CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-08-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Finansowanie kampanii wyborczej

Autor: Małgorzata Kaptur 

Zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej kandydat na Burmistrza Gminy Mosina nie może wydać więcej niż 17 269,80 zł, a kandydat na radnego więcej niż tysiąc złotych.

Jawność finansowania kampanii wyborczej jest kluczową kwestią dla rzetelności życia publicznego. Ponieważ rzeczywiste przychody i wydatki mogą się zdecydowanie różnić od deklarowanych w sprawozdaniach przedstawianych PKW, ważną rolę w czasie kampanii odgrywa kontrola społeczna, która oficjalne dane komitetów pozwala zweryfikować. 

Liczę na obywatelską postawę mieszkańców, którzy uważnie będą się przyglądać wydatkom komitetu wyborczego "urzędującego" kandydata na burmistrza.

Jak wiadomo kandydat pełniący funkcję w urzędzie ma nieporównywalne możliwości z pozostałymi. Zdarza się, jak w naszym mosińskim przypadku,  że potencjalny kandydat wykorzystuje uprzywilejowaną sytuację i prowadzi prekampanię trwającą wiele miesięcy.

Aby wybory nie były wyborczą fikcją, należy się kwestii finansowania i nierównego traktowania uważnie przyglądać.

Przy okazji pragnę przypomnieć, jak swoje stanowisko wykorzystywała w ostatnich wyborach Zofia Springer.

Gdyby inny kandydat reklamował się:

- na masztach flagowych przy pomniku,
- zajmował miejsce dla niepełnosprawnego,
- powiesił swój baner w parku przy rondzie,
- rozwiesił plakaty na drzewach przy ul. Dworcowej
Straż Miejska zarobiłaby z tym porządek.

Jednak w 2010 r. w myśl powiedzenia:

Co wolno wojewodzie, to nie tobie kasztelanie,

takie sytuacje miały miejsce, mimo że w ZARZĄDZENIU wydanym przez siebie do umieszczania plakatów w przestrzeni publicznej burmistrz wyznaczyła tylko następujące miejsca:

- Słup ogłoszeniowy na pl. 20 Października w Mosinie;
- Słup ogłoszeniowy na ul. Dworcowej w Mosinie;
- Zewnętrzna powierzchnia ogrodzenia (z wyłączeniem bramy) Stadionu sportowego w Mosinie na ul. Konopnickiej 29;
- Metalowa balustrada oddzielająca górną i dolną płytę targowiska na ul. Farbiarskiej w Mosinie.


