CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-09-11 
Drukuj PDF Wyślij link

Budowa tężni w Ptasim Parku

Autor: Małgorzata Kaptur 

W 2010 r. pani Zofia Springer obiecała wyborcom tężnię. Po tym jak obiecany basen nie został zbudowany, nikt tej tężni, mówiąc szczerze, nie traktował poważnie. Tymczasem powstaje w Ptasim Parku. Prawdopodobnie będzie to najmniejsza tężnia w miejskim parku w Polsce. 

zdjęcie nr 1 i 2 - z 16.09.2014

Altana, zgodnie z zamówieniem, ma mieć powierzchnię ok. 25 m2, wys. słupów konstrukcyjnych wynosi ok. 3m. W środku ma być słup z tarniny, pod nim zbiornik na 4-5% solankę, wokół altany 6 ławek.

W Polsce w ostatnich latach powstało kilkanaście obiektów, ale są to konstrukcje zdecydowanie większe. Zazwyczaj powstają w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie są naturalne źródła solanki. 
Tężnia w Pyrzycach

Tężnia w Dębowcu

Tężnia w Gołdapi

Tężnia w Radlinie  -  Radlińska tężnia solankowa ma 21 metrów długości i 7 metrów wysokości.

Do budowy tężni w parku miejskim przymierzała się też Środa Wielkopolska, ale zrezygnowała z tego pomysłu, ponieważ eksperci orzekli, że solankowy aerosol jest szkodliwy dla drzew i może spowodować ich uschnięcie. 

Porównywalnego do mosińskiej tężni obiektu budowanego przez gminę nie znalazłam w Internecie.

Mini tężnie tej wielkości lub  mniejsze montowane są wewnątrz obiektów (sanatoryjnych, spa, w kompleksach basenowych, hotelach). Tam łatwiej o odpowiednią eksploatację i nie ma ryzyka zniszczenia.

Dla mosińskiej mini tężni wybrano fragment parku w pobliżu prywatnej posesji przy ul. Kolejowej. Czy jest to dobra lokalizacja? Kto będzie obsługiwał tężnię? Skąd będzie solanka? Jaki będzie koszt eksploatacji? Czy nieduży obiekt na otwartej przestrzeni spełni swoje prozdrowotne działanie? 

Koszt budowy tężni w Ptasim Parku to 75 tys. zł. (40 tys. zł dotacji, 35 tys. wkład własny gminy).

 


