CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-10-20 
Drukuj PDF Wyślij link

Małgorzata Kaptur - kandydatka na radną - okręg 15

Autor: Małgorzata Kaptur 

Mam 57 lat, wykształcenie wyższe, studia podyplomowe (3 kierunki). Jestem emerytowaną nauczycielką, byłym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Krośnie, radną Rady Miejskiej obecnej kadencji. Urodziłam się w Mosinie w tzw. Kokotku przy ul. Wawrzyniaka. Całe życie mieszkam w okręgu, w którym kandyduję, najpierw przy ul. Długiej, a od 25 lat przy ul. Kasztanowej.

Mam męża Stanisława i dwoje dorosłych dzieci. Syn Wojciech jest prawnikiem, mieszka i pracuje w Poznaniu. Córka Zuzanna jest studentką III roku Politechniki Poznańskiej.

Interesuję się historią, zwłaszcza wielkopolskiego ziemiaństwa, zamkami, pałacami i dworkami i jak każdy lubię podróżować.

Od kiedy zostałam radną samorząd i sprawy gminy pochłonęły mnie niemal bez reszty.

Codziennie, systematycznie dzień przy dniu siadam do komputera i staram się informować o tym, co się dzieje w gminie i komentować opisywane problemy.

Pozostaję w bliskim kontakcie - mailowym, telefonicznym i bezpośrednim z mieszkańcami gminy, którzy zwracają się do mnie z wieloma sprawami.

Staram się je przekazywać dalej, mówić o nich na sesjach Rady Miejskiej, składam wnioski i zapytania (złożyłam ich około 180).
Staram się dobrze przyjrzeć opisywanym sprawom i często jadę na miejsce - dowodem są zdjęcia, które ilustrują moje artykuły, zapytania i wnioski.

W ciagu kadencji zapoznawałam się dokładnie z materiałami sesyjnymi i umieszczałam je na stronie, co dawało aktywnym mieszkańcom okazję do przekazania mi swoich uwag. Bardzo im za tę współpracę dziękuję.
Aktywnie uczestniczyłam w sesjach i posiedzeniach komisji - dyskutując, zadając pytania, zachęcając do refleksji innych.

Zawsze stawałam po stronie mieszkańców. Krytycznie oceniałam i oceniam styl władzy w naszej gminie.
Władza z pozoru jest blisko ludzi, najlepiej widać to na imprezach gminnych, w których uczestniczy często burmistrz, zastępca, przewodniczący Rady Miejskiej. W ważnych natomiast sprawach burmistrz nie wypracował przez 12 lat swoich rządów skutecznego sposobu informowania i konsultowania istotnych decyzji. Zapadają one za plecami mieszkańców.

Burmistrz Zofia Springer skutecznie przejęła w gminie pełnię władzy - sprawowała ją przy pomocy większości w radzie, nie licząc się z opozycją, często również ze swoimi radnymi.
Przykładem na to jest chociażby głośna sprawa tzw. spalarni opon w centrum miasta. 
Mieszkańcy i radni o tej sprawie dowiedzieli się z prasy. Pamiętamy mobilizację mieszkańców, która zaoowocowała zmianą decyzji.  

Uważam, że radny powinien być krytyczny wobec władzy, bo kontrola wpływa na podnoszenie jakości pracy burmistrza i urzędu i zapobiega powstawaniu wielu niekorzystnych zjawisk.

Władza nie lubi być kontrolowana, a mosińska władza szczególnie źle znosi krytykę.

Kancelarie, opłacane przez Urząd, Family House (łączna kwota żądań 420 tys. zł) oraz jednego z radnych próbowały na polecenie swoich mocodawców mnie do pisania zniechęcić wysuwając coraz to inne żądania. Pan asystent ds. kontaktu z mediami przysyłał liczne żądania sprostowań. 

