CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-07-29 
Drukuj PDF Wyślij link

Gmina Mosina rozwija się bardzo wolno 2010-2014

Autor: Małgorzata Kaptur 

 "Wspólnota" opublikowała ranking "Podsumowanie kadencji 2010 - 2014", który prezentuje zmiany jakie zaszły w polskich gminach w ciągu ostatnich 4 lat. Zdaniem autorów opracowania pokazuje on aktywność władz lokalnych. Porównywano wskaźniki w 4 obszarach. Na 2479 gmin Mosina zajmuje w tym rankingu dopiero 2 106 miejsce. 

Raport - informujący o zastosowanych metodach badań i wynikach analiz oraz ranking gmin do pobrania - TUTAJ

 

 

Z gmin powiatu poznańskiego dobre lokaty zajmują:

 • Kleszczewo 108 miejsce
 • Rokietnica 125
 • Buk 256
 • Dopiewo 286
 • Kostrzyn 290
 • Komorniki 408
 • Suchy Las 637
 • Luboń 995 

Sąsiadująca z nami gmina Czempiń zajmuje 1282 miejsce

W tej sytuacji trudno uznać 2 106 lokatę za sukces naszych władz. 

Mosinę stać na więcej.

 

Brano pod uwagę 4 obszary funkcjonowania gmin:

Finanse - w tym obszarze Mosina zajmuje 2 071 miejsce

1. średnia dynamika zmian dochodów z podatków i opłat lokalnych;
2. średni udział dochodów z budżetu Unii Europejskiej do dochodów ogółem;
3. średnia dynamika zmian kosztów administracyjnych;
4. średni koszt obsługi długu w przeliczeniu na 1 mln kapitału;
5. średni udział deficytu w przychodach zwrotnych.

Gospodarka - w tym obszarze Mosina zajmuje 1 188 miejsce

 1. Dynamika zmiany liczby podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON na 1000 ludności;
 2. Dynamika zmiany liczby podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON na 1000 ludności działających w branży rolniczej;
 3. Dynamika zmiany liczby podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON na 1000 ludności działających w branży przemysłowej;
 4. Dynamika zmiany liczby podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON na 1000 ludności działających w branży usługowej;
 5. Zmiana liczby podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON na 1000 ludności zatrudniających do 9 pracowników;
 6. Zmiana liczby podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON na 1000 ludności zatrudniających od 10 do 49 pracowników;
 7. Zmiana liczby podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON na 1000 ludności zatrudniających powyżej 50 pracowników;
 8. Dynamika liczby osób pracujących na 1000 ludności;
 9. Dynamika liczby osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na 1000 ludności;
 10. Zmiana udziału liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w ludności w wieku produkcyjnym.

Infrastruktura - w tym obszarze Mosina zajmuje 1 759 miejsce

        1. zmiana długości sieci wodociągowej na 100 km2 powierzchni;
        2. zmiana odsetka osób korzystających z wodociągów;
        3. zmiana długości sieci kanalizacyjnej na 100 km2 powierzchni;
        4. zmiana odsetka osób korzystających z kanalizacji;
        5. zmiana długości sieci gazowej na 100 km2 powierzchni;
        6. zmiana odsetka osób korzystających z sieci gazowej.

Jakość życia - w tym obszarze Mosina zajmuje 1 505 miejsce

       1. Dynamika zmiany liczby ludności;
       2. Zmiana liczby miejsc w żłobkach na 1000 mieszkańców;
       3. Zmiana liczby miejsc w przedszkolach podległych jednostce samorządu te-rytorialnego na 1000 mieszkańców;
       4. Zmiana liczby uczniów w szkołach podstawowych oraz gimnazjach przy-padających na 1 komputer;
       5. Zmiana liczby klubów sportowych oraz artystycznych na 1000 mieszkań-ców;
       6. Dynamika zmiany liczby książek w bibliotekach na 1000 ludności;
       7. Dynamika zmiany średniej wartości wypłacanych świadczeń rodzinnych;
       8. Dynamika zmiany liczby gospodarstw domowych otrzymujących świadczenia społeczne.