Komentarze@ ze wsi
2014-10-10 10:45:43
co z tą tężnią? Byłam tam wczoraj i na moje oko laika to nie działa. Co mnie zafrasowało, to odstręczający zapach kocich fekaliów. Czy takie zapachy będą wdychać rekonwalescenci?
Małgorzata Kaptur
2014-10-08 15:09:57
Koszt eksploatacji mosińskiej tężni solankowej wynosi zaledwie 62,40 miesięcznie. Planuje się, że będzie ona czynna przez 8 miesięcy w roku przez całą dobę. W tężni zastosowano solankę Zabłocką kupowaną w sklepie internetowym producenta, tj. Kopalni i Warzelni Solanek dr Zabłocka Sp. z o.o. 10 kg tej soli kosztuje 100 zł i wystarczy na kwartał. Pojemnik na solankę krążącą w układzie zamkniętym ma pojemność ok. 200 l. Woda będzie uzupełniana automatycznie z wodociągu. Sól będzie uzupełniana jedynie raz na kwartał przez przeszkolonego pracownika. Gmina nie wzorowała się na żadnym innym obiekcie istniejącym w parku miejskim, "jedynie przystosowała istniejące w Polsce większe projekty do mniejszych rozmiarów". Autorem projektu jest Pracownia Projektowa "PROARCHIT Renata Zacharczuk". Na podstawie odpowiedzi na zapytanie oprac. przez Katarzynę Lewandowską UM Mosina. Ta sama pracownia zaprojektowała studnię Napoleona.
Jola
2014-10-07 08:22:16
@mahomet, pozyskanie środków unijnych to sztuka bez wątpienia tak jak i ,,znalezienie,, własnych środków. W Gminie Mosina sprzedaje się ziemie za przysłowiowe grosze ale cóz, każda utrzymanka musi się czasem odwdzięczyć ;)
mahomet
2014-10-07 00:49:23
nie jestem zwolennikiem chorego mosińskiego systemu, ale też myślę, że chore są na gwałt robione inwestycje z pieniędzy unijnych. Dla mnie chwalenie się ich pozyskaniem nie warte jest aplauzu tylko przemilczenia w ciszy! Przecież skądś trzeba mieć na te wkłady do inwestycji!? Ściana wschodnia będzie - już piszczy , że tyle pieniędzy dostała. Muszą teraz gimnastykować się żeby spłacać bajońskie sumy pożyczek, które pod te inwestycje zaciągnęli. To takie różowe nie jest dostać dofinansowanie z Unii.
Mieszkanka
2014-10-06 12:23:57
@b. Mówiąc o osiągnięciach na skalę wielkopolski przytoczyłam jedynie kwestię tzw. "schetynówek". Wiadomo, że jest jeszcze wiele do zrobienia, jak w każdej gminie. Jeśli chodzi o różnicę między dotacjami unijnymi a schetynówkami lub innymi krajowymi funduszami to oczywiście, że znam różnicę, ale niestety obywatele nie mają pojęcie jak wygląda system dystrybucji środków unijnych w naszym kraju. Wszystkim się wydaje, że wystarczy złożyć jakiś wniosek i już dostaje się pieniądze. Pieniądze unijne są wydawane w systemie konkursowym. Konkursy są ogłaszane w określonych ramach czasowych i na określone projekty obarczone bardzo wieloma kryteriami dostępu i wymogami. Nie będę tego tłumaczyć na forum, ale zainteresowanych zapraszam do przeanalizowania choćby jednego pakietu wymaganych dokumentów oraz kryteriów w ramach WRPO, POIŚ itp. Zgadzam się być może powinnam zrobić z tej tematyki doktorat:)
taboret
2014-10-04 15:06:37
box ::: http://czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/menu/4588/strzelecka-blaski-i-cienie
do boxa
2014-10-04 14:10:47
Te 2,2 km to jak mnie pamięć nie myli,to powstało właśnie latem/jesienią 2010 r.(ale pamięć bywa zawodna).Być może była to wiosna 2011 lub początek 2010,zakończenie 2011 r. W każdym razie pamiętam,że w umowie był rok 2010. Co do 8 ulic po 300 metrów,to prawda. Nie wiem jak na innych osiedlach,ale z tego co kojarzę,to za Moreną między ul. Sowiniecką a Targową też z inwestycjami biednie. Generalnie wg mnie plan budowy dróg powinien być jasny. ROK - ulica A,B,C i D. W Mosinie plan wygląda rok - ulica, A,B,C,D,E,F,G,H,I ,J,K,L,M,N,O,P - środków na ulicę od E do P brak. .... Przejrzystość. Podobnie winny zostać przeprowadzone badania,które ulice są najbardziej newralgiczne dla ruchu.
box
2014-10-04 12:25:56