Kancelaria Sowisło, która jest opłacana przez Gminę Mosina z naszych wspólnych pieniędzy w pozwie, który otrzymałam od Gminy uważa, że nie jest istotne, co jest prawdziwe w ocenie piszącego, decydujące jest to, co uważa za prawdziwe wnoszący sprostowanie.

Jeżeli sąd 30 października podtrzyma to twierdzenie, będzie to oznaczało, że na każdy artykuł burmistrz będzie w stanie wyegzekwować sprostowanie, czyli kontrartykuł. 

Zastosowanie subiektywistycznej koncepcji sprostowania może doprowadzić do paraliżu czasopisma lokalnego. Na każdy artykuł dotyczący działań samorządu gminnego, gmina może odpowiedzieć przygotowanym przez asystenta ds. obsługi mediów sprostowaniem (o dwukrotnej objętości prostowanego materiału prasowego), które byłoby publikowane bez względu na jego prawdziwość. Taki stan rzeczy prowadzi do zdominowania debaty publicznej przez punkt widzenia gminy, ponieważ gmina dysponuje własnym czasopismem, w którym ma możliwość zaprezentowania swojego stanowiska.
Przyjęcie subiektywistycznej koncepcji sprostowania narusza moim zdaniem wartości wskazane w art. 1 prawa prasowego (Prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej) oraz wskazany w art. 6 ust. 4 prawa prasowego zakaz tłumienia krytyki prasowej.


Próbowano także doprowadzić do usuwania treści drogą okrężną, tzn. stawiając żądania firmie udostępniającej miejsce naszej stronie na swoim serwerze. 
Próby dotyczyły nie tylko moich artykułów, lecz również treści zamieszczanych przez mieszkańców.
Sprawa o sprostowanie, którą wytoczyła mi gmina dotyczy artykułu, którego autorem jest mieszkaniec.  Pamiętamy też o żądaniu usunięcia komentarzy dot. sondażu wyborczego.

Piszę o tym, abyście wiedzieli Państwo, że władza Wasze pieniądze wydaje również na to, byście byli dobrze, tzn. w jedynie słuszny sposób informowani.


 


Moim wyborcom - mieszkańcom Osiedla nr 3  mogę obiecać, że będę dalej wytrwale pracować dla ich dobra i dla dobra całej gminy.

Wiem, co trzeba zmienić na naszym osiedlu.

  • Potrzebujemy poprawy stanu ulic  gruntowych - w wielu miejscach - Jesionowa, Akacjowa, Torowa posesje są zalewane. Będę dążyć do ich odwodnienia i utwardzenia. Co roku składałam wnioski do budżetu w tej sprawie. 
     
  • Ulica Leszczyńska wymaga położenia nowego asfaltu i wymiany chodników - to droga powiatowa, trasa dojazdowa do nowych osiedli - jej obecny stan nie jest wizytówką miasta.
     
