stronie, ale pani burmistrz w ostatnim Merkuriuszu ją zareklamowała przy okazji dementi ws. sondażu, więc wszedłem i czytam z zainteresowaniem. Niech się Pani nie przejmuje i potraktuje to jako darmową reklamę. Niech Pani robi spokojnie swoje. Do mnie nikt nie dzwonił, ale też mi się wydaje, że to pomysł burmistrza a dokładniej wiceburmistrza, tego od reklamy. Pozdrawiam
Wynik
2014-08-04 10:20:30
Będzie bardzo wiarygodny :)
Roman
2014-08-04 08:53:20
W sobotę na grillu zgadaliśmy się na ten temat. Okazało się, że na 5 rodzin dzwonili do 4. Trzy osoby odmówiły udziału w sondażu.
b
2014-07-26 08:37:23
@Emeryt, fajnie to okresliles, ciekawe, gdyby to nie byly te fuchy z urzedu to z czego by zyl, przeciez jego dochody z dzialalnosci sa warte funta klakow, a przeciez z przewijania silniczkow pracujacy w dawnej spoldzielni na Ratajczaka mieli ( juz emeryci) calkiem dobre a nawet bardzo dobre zyski.
Emeryt
2014-07-25 22:54:50
Szanowni Państwo , jeżeli gmina Mosina ma do zaoferowania tylko takich kandydatów to znaczy że osiągnęła dno. Jerzy Falbierski stały kandydat - najlepiej wychodzi mu gotowanie grochówki. Jan Marciniak - wieczny przegrany mimo że na samorządzie się zna, chyba Jego czas minął. Waldemar Krzyżanowski - byli żołnierze zawodowi już ta Gminą po części rządzili. Najlepiej gdyby poszukał sobie zajęcia - zgodnie z kwalifikacjami- w agencji ochrony ( można tam zarobić spore pieniądze - 5 zł/godz). Zofia Springer - jaki rządca wszyscy widzą. Pani Zosi - dziękujemy. Waldemar Waligórski - ..... ha, ha, ha , toż to .
Mieszkaniec
2014-07-25 22:18:31
Przypadkowo odebrałem telefon od Firmy Statystycznej w sprawie ankiety. Ankieta dotyczyła kandydatów na Burmistrzów Gminy Mosina. Niestety firma ta nie chciała podać swojej nazwy numeru telefonu, skąd pochodzi. Nie jest to firma z Mosiny oraz nie z Poznania. Chciałem się też skontaktować z przełożonymi ale też niestety ,, przełożonych nie było’’. Nie chciano mi też udzielić kontaktu ani imienia i nazwiska przełożonych.. Pani ankieterka stwierdziła że ,,oni nie wiedzą na czyje zlecenie wykonują ankietę,, ? Podali imiona i nazwiska kandydatów z zapytaniem na którego bym głosował. A ci kandydaci to: 1.Jerzy Falbierski 2.Jan Marciniak 3.Waldemar Krzyżanowski 4.Zofia Springer 5.Waldemar Waligórski Obiecali że umożliwią mi kontakt z przełożonymi i że oddzwonią następnego dnia ale nie oddzwonili. Z mojej analizy wynika że Firma jest ze Śląska
spoko
2014-07-25 14:58:38
Nowa twarz, człowiek z zasadami wygra bez problemu. Ludzie nie chcą kłamców, picerów, szkodników.
Jola
2014-07-25 14:56:58
Zocha po raz kolejny nie przejdzie jest [...] bardzo arogancka. Ja Jola daje szanse Marciniakowi.
Oj
2014-07-25 14:39:56
1. J S Falbierski 2. J P Marciniak 3. W Krzyżanowski 4. Z M Springer 5.W S Waligórski Przecież tutaj jak na dłoni widać,kto jest zleceniodawcą.Obecna władza lub ludzie(biznes)z nią związani. I tutaj jest bardzo cenna wskazówka dla opozycji. Rodzima "Ośmiorniczka" jest pewna udziału Jana Marciniaka.Na bank ma już przygotowane błoto,którym to obrzuci w/w.Morał ? Wystawić kogoś innego.Bez przeszłości samorządowej...I całe te obliczenia władzy wezmą w łeb. Mnie ciekawi jedno,co zostało obiecane biznesowi i za co,że taka panika w szeregach władzy.Widać,że są gotowi na wszystko,co niech będzie przestrogą dla nas mieszkańców.Jeśli taką mają determinację do władzy,to co z nią zrobią łatwo odgadnąć.
cui bono?