 

 


Komentarzeb
2014-08-08 09:18:23
Kasa wydana, pytanie co by zrobila UE gdyby ten nowy nabytek sprawdzila, cz obciazylaby p. Burmistrz koszem zwrotu kasy? W koncu to 800 tys unijnej kasy a reszta gminnej. Nie tylko to jest niewypalem.
niewypał
2014-08-07 23:39:23
Szczytem pomysłowości jest piec chlebowy bez zaplecza koniecznego do wypieku chleba. Niewielkie pomieszczenie za piecem służy do przechowywania stołów i ławek imprezowych. Nie bardzo rozumiem jak można by wypiekać tradycyjny chleb w tym miejscu. Do produkcji artykułów spożywczych trzeba zapewnić odpowiednie warunki sanitarne. Dlatego piekarnie się nie kwapią i piec zamknięty jest, by nie przyszło komuś do głowy np. grillować.Toaleta - atrapa, piec - atrapa i cały zielony rynek udaje rynek. Niewypał.
G
2014-08-07 22:51:17
Szkoła na Krasickiego to nic, w porównaniu z Zielonym Rynkiem który służy np. na lodowisko.
b
2014-07-31 23:04:03
Czas, tylko, ze z tym trzeba wyjsc do ludzi, sprobowac poszukac dobrych kandydatow/ ki na burmistrza, a takze zmienic ilosc z- cow. Czas ucieka szybko.
jOLA
2014-07-31 13:31:33
Myślę, ze ekipa burmistrzowej juz nam wszystko pokazała co potrafi. Czas na nowe i to koniecznie. A burmistrzowa z zastępcami niech sobie urzadza festyny miedzy Tirami.
b
2014-07-31 07:32:32
@ Wojciech, a mialo byc tak pieknie, a tu znow fucha.
Wojciech
2014-07-30 23:03:00
Oglądałem dzisiaj "cudowne" rondo przy sklepie Ledi. Poprawny przejazd tira od strony przejazdu kol. do ul. Wawrzyniaka będzie niewykonalny, pozostanie tylko ścięcie ronda środkiem. Będzie to powodować nieciekawe sytuacje drogowe. Chyba, że będzie wreszcie ustanowiony zakaz przejazdu tirów przez centrum Mosiny.
aga
2014-07-30 22:46:50
Tak naprawdę za panowania carycy Zofii I nie powstał ani jeden interesujący architektonicznie obiekt. Zgadzam się z określeniem stodołowatość. Szkoła na Krasickiego to zbiór brył bez ładu i składu - ani to funkcjonalne, ani ciekawe. W zasadzie trudno wymienić, co zostało zbudowane od nowa - trochę przeróbek starych obiektów i nowe wiaty na rynku. Ludziom się wmawia cuda na kiju, a tak naprawdę jedno wielkie mydlenie oczu festynami, gdzie mieszkańcom rozdaje się koszulki, torby i kubki z nadrukiem Mosina. Pieniądze idą na drobiazgi, które odwracają uwagę od sedna spraw.
Hmmmm
2014-07-30 22:19:20
@ Mieszkanka, coz swietlica tak, ale ona musi czemus sluzyc, musi byc dostepna, a nie otwarta, wtedy gdy jest potrzebna soltysowi/ej. W swietlicy mozna wiele spraw urzadzic dla mieszkancow, tylko trzeba miec pomysl, a niestety tego tym ludzikom brakuje. Ciekawe, kto jest architektem tych " stodol" i kto na tym zarobil/ a. Ile kosztuje utrzymanie i kto bierze kase za kierowanie ta placowka. O tym nigdzie nie slychac.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2014-07-30 21:18:47
@ Mieszkanka. Rak toczy tę gminę, rak toczy... Dziadostwo i nieudolność. Sami menadżerzy najwyższej wypłaty tu siedzą.
Mieszkanka
2014-07-30 21:10:06