  • Park Strzelnica - mimo wielu moich wniosków nadal nie spełnia należycie swej roli. Będę dążyć do opracowania koncepcji, projektu jego zagospodarowania a następnie jego realizacji tak, by Strzelnica stała się atrakcyjnym miejscem rekreacji i wypoczynku dla całego osiedla nr 3 oraz innych mieszkańców gminy.
      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarzenauczyciel
2014-10-29 16:15:01
Gratuluję tytułu NAJLEPSZY RADNY gminy Mosina
janusz
2014-10-22 17:16:04
Pani Małgosiu, ma Pani mój głos! Bardzo doceniam Pani pracę i zaangażowanie.
ina
2014-10-22 09:22:11
Życzę Pani powodzenia. Piszę z okręgu I, będę głosowała na Panią Małgorzatę Rajewską. Czas pokazać " bogom" w Czapurach, że czas na zmiany
Nexers
2014-10-21 18:01:51
Gratuluję i życzę sukcesów i proszę się nie poddawać. Pozdrawiam ciepło Pani Małgosiu.
Małgorzata Kaptur
2014-10-21 15:38:35
Liczę, panie Tomku. Pozdrawiam serdecznie.
Tomek
2014-10-21 14:30:58
Pani Małgosiu może Pani liczyć na mój głos. Powodzenia
b
2014-10-21 12:31:05
@ ciekawy, to nie faceci, to osoby aspoleczne o niskiej moralnosci, ktore dzieki wsparciu dobrze zyja z naszych podatkow. Wystarczy pomyslec, o ile nizsze moglyby byc podatki w gminie, gdyby nie inkaso dla soltysow. Zreszta ta kasa moznaby rowniez inaczej spozytkowac np. splate zadluzenia czy inne wazne cele, ktorych nie brak w naszej gminie.
ciekawy
2014-10-21 10:43:33
b: ja to się dziwię, że pozostali radni biernie przyglądaja się temu co wywija Springer z Pyżalskim próbuące złamac p. Kaptur. Gdzie sa faceci radni, którzy powinni stanąć murem w obronie kobiety-radnej i słusznych spraw, o które walczy?
b
2014-10-20 21:30:27
Proponuje obejrzec fimiki video.
b
2014-10-20 21:12:19
@ciekawy, a moze nasza Radna zbyt slaba by pokonac developera? Moze znajdzie sie jakis prawnik, ktory bezinteresownie wspomoze p. Radna.
ciekawy
2014-10-20 12:06:21
Będziemy pilnie śledzić działania temidy. Bo jeśli za prawdę można ponieść konsekwencje, to czas umierać.
b
2014-10-20 11:55:45
Przeciez to cala prawda, widac, ze developer nigdy nie widzial jak potrafi byc grozna ta niby malutka Gluszynka, warto by popytal tych co juz taka sytuacje widzieli. Fakt, ze od tego czasu minelo juz wiele lat, ale nikt nie gwaranruje, ze to sie nie powtorzy. Pamietam, ze wtedy wszystkie te okoliczne pola byly zalane, a wysokosc siegala mostku.
Małgorzata Kaptur
2014-10-20 11:21:32
Spółka Family House pozwała mnie m.in. za to, że napisałam, że: 1. drogi na Osiedlu Leśnym są niedostosowane do wielkości osiedla, 2. ul. Czereśniowa ma 5,40 (tak wymierzyli inspektorzy PINB), 3. w związku z budową w pobliżu skarpy (OL V) może dojść do katastrofy budowlanej, 4. określiłam sprzedaż łącznika ekologicznego jako prezent dla dewelopera. Rozprawa 18 listopada 2014 r.
b
2014-10-20 10:44:41
Gratuluje decyzji kandydowania, takich ludzi jak Szanowna Pani naszej ojczyznie potrzeba. Przykro, ze musze glosowac w innycm okregu, bo mialaby Pani glos moj i mojej rodziny. Jestem bardzo zainteresowana czego konkretnie dotycza zadania FH , poniewaz jest to bardzo istotne, ze z jednej strony wielki " fundator" imprez a z drugiej zadajacy. Prosimy o podanie konkretow.
mieszkaniec
2014-10-20 10:33:25
Pani Kaptur to najlepsza radna w Mosinie poprzedniej kadencji, otwarty umysł, wiedza, pracowitość i zaangażowanie w sprawy zwykłych ludzi. Taka osoba podtrzymuje moją bardzo nadwyrężoną wiarę w sens demokracji.Nie wyobrażam sobie, żeby i tym razem nie otrzymała mandatu. Życzę zdrowia i wytrwałości w działaniu. Wdzięczność wielu zwykłych ludzi ma Pani dozgonną.
taboret
2014-10-20 10:19:52
Pani Małgorzato. Gratuluję decyzji i choć nie mogę na Panią głosować z powodu innych okręgów to będę trzymał kciuki za pozytywnymi decyzjami wyborców z Pani okręgu.