@ się zaczęło - na osiedlu nr 3 powstało w ostatnich latach 2,2 km drogi z pełną infrastrukturą za co można zrobić około 8 ulic o średniej "długości" 300metrów- a takich jest najwięcej ;-)
pitu pitu
2014-10-04 11:42:02
To suche fakty. http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=596 Ranking wykorzystania środków UE dla miast innych (nie gminy wiejskie,nie powiaty,etc.). Sklasyfikowano 575 gmin. Miejsce Mosiny w latach 2009 - 2012 per capita 566 (na 575) - znakomicie % wydatków środków UE jako wydatków własnych 543 na 575 - na kolana ..... To tyle w kwestiach komentarzy życzeniowych sztabu wyborczego obecnej władzy. Fakty są takie,że jesteśmy w samym ogonie gmin jeśli chodzi o wydatki UE. http://www.curulis.pl/O_firmie/Raporty_badawcze.html Lista rankingowa gmin 2010-2014 (najszybciej rozwijające się - kryteria, finanse,infrastruktura,gospodarka,war.społeczne) Tutaj rewelacyjny wynik - 2106 miejsce na 2479 miejsc. Edukacja - nawet nie zostaliśmy sklasyfikowani Mosiny (klasyfikowano tylko gminy z Edukacyjna Wartością Dodaną ),czyli wyniki uczniaków wyższe niż oczekiwane. To taki skrótowy obraz rzeczywistości i faktów.
b
2014-10-03 21:38:26
Zle, ze Pani nie zna takiej gminy, ktoraby miala wyzsze dotacje jak Mosina, polecam Srem, Kornik, Komorniki, Oborniki i inne. Prosze sprawdzic, przyda sie do pracy doktorskiej.
Się zaczęło
2014-10-03 14:16:09
Wywiad z ZS. I kiełbasa wyborcza - wschodnia obwodnica :):):) Ihahahahahahahaha Ciekawe,bo na osiedlu nr 3 od 4 lat nie powstało nawet 100 metrów asfaltu.
Jola
2014-10-03 13:51:33
@Mieszkanka :) sie usmiałam :) Osiagnięcia gminy Mosina? Może by tak ta ,,gmina mosina,, pojechała na nauki chociazby do pobliskiej gminy Kórnik! Po drodze zapraszamy na średniowieczne drogi wiejskie w naszej gminie, radze jednak zabrać snopki z pół by po drodze co większe dziury zapchać by służbowych autek nie uszkodzić ;) Mało która gmina w Wielkopolsce ,,małaby takie osiągnięcia,,.
b
2014-10-03 13:31:44
Mam nadzieje, ze piszac prace magisterska potrafi nam Pani @ mieszkanka napisac czym rozni sie schetynowka ( dotacja celowa) od uzyskiwania funduszy unijnych. Bedziemy bardzo " dzwieczni"
internetowiec
2014-10-03 12:38:07
Nie śledzę prasy lokalnej - bazuję na Internecie. Na stronie gminy niestety informacje sprzed 4 lat. Skoro gmina ma takie sukcesy, to dlaczego tam tego nie ma? http://www.mosina.pl/asp/pl_start.asp?polozenie=20&typ=14&menu=265&strona=1
Mieszkanka
2014-10-03 11:42:21
Panie Tomku radziłabym poczytać trochę w prasie nie tylko lokalnej nt. pozyskiwania funduszy unijnych i nie tylko unijnych w naszej Gminie. Jeśli chodzi o budowę dróg to Gmina Mosina od 5 lat co roku uzyskała dotację na budowę dróg w ramach tzw. "schetynówek" (nie znam innej Gminy w Wielkopolsce, która miałaby takie osiągnięcia w tym zakresie) -dla przypomnienia ul. Piaskowa, ul. Lipowa, ul. Gałczyńskiego wraz z odwodnieniem w kilku ulicach osiedla "Za Barwą", I etap ul. Rzeczypospolitej, ul. Wysoka- na okrągło licząc samego dofinansowania wychodzi około 5,5, mln zł. Ponadto w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Gmina Mosina pozyskała około 500 tyś. zł. na budowę II etapu ul. Rzeczypospolitej. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Gmina Mosina uzyskała dotację około 2,2 mln zł na budowę kanalizacji deszczowej w Krosinku, Pecnej na ul. Koziej oraz na budowę wodociągu w Drużynie. Bardzo bym Pana prosiła, ze skoro nie ma Pan wiedzy na ten temat o nie rozsiewanie po Gminie błędnych informacji. Co do środków unijnych z programu rozwoju obszarów wiejskich to zapraszam do przeanalizowania rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dowie się Pan, iż w niektórych przypadkach możliwe jest wykorzystanie tych środków również na terenach miejskich. Nie będę tu już wymieniać boisk, świetlic oraz innych działań bardziej społecznych, na które Gmina Mosina również pozyskała środki, ponieważ Panu zależało głównie na drogach i kanalizacji Na jakiej podstawie twierdzi Pan, ze Gmina Mosina musiała lub musi jakieś środki zewnętrzne oddawać? P.S. informacje, które tu przekazałam pozyskałam w trakcie pisania pracy magisterskiej, więc śmiem twierdzić, ze nie potrzeba wiele wysiłku, aby poznać jakie Gmina ma osiągnięcia w tym zakresie. Pozdrawiam serdecznie.
