CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-09-09 
Drukuj PDF Wyślij link

10 komitetów wyborczych

Autor: Małgorzata Kaptur 

Wczoraj zakończyła się rejestracja komitetów wyborczych przez Komisarza Wyborczego w Poznaniu. Już wiadomo, że kandydatów z terenu gminy Mosina będzie zgłaszało 10 komitetów. Swoją gotowość wyborczą zgłosiło 5 stowarzyszeń (w tym również nasze) i 5 komitetów wyborczych wyborców. W wyborach samorządowych w 2010 r. kandydatów na radnych i burmistrza zgłaszały tylko 4 komitety. 

 
Zmiana ordynacji wyborczej polegająca m.in. na wybieraniu radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych spowodowała, że każdy zainteresowany kandydowaniem mógł utworzyć własny komitet. Wydawało się, że takich osób, a co za tym idzie komitetów będzie bardzo dużo.

Tak jest w sąsiedniej gminie Kórnik  - aż 12 komitetów ma w swej nazwie nazwisko kandydata. W naszej gminie jest tylko jeden taki komitet. O dziwo, nie założył go pewien "niezależny" radny, który mówił o tym wielokrotnie. Zdecydowana większość mosińskich komitetów wybrała nazwę sugerującą większe plany niż start jednej osoby.

Póki co, nie wiadomo, ilu będzie kandydatów na radnych. Dowiemy się tego 8 października.
W poprzednich wyborach o 21 mandatów ubiegało się w naszej gminie 142 kandydatów, a w Luboniu aż 184.

Nie wiadomo też jeszcze ilu będzie kandydatów na burmistrza.
W 2002 r. było 8 kandydatów, w 2006 - 6, w 2010 - 4.
Czas na zgłaszanie kandydatów jest do 17 października.

Spis mosińskich komitetów wyborczych pokazuje, że wiele nowych osób, grup, w dodatku w różnych punktach gminy interesuje się sprawami gminy. To bardzo pozytywne zjawisko. Jest szansa na "przypływ świeżej krwi". 
 

  • W gminie Dopiewo wielka mobilizacja - zarejestrowało się aż 16 komitetów, w tym komitet obecnej p. wójt, Zofii Dobrowolskiej.
  • W sąsiednim Kórniku działa 15 komitetów (aż 11 z nazwiskiem kandydata - prawdopodobnie na radnego i 1 z nazwiskiem obecnego burmistrza Jerzego Lechnerowskiego).
  • W gminie Kostrzyn (17 tys. mieszkańców)  zarejestrowało się aż 13 komitetów.
  • W Tarnowie Podgórnym (20 tys. mieszk.) - podobnie jak w Mosinie powstało 10 komitetów.

W gminach:

  • Czerwonak i Komorniki - zarejestrowano tylko 4 komitety.
  • Buk, Kleszczewo, Pobiedziska, Puszczykowo, Stęszew - 5 komitetów
  • Suchy Las - 6
  • Luboń, Murowana Goślina, Rokietnica, Swarzędz - 7 komitetów.


    Można więc nasze mosińskie pospolite polityczne ruszenie określić jako ponadprzeciętne.     


Partie polityczne zarejestrowały swoje komitety w Państwowej Komisji Wyborczej. W związku z tym liczba komitetów wzrośnie jeszcze zapewne o PSL.
 


Komentarzemahomet
2014-09-11 22:32:34
nie narzekam, tyko czekam i wyrażam frustrację. Ja obiektywnie twierdzę, że nie mam umiejętności i wykształcenia potrzebnego do zasiadanie w radzie czy zarządzania w gminie, dlatego nie startuję. Obywatel WK (bardziej podoba mi sie wróżbita Maciej - aluzja do ostatniego zdjęcia na jego stronie) bez jednego wspólnego głosu opozycji zmiecie konkurencję w pierwszej turze! I to będzie dopiero użalanie!!!
Gwidon
2014-09-11 21:11:09
Niestety@ - opozycja to kandydaci Stowarzyszenia Ziemi Mosińskiej. Reszta to prospringerowcy, wazeliniarze lub tacy którzy sami chcą coś ugryźć.
taboret
2014-09-11 20:43:53
Niestety ::: http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=578
Niestety
2014-09-11 08:44:21
Znalezienie wspólnego zdania przez grupy opozycyjne jest mało prawdopodobne. Górę nad interesem gminy bierze ego jednostek.To jasne,że gdyby wybór polegał w I turze na walce urzędująca władza - nowy człowiek.To łomot władzy 100 %. A tak? Woda na młyn. @mahomet - w każdym Twoim wpisie tylko narzekania (często słuszne),niestety zaniechanie i życie w myśl zróbcie niczego nie zmieni.Masz jakiś pomysł ?Zrealizuj go. Wydaje Ci się,że porozumienie opozycji jest proste?Niestety.... Być może chęć władzy zdecydowanie przewyższa chęć zmian,tego nie wiem.
x
2014-09-11 08:15:43
do @ moim zdaniem: po I turze wyborów będzie jeszcze trzecia grupa - rozżaleni, że się nie udało i niezdolni do wyjścia poza własne zranione wielkie ego. Ci będą obojętni na tak zwany ciąg dalszy
Moim zdaniem
2014-09-11 07:55:50
@mahomet - jeśli masz potencjał, możesz sam wystartować. Będzie 11 komitetów, a może i więcej, ale nie każdy będzie wystawiał kandydatów we wszystkich okręgach, niektóre wystawią tylko jednego kandydata w jednym okręgu. Moim zdaniem w okręgach będzie średnio 7 kandydatów, bardziej znanych i mniej znanych. To z nich trzeba będzie wybrać jednego, swoim zdaniem najlepszego. Czy obiektywnie najlepszego? Niekoniecznie. A kandydaci na burmistrza? Po pierwszej turze dojdzie do podziału na dwie grupy - jedna za zachowaniem status quo, druga za zmianą. Jeśli na tym etapie kandydata z obecnego obozu rządzącego poprze 1,2 czy trzech kandydatów przegranych, to wynik jest do przewidzenia. Jeśli natomiast nastąpi mobilizacja wokół tego drugiego, to wszystko jeszcze być może. Przypomnę wybory z 2002 - było 8 kandydatów. Trzech uzyskało wynik powyżej 20%. Jan Marciniak 27, Zofia Springer 21 i Bogdan Robakowski 20. B. Robakowski poparł Z. Springer i skończyło się ich wygraną 55:45. Istotą obecnych wyborów będzie poparcie, jakie będą w stanie uzyskać opozycyjni (czytaj: krytyczni) wobec obecnej władzy i ich postawa po ogłoszeniu wyników I tury.
mahomet
2014-09-10 23:04:09
i znowu stawiamy na miernotę. Opozycja jak zwykle przegra wybory na własna prośbę. Tyle komitetów! Bezsens! Czy Wy się w końcu nie potraficie dogadać?Znowu zasypiecie wyborców bzdetami bez pokrycia. Najlepsze, że jak dochodzą mnie słuchy o kandydatach na radnych to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.NIEUDOLNI figuranci bez doświadczenia i podstawowej wiedzy. Widać wystarczy być krzykaczem i sprawa załatwiona. Gratulacje gmino!