Mówicie świetlica w Czapurach.....Ha ha ha....wybory idą,zobaczcie jek przekonuje się do siebie wyborców........świetlica w Krośnie rośnie jak na drożdżach. Ciekowe po co komu ona potrzebna. Gdyby prywatny inwestor budował takie wybryczki dawno by zbankrutował. Co i kto w tej świetlicy będzie robił? Może pani Mania i Sołtys reklamować swoją osobę. Przerażające....dzieci większośc dnia spędzają w świetlocach szkolnych, a reszte na zajęciach dodatkowych. Czy po to, żeby emeryci raz w miesiącu mieli gdzie się spotkać trzeba ładować miliony? Czy do tego nie można wykożystać szkoły. Przecież Krosno leży w tak niewielkiej odległości od centrum Mosiny. Dom kultury dostępny dla wszystkich. Jeżeli emerytowi trudno jest pokonać 3 km. to napewno 1,5 też. Ladują w Krosno, bo liczą na dużą ilość wyborców. W Mosinie postęp........patologia śród władzy, chore Komunistyczne głowy niezdolne do kreatywnego myślenia. Oni już niczego z siebie nie wygobędą, bo albo się coś ma, albo niema. Co Oni mają w głowach to pokazują fakty. Potrzebują kilku zastępców , zastepców, zastępców.........żeby co kolwiek ogarnąć.Radni nie potrafią kożystać z komputerów, nauczycielki na zqjęcia komputerowe dla dzieci w pierwszej klasie przyprowadzają swoje dorastastające dzieci żeby włączały dzieciom komputery. O co chodzi.......?
b
2014-07-30 17:24:49
Lud sie cieszy, bo festynik i inne sprawy do tej pory nie zbyt czeste pojawiaja sie jak grzyby po deszczu. Co ich obchodzi, ze zarzad gminy zaciaga dlugi, a z tych dlugow jedyne co wynika to kasa dla nich. Gmina zaniedbana, kilkaset metrow sciezki rowerowej i to ich cieszy, jednak polaczenie Rogalinka z Mosina droga rowerowa to bylby wyczyn na miare medalu olimpijskiego. Jadac po drogach gminy i widzac tak niebywala nieudolnosc to nie ogarnia mnie smiech, ale pytanie co dalej. Kiedy miejsce tych nieudacznikow zajma ludzie z wizje i pomyslem na zmiane wizerunku gminy. Zarzadcy tlumacza sie ze ogranicza ich WPN , a ja mysle, ze ogranicza ich mozliwosc rozwoju rozumu. Zielone poligony tylko to potrafia widziec, nie potrafia myslec i zorganizowac ludzi. Dlug rosnie, kto go splaci i z czego, czyzby ci co pracuja i liczyli, ze gmina dzieki dotacjom unijnym, lezaca tuz przy aglomeracji poznanskiej otworzy wielkie szanse rozwoju pierwszej Rzeczypospolitej, o ktora walczyl z podwojnym pochodzeniem Krotowski. Dziesiec lat straconych.
dreptanie
2014-07-30 13:47:38
W tym rankingu z tego co widzę o miejscu nie decyduje dochód na osobę, czy wpływy z podatku jednego czy drugiego, tu ważny jest postęp, zmiana. Gdyby oprzeć się na tym opracowaniu można by zaryzykować twierdzenie, że Mosina drepcze w miejscu.
Michał Kleiber
2014-07-30 11:10:09
Najwyżej zbiorę cięgi. Smutna prawda jest taka,że sami jesteśmy sobie winni.Tak wybraliśmy.... Każdy z nas ponosi po części winę za te "buraki". Być może gdyby każdy z nas przekonał jedną osobę do udziału w wyborach bez problemu przesadzilibyśmy buraki. A tak ?Na przyszłość trzeba pisać,mówić,informować,powtarzać. Przez ostatnie 4 lata miałem okazję trochę pobiegać po osiedlu (przy dystrybucji CM) i proszę mi uwierzyć, może 10 % populacji jest zorientowana w sprawach gminy.Reszta granicę gminy postrzega tam,gdzie ma furtkę i płot. I to niestety nie jest wina ludzi.Dbają o siebie i to im się chwali. Tutaj za to jest rola tych,którzy jednak patrzą troszkę dalej. Pora,żeby politycy przekonali do siebie,a społeczeństwo brało realny udział w życiu (na początek na szczeblu lokalnym). Tak więc,głowa do góry i rozmawiać z sąsiadami,informować,powtarzać....
b
2014-07-30 10:51:06