2014-07-25 13:58:03
Trzeba postawić pytanie cui bono? komu to przyniesie korzyść. Załóżmy, że zrobił to jakiś nowy kandydat, który chce się włączyć do gry. Wtedy na liście nazwisk pojawiłby się kandydat INNY (NOWY, X). Niestety takiej opcji, jeśli wierzyć temu, co zostało napisane nie było. Więc ktoś nowy nie uzyskałby tej informacji, na której mu zależy, tzn. czy jest oczekiwanie na gruntowną zmianę i zmęczenie znanymi uczestnikami życia politycznego. Pozostaje Marciniak i Twardowska. Marciniak odpada, bo nie robiliby zamieszania, gdyby to był ich pomysł. M. Twardowska nie musi robić ankiety, żeby wiedzieć, że Waligórski to pomyłka. Tylko obóz władzy ma problem z klęską urodzaju i nie wie, na kogo postawić i ilu z nich ma startować - 1, 2 czy trzech. Czy będzie korzystniej, jak wystartuje kandydat główny, czy są wtedy szanse na rozstrzygnięcie w I rundzie? Czy przy założeniu, że będzie druga runda, wystawić wszystkich, żeby rozbić głosy. Wtedy Waligórski i Falbierski przeniosą swoje głosy na zaprzyjaźnionego urzędowego kandydata. Cui bono? Nie ma wątpliwości, że korzysta obecna ekipa rządząca. A kto sfinansuje? Skoro sondaż jest w toku, to jeszcze nie ma faktury. Pewno z powodu tego zamieszania będzie to musiał wziąć ktoś na klatę i zapłacić z prywatnych pieniędzy. A wszystko to pani wina, pani radna. ;-)
dociekliwy
2014-07-25 13:08:59
Mamy w Mosinie tajemniczych sponsorów i teraz tajemniczego zleceniodawcę ankiety. Może to ten sam tajemniczy ktoś, który jest zainteresowany ciągłością władzy, stąd nazwiska Springer, Waligórski, Krzyżanowski. Przy ciągłości władzy nie będzie musiał zmieniać zasad sponsoringu.
Urzędnik
2014-07-25 09:45:55
Niniejszym w imieniu UM poproszę o ........ Po godz.11 zmienię zdanie i jednak przyznam,że nie działam w imieniu UM. Grubymi nićmi szyte,aż zęby bolą.
do x-box
2014-07-25 08:19:12
chyba nie do końca, nie mozna posądzać kogoś, kto nie był wymieniany jako kandydat w ankiecie,
x-box
2014-07-25 07:56:43
Zacięta kampania wyborcza się szykuję ;-) w skrzynkach już leżą ulotki "kandydata na kandydata na burmistrza" etc. niektórzy mają falstart :) Rozumiem wasze obawy jeśli to prawda, że tak ankieter powiedział. Świadczy to niestety o jego (braku) przygotowania do pracy. Póki nie ma dowodów można również posądzić o to wszystkich "przyszłych" kandydatów więc masło maślane...;-) pozdrawiam
b
2014-07-24 21:44:47
" prawdziwa cnota krytyk sie nie boi" , czyzby to bylo klamstwem?
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2014-07-24 21:10:32
Przypomnijcie sobie sprawę szkoleń. Zapewniano mnie, że firma która szkoliła mosińskich urzędników ma doświadczenia i przeszkoliła wiele firm. Nie mogła ich przeszkolić, bo istniała zaledwie kilka dni. Tu mamy moim zdaniem podobną sytuację. Zaprzeczać, kłamać i wypierać się oraz bezczelnie żądać sprostowań, kiedy sprawa się rypła. Ewidentne działanie obliczone na konkretny efekt
tia
2014-07-24 20:50:59
FH bada rynek:)?
Husker
2014-07-24 20:31:12
Co tu mówić POtrzeba dużo kłamać. Ten kraj to jedna wielka obłuda. Dla prokuratury to nie będzie problem, kto zlecił, kto zapłacił, itp. Wyjdzie wszystko czarno na białym jak to się mówi, a nie że czarne to białe, a białe to czarne. Mosina gmina mataczy i spowalniaczy!
ale jaja
2014-07-24 19:49:30
Burmistrz OFICJALNIE nie zamówiła tego sondażu, więc oficjalnie zaprzecza. Jaka jest wiarygodność oświadczeń p. Springer każdy wie. Była okazja sprawdzić przy smażeniu opon, dotacji na szkolę, czy przy wyciągnięciu ręki po odprawę. Swoją drogą, większość sądziła, ze p. burmistrz odbierze niebawem odprawę, a tu niespodzianka. Zamiast odprawy bardzo tajemniczy zleceniodawca, chce znać szanse p. Springer w kolejnych wyborach, no i co powinna zrobić, żeby dobrze wypaść. Najlepiej nie startować, dla dobra swojego i naszego.