Piotr
2014-09-30 16:54:53
nigdy nie myślałem że na chruście da sie tyle zarobić mam pomysł na nową budowle latarnia morska w ten sposób można zwiedzić całą Polskę bez ruszania się z Mosiny
t-t
2014-09-17 15:42:36
Burmistrz się sprężyła
Swój umysł wytężyła
Wyborcom obietnicy dochować
Zaczęła tężnie budować.
Tężnie stężoną do granic możliwości,
A swą wielkością rozśmieszy gości.
Można ją nazwać tężnią jednego oddechu.
Usiąść i płakać czy pęknąć ze śmiechu
Może z owej budowlanej kpiny,
Zrobić dobrą promocję dla gminy?
Tą tężnie można by zgłosić do rekordu Guinessa,
A taką promocją zwiększyłaby się gminna kiesa.
Bonifacy
2014-09-17 13:07:54
Nasza gwiazda jest w rozterce bo nie wie kto będzie kandydował na burmistrza. Gdyby wystartował Jan Marciniak to musi stanąć po raz kolejny do boju bo Krzyżanowski przerżnie z nim z kretesem. Chciałaby iść do Powiatu ale ta niepewność. Gdybym miał Zosi podpowiadać to radziłbym jej pożegnanie się z Mosiną. Przegrała ostatnio wybory jako kandydatka na radną to teraz przyjdzie kolej na przegraną w wyborach na burmistrza. Jak słyszę uaktywniła się redaktor Kuriera i zbiera wywiad na temat kandydatów ( rozpytuje , itd.). Po 16 listopada br. Nowoczesna Ii Kurier przejdą do niechlubnej przeszłości a redaktor Szymczak przyjdzie założyć Koło Gospodyń i doskonalić się wypiekach i robieniu sałatek ku ucieszeniu podniebień i żołądków domowników.
piotr
2014-09-17 12:53:30
ja proponuję wysłać nasza kochaną burmistrzową do Wąchocka tam nie mają z czego już się śmiać to nasza gwiazda rozbłysła by w pełni swoim talentem
Gerwazy
2014-09-17 12:34:32
A mnie interesuje kto będzie operatorem tej tężni ? Może będzie rozpisany jakiś nabór ? Jakie trzeba mieć kwalifikacje aby to cudo obsługiwać ? Członkiem jakiego stowarzyszenia trzeba być aby się tam dostać ?
Wojciech
2014-09-17 11:52:31
No i Mosina już prawie ma swojego "misia".
Jola
2014-09-15 07:33:21
Jeśli Zofia wygra wybory tężnia zostanie nazwana jej imieniem ;) A co tam, w gminie Mosina nie jedno już widziano....
mieszkaniec
2014-09-14 12:49:11
Mamy zielony ryneczek z kiblem w roli głównej i nieczynnym piecem do chleba. Kropką nad i springerowego rządzenia będzie altanka zwana tężnią w niezagospodarowanym parku. Nie po kolei, bez przemyślenia wydawane nasze pieniądze. Nie mamy strategii, nie mamy dróg i kanalizacji, za to mamy rekord szamb na osiedlu FH. Mamy też wiele innych dziwnych rozwiązań, na które sąsiedzi naszej gminy patrzą z niedowierzaniem. Ale mamy wybór. Do widzenia w listopadzie przy urnach.
kajka
2014-09-13 21:19:27
Moje dzieci cieszyły się, że będzie altanka i coś fajnego w niej, choć były nieco zdziwione po co właściwie altana w parku;)
Mieszkanka
2014-09-13 18:35:56
Dużo lat temu, kiedy jeździłam na obozy harcerskie czasem śpiewaliśmy taką piosenkę:....Ale jaja, nieprawdopodobne......., to jest w tym stylu. Kiedy jeszcze nie było powszechnie wiadomo co w tym parku powstaje, słyszałam dziesięcioletnie dzieci komentujące tę inwestycję: zobaczcie, pod drzewami robią fontannę.." Ta tężnia jest też w tym stylu. Byle można gdzieś pochwalić się wykorzystaniem funduszy unijnych.
Bezmyslność
2014-09-13 09:10:53
głupota@- trzeba zrobić wszystko aby tych ,,troskliwych gospodarzy,, odesłać 16 listopada br. tam skąd przyszli. Szkoda, że zamiast o tężni nie pomyśleli o dobrym wychodku !
Głupota
2014-09-13 07:43:36