Komentarzemahomet
2014-09-06 03:10:50
widziałem dzisiaj u WK na facebooke otwarcie nowego boiska ze środków gminnych i unijnych - komentarz w stylu "otworzyliśmy, wybudowaliśmy itd." po czym , odnośnik, że "więcej informacji" i podana strona osobista zastępcy burmistrza. To tak trochę nie bardzo., znowu prywata za pieniądze podatnika...?! Ale za to niewypał WK to jego najnowsze zdjęcie - dla mnie istny wróżbita Maciej (ha ha)
Jola
2014-08-26 09:29:46
Trzecia czy piata strona ? Jeśli w naszej gminie są (w co nie wątpię) ludzie prawdziwie przejęci dobrem wspólnym, racjonalnym rozwojem gminy, widzącym szeroko a nie ograniczającym się do własnych korzyści to ja na nich zagłosuję. Zdecydowanie pomine tych ,,zasponsorowanych,, ;)
bo
2014-08-26 09:28:47
Opłaciło si p. Springer takie nachalne reklamowanie. W mysl zasady po trupach do celu. Celem była władza i ją otrzmała, ale dobrego pozytku dla nas z tego nie było. Ludzie musieli pilnować, żeby nie byli skrzywdzeni. Protesty przeciw spalarni, protesty wędkarzy... Ludzie to zapamiętali i jest nadzieja, że pokażą co myślą o takiej władzy w tych wyborach.
Ewa
2014-08-26 08:38:50
Krytyka to nie to samo co obrzucanie błotem. Ja tu błota nie widzę. Z tymi plakatami na drzewach, to burmistrz przesadziła. Mam nadzieję, że w tym roku kandydat z urzędu nie będzie w ten sposób manifestował swojej wyższości nad innymi. Zenek - tak jak ty czekam na kogoś nowego na naszym rynku lokalnym. Niech wygra ten trzeci i niech zacznie się nowa era w Mosinie.
zenek
2014-08-26 08:25:59
Nowy Wyborco w 100% zgadzam się z Tobą. Mam dość obrzucania się błotem tych w Warszawie. Dlatego w myśl przysłowia "gdzie się dwóch bije..." uważnie przyjrzę się co oferuje trzecia strona.
Małgorzata Kaptur
2014-08-19 16:23:04
@ nowy wyborca: Jest Pan zmęczony krytyką i przekonany o jej szkodliwości w kontekście przyszłych wyborów. Moim zdaniem trudno bez pokazania, tego co jest złe, zaproponować alternatywny program i z drugiej strony taki alternatywny program zaakceptować. Nie może powstać program wyborczy w oderwaniu od tego, co jest. Owszem, można wypisać na sztandarach chwytliwe hasła - Kochajmy się! lub Zgoda buduje. I licytować się z obecną władzą w obiecankach - oni tężnię, to my np. sztuczny tor saneczkowy. Oni rozdają kubki z napisem Mosina, to my rozdawajmy np. lizaki. Najbardziej intryguje mnie Pańskie zdanie: „punktowanie konkurencji jest wskazane, ale w sposób może nie tak otwarty”. Pozdrawiam i zachęcam do włączenia się w życie społeczne i polityczne naszej gminy. Myślę, że nowi mieszkańcy mogliby dzięki świeżemu spojrzeniu zrobić w gminie wiele dobrego.
nowy wyborca
2014-08-19 13:31:39
Z całą pewnością nie jestem przychylny dotychczasowej władzy, ponieważ mam ku temu powody. Często zaglądam na ten portal, ale od jakiegoś czasu widzę tylko jedno przesłanie- zbliżają się wybory, więc piszemy co się da na obecną władzę. Oczywiście tego typu zabiegi są cały czas praktykowane np na szczeblu partii parlamentarnych, tutaj mam na myśli w zasadzie tylko PiS, pytanie czy wychodzi im to na dobre? Moim zdaniem nie, twardy elektorat lubi jak się co chwila wyciąga coś na konkurencję, ale to cały czas są Ci sami ludzie co i tak by zagłosowali na swoich. Aby zebrać nowych wyborców, trzeba pokazywać co się robi i czy w ogóle coś się robi (tutaj oczywiście proszę nie brać tego osobiście Pani Małgorzato, wiemy że Pani akurat robi bardzo wiele). Oczywiście punktowanie konkurencji jest wskazane, ale w sposób może nie tak otwarty bo przyniesie to po prostu skutek odwrotny do zamierzonego. Takie jest moje zdanie, krytykę przyjmuje na klatę :-)
Małgorzata Kaptur
2014-08-19 09:21:41
Zasady fair play to podstawa każdej uczciwej walki, również tej wyborczej. Jak widać na zdjęciach z ostatnich wyborów władza nie gra fair, tylko idzie po bandzie. Jak burmistrz może wydać prawo a potem je ignorować? Jaki morał z tego płynie? Prawo jest dla naiwnych, a ja jestem ponad prawem, mnie wszystko wolno. To jest lustracja? Czy Twoim zdaniem @nowy wyborco - opozycja powinna patrzeć na to przez palce? Przypominam sytuację z 2010 r. profilaktycznie, w nadziei że w tym roku burmistrz zastosuje się do wydanego przez siebie zarządzenia.
Jola
2014-08-19 09:06:59
a własnie,że lubią ...nowy wyborco :) Nawet trzeba ludzi informować bo tylko doinformowany wyborca wybiera świadomie.
nowy wyborca
2014-08-19 08:00:18
Widzę że przygotowania do wyborów pełną gębą... nie tędy droga, droga koalicjo. Za czyny i fakty, nie za lustrację konkurencji - wyborcy tego nie lubią.