@jola, no coz Komorniki, Suchy Las nie zaczynaly od smiesznych budowli na terenie Mosiny a od infrastruktury i to pozwolilo im na zarabianie kasy z firm, ktore uznaly, ze to, a nie inne miejsce pozwala na obustronne korzysci. W Gminie Mosina jest odwrotnie, tam gdzie mozna bylo miec korzysci finansowe, wykonuje sie z doplat funduszy europejskich przeznaczonych na rozwoj wsi akurat zielony rynek w miescie. Korzysci sa, bo przeciez zbiera sie tzw. targowe, raz e tygodniu, ale to ze na ulicach dojazdowych jest tlok, to juz nikogo nie obchodzi. Podobnie wydano kase na slynna swietlice wiejska w Czapurach i co? Co tam sie dzieje, komu sluzy, pewnie tym co zamiast w niej poszerzac swoja wiedze, stoja z flacha piwa pod pobliskim sklepem . Brawo, prosze nie pisac, ze sluzy szkole, bo powinna sluzyc wszystkim mieszkancom wsi.
jola
2014-07-30 10:26:08
Mosina z racji swego WSPANIAŁEGO położenia nie można równać sie z innymi gminami lezącymi np.w pobliżu autostrady, czy mające olbrzymie tereny, które można przeznaczyć pod przemysł (komorniki, Suchy Las). I tak deweloper wycina las kiedy chce. Na ujęciu wody budowane sa zakłady przemysłowe. Ja rozumiem rozwój przez racjonalne bodownictwo mieszkaniowe na dzialkach nie mniejszych niz 1000 m podobnie jest w Puszczykowie. Pamiętajcie Mosina lezy w granicach WPN rezerwatu Krajkowo obszarów Natura 2000. Dziwne , ze tereny za Krosnem, ktore zostaly przeznaczone przez poprzedników pod przemysł leza odłogiem. Profesorowie UAM przywożą swoich studentów do Mosiny aby zobaczyli przykłady DZIKIEJ NIEPRZEMYŚLANEJ URBANIZACJI. NAZYWAJĄ TO BURACZANA URBANIZACJA STWORZONA PRZEZ BURAKÓW. będących od 12 lat przy władzy.
urlopowicz
2014-07-29 22:22:49
I co na beznadziejny wynik Mosiny powie Spingerowa i Jej Zastepca Wysokiej Jakości i Wysokiej Pensji? Toż to dyskwalifikacja Zarządu Mosiny. I nie mówi tego opozycja. To ranking niezależny. Taki jest wynik rządów Springerowej. Lipa w dotacjach UE i lipa w rozwoju. bardzo przykre, bo staconego czasu nikt nam nie zwróci. Nowoczesność burmistrz zaklinała pustymi hasłami,ale "wyszło szydło z worka".
b
2014-07-29 18:45:23
Na Wodnej powinna powstać spalarnia opon i utylizacja niekompetencji.
Patrz Pan 2
2014-07-29 18:02:21
WK na facebooku wyniki opisze tak "Nasza gmina wyprzedziła blisko pół tysiąca gmin w Mosinie.Dynamiczny wzrost gospodarczy idący w parze z rozwojem infrastruktury oraz galopującym wzrostem poziomu życia i zadowolenia mieszkańców gminy....." Itd.
b
2014-07-29 17:59:44
Niestety nasza p. Burmistrz i jej zastępcy nie mają wizji i nawet gdyby operowała duzym budżetem to i tak by to niczego nie zmieniło. Oni są mało operatywni, nie potrafią zadbać o sprawy mieszkańców ważne są tylko ich pensje bo są z naszych podatków.
Patrz Pan
2014-07-29 17:58:41
Badanie nie zostało przeprowadzone na zlecenie UM i jakie "dziwne"wyniki.... I to pod okiem menedżera najwyższej jakości?No jak to tak. Szanowni Państwo,to jest właśnie realna ocena działania naszego UM.
Jola
2014-07-29 15:54:18
Zgadza się. Szczegolnie zaniedbany jest teren ul. Wodna i Czarnokurz. Przydałoby sie tam parę zakładów przemysłowych i firm transportowych nie mówiąc o paru blokach. Tak o ten teren po wyborach powinien zadbać nowy burmistrz i go trochę uprzemylowic. To jest konieczne.