Idiotyzm polega na wydawaniu na bzdety kasy ze skromnego budżetu,bo jest dotacja. Wygląda to tak jak budżet domowy. Rodzina X ma budżet w wysokości 5.000. Rodzina spora,kredyt,budżet napięty. I nagle wracając do domu,ojciec widzi w promocji lodówkę.Zamiast 2.000 kosztuje 1.500 . Kupuje. Rodzina ma 2 lodówki,zaoszczędziła 500. Na koniec miejsiąca brakuje na jedzenie i np. prąd.Ważne,że mają dwie lodówki. Mamy tężnię i zielony rynek,a gdzie jest szczegółowy plan budowy dróg?Pytam się.
Maciej
2014-09-13 07:36:41
Mamy na targowisku eskluzywny parking a teraz pijaczki będą mieli ekskluzywną pijalnie jaboli.
Wojciech
2014-09-13 06:03:44
Jestem ciekawy tego kto jest pomysłodawcą budowy zielonego ryneczku i tężni. Warto znać z imienia i nazwiska te osoby, które w swoim obłędzie twórczym stają się szkodnikami.
taboret
2014-09-12 23:01:22
http://1.bp.blogspot.com/-p_Krb1xqrP4/T7qixPCph8I/AAAAAAAAAw8/3718oE0jFEA/s400/P9112378.JPG
realista
2014-09-12 22:50:29
Altana to najwłaściwsze określenie dla tego, co widać na zdjęciu. W centrum ogrodniczym widziałem podobną za 3 tys.
Łukasz Kasprowicz- radny
2014-09-12 21:46:35
Tężnia w Mosinie. To raczej kpina z tego czym tężna w rzeczywistości być powinna. Oczywiście, tężnia to fajna sprawa, ale wówczas gdy jest fragmentem jakiegoś większego planu. W Ptasim Parku ja tego planu nie widzę. brakuje mi tam ogólnej koncepcji zagospodarowania z ławeczkami, wybrukowanymi ścieżkami, klombami i skalniakami. Odnoszę wrażenie, że to wszystko bez namysłu jest robione. Padło mocne hasło tężnia, nawet samo słowo jest mocne, tężne, a tu taptem powstaje szopyszka na sześciu przydługich palach i co dalej? Koncept i pomysł skonsultowany w gronie klakierów i potakiwaczy tak niestety wygląda.
b
2014-09-12 20:58:39
@ Tomek, p. Burmistrz nie potrafila i nie potrafi wraz ze swoimi pochlebcami wypelnic odpowiedniego wniosku, a jezeli sie udalo to bylo/ jest do zwrotu. Mam watpliwosci rowniez do kojarzenia miejscowosci z pelnymi prawami miejskimi ze wsia i korzystania w tym celu ze srodkow przeznaczonych na rozwoj wsi. Moze znow jakis deptaczek pod oknami hotelu/ urzedu, moze kamyczki ze szczerego zlota, jeszcze mozna w miejscu dawnego sanatorium zbudowac jakies SPA? Przeciez dla " gawiedzi " za jak uwaza mieszkancow wszystko mozna.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2014-09-12 20:23:00
A ja jestem ciekaw, czy zagospodarowanie tego parku wynika z jakiegoś opracowanego planu, koncepcji, czy są to kolejne nieprzemyślane fantasmagorie władzy na wzór zielonego rynku.
Maria
2014-09-12 20:17:33
Mosiniacy będą tam wdychać sole wytworzone z moczu pijaczków, którzy będą tam załatwiać swoje potrzeby po wypiciu jaboli. Ale siara
Wojciech
2014-09-12 17:14:53
Pieniądze z tężni bardziej by się przydały na prawdziwą renowację ptasiego parku. Po co tężnia w nijakim parku? Oby tylko pasażerowie środków masowego transportu nie zaadaptowali tężni na szalet którego brakuje na dworcu.
taboret
2014-09-12 15:53:27
@ta ::: Całkowity koszt budowy- 62, 730 ZŁ- dofinansowanie 40, 800 ZŁ -- (80%) większość kieruje się obiecankami.
ta
2014-09-12 14:25:29
35.000 w błoto.Czym się kieruje wyborca głosując na ZS i świtę ?
x
2014-09-12 08:57:05
Pewno taki będzie z niej pożytek jak z pieca chlebowego na Zielonym Rynku - jest a jakby go nie było - dekoracja i tyle. Czy ktoś jadł chleb z tego pieca? Raz był pewnie odpalony, żeby zdjęcia zrobić. Tu pewno będzie podobnie - wleją solankę raz na jakiś czas, a kiedy wyparuje, będzie to altanka do posiedzenia z kumplami.
mieszkaniec
2014-09-12 08:36:08
Jaka burmistrz, taka tężnia.
Tomek
2014-09-12 06:58:05
Ręce opadają!!! Ciekawe kiedy Mosina pozyska dotację unijną na konktetną inwestycję np obwodnica czy kanalizacja deszczowa.
Roman
2014-09-11 23:01:31
Tężnia wygląda trochę podobnie jak studnia Napoleona