CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-10-21 
Drukuj PDF Wyślij link

Marian Jabłoński - kandydat na radnego - okręg 3

Autor: Marian Jabłoński 

 Mam 59 lat od urodzenia mieszkam w Daszewicach przy ul. Poznańskiej. Jestem żonaty, mam żonę Teresę, zamężną córkę Agatę i syna Tobiasza który jest kawalerem. Od dwóch lat jestem dziadkiem dla wnuka Stasia.
Mam wyższe wykształcenie administracyjne oraz ukończone studia podyplomowe w zakresie audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

 Od ponad 40 lat pracuję w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obecnie na stanowisku kierownika Inspektoratu w Poznaniu. Jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego.

Interesuję się życiem społeczno - politycznym, polityką społeczną, oraz historią II wojny światowej. Ciekawi mnie też historia lokalna.

Od dwóch kadencji jestem radnym Gminy Mosina. W latach 2006 - 2012 byłem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej z której to funkcji byłem zmuszony zrezygnować na wskutek zmiany godzin rozpoczynania sesji.

Od początku swojej działalności jako radny, jestem członkiem opozycyjnego Klubu Radnych Koalicja Samorządowa pełniąc w nim ostatnio funkcję wiceprzewodniczącego.

Dostrzegając konieczność przybliżenia mieszkańcom informacji o pracach Rady Miejskiej proponowałem zmianę formuły wydawniczej Merkuriusza Mosińskiego oraz jego współredagowanie przez radnych. Wskazywałem na konieczność zamieszczania na stronie internetowej Gminy nie tylko wybranych ale wszystkich ważnych dla mieszkańców informacji, wnioskowałem też o zamieszczanie na tej stronie nagrań dźwiękowych z sesji wraz z wynikami głosowań co umożliwiłoby zainteresowanym mieszkańcom ich odsłuchanie bez potrzeby udawania się na sesję.
Apelowałem o wzmocnienie podmiotowości jednostek pomocniczych oraz wsparcie ich działalności. Relacje na linii burmistrz – sołtys lub przewodniczący zarządu osiedla są wciąż dalekie od oczekiwanych. W wielu przypadkach przewodniczący jednostki pomocniczej występuje w roli petenta a nie partnera Burmistrza. Oczywiście są w tym zakresie wyjątki ale dotyczą one tylko osób politycznie wspierających burmistrza.
Byłem przeciwny uchwaleniu zmian do statutu Gminy Mosina w wersji proponowanej przez Komisję Statutową ponieważ w moim przekonaniu nie odpowiadały one duchowi czasu i oczekiwaniom społecznym. Bardzo krytycznie oceniam działalność Rady w zakresie rozpatrywania skarg. Za tę uzasadnioną w ocenie Wojewody Wielkopolskiego krytykę, spotkało mnie potępienie ze strony Rady Miejskiej głosami radnych proburmistrzowskich wyrażone w stosownym stanowisku które zostało podjęte poza porządkiem obrad a więc z naruszeniem przepisów Statutu Gminy Mosina.
Byłem jednym z radnych którzy sprzeciwili się propozycji zmiany do budżetu uzasadnianej wypłatą Burmistrzowi odprawy emerytalnej mimo niespełnienia podstawowego warunku jakim jest zaprzestanie pracy. Wobec wielu nie zrealizowanych zamierzeń i inicjatyw, będąc przekonany o ich słuszności i potrzebie, postanowiłem po raz kolejny ubiegać się o mandat radnego mając nadzieję, że wyłoniony w nadchodzących wyborach skład Rady Miejskiej pozwoli mi na ich wsparcie i zrealizowanie.

Znając oczekiwania mieszkańców Daszewic chciałbym w razie wyboru skoncentrować swoje działania na zabiegach które doprowadzą do :

 • budowy kanalizacji sanitarnej w ulicy Leśnej,
 • budowy kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy Poznańskiej i Leśnej,
 • udrożnienia rzeki Babinki stanowiącej główny odbiornik wód opadowych oraz wód wprowadzanych z kanalizacji deszczowej.
 • położenia nowej nawierzchni w ciągu ulicy Poznańskiej jako drogi
  powiatowej,
 • budowy chodnika przy ulicy Poznańskiej na odcinku od ulicy Leśnej
  do Kamionek,
 • ścieżki pieszojezdnej do Głuszyny,
 • utwardzenia ulic gruntowych,
 • termomodernizacji budynku Zespołu Szkół w Daszewicach,
 • uzupełnienia oświetlenia ulicznego.


  Katalog tych przedsięwzięć jest niewątpliwie obszerny i znaczący kosztowo. Skoro jednak możliwa jest partycypacja w kosztach niektórych zadań ze strony Starostwa Powiatowego lub Spółki Aquanet to uważam, że zrealizowanie tych inwestycji ma wszelkie szanse powodzenia.

  W dniu 16 listopada 2014 r. liczę na Państwa głosy !

KomentarzeMichał Kleiber
2014-10-30 08:48:41
To ja rozwinę wątek jednostek pomocniczych.... Na osiedlu nr 3, zarząd osiedla traktuje każde działanie mieszkańców jako zło. Padają słowa "konkurencja"..., co więcej w tym roku zdarzyło się,że naciskano na nas mieszkańców,że nie mamy organizować imprez na osiedlu (konkretnie chodziło o Dzień Dziecka na Orliku,bo ...... "dzielimy dzieci". Niestety smutna prawda jest taka,że zarządy osiedla są na łasce burmistrza i z reguły "jedzą mu z ręki",co gorsza czasem pacyfikując inicjatywy mieszkańców. Wyłamanie się zarządu jest dla niego bolesne. Proszę zapytać przewodniczącego osiedla "Za Barwą",który na tej funkcji zastąpił człowieka obecnej władzy. Do pełnienia pewnych funkcji trzeba mieć kręgosłup moralny i charakter,którego niestety u Nas często i gęsto brakuje. Ocenić trzeba pracę radnych na swoich osiedlach. Radni najczęściej pamiętają o nas jesienią co 4 lata. A ja się domagam szacunku i czasu dla nas przez całe 4 lata, bo o ile wiem, budżet utrzymuje radnego przez całą kadencję, nie miesiąc przed wyborami.
Małgorzata
2014-10-29 23:53:32
"W wielu przypadkach przewodniczący jednostki pomocniczej występuje w roli petenta a nie partnera Burmistrza. Oczywiście są w tym zakresie wyjątki ale dotyczą one tylko osób politycznie wspierających burmistrza." - Proszę podać konkretne jednostki pomocnicze?! - chyba Pan jest oderwany od rzeczywistości.. nic dziwnego zapracowany jest Pan w ZUS-ie... jednostki powinny same wykazywać inicjatywę zgodną z ich statutami. Uczestniczył Pan w konsultacjach społecznych w tej sprawie?
taboret
2014-10-29 23:01:35
Szkoda że nie są co dwa tylko co cztery lata.
Nexers
2014-10-29 22:13:25
@ b to samo chciałem napisać. Czas wyborów czas robienia ulic. Żal jak komuś cytryna wyciska oczy. Wybory mam nadzieję, że to czas zmian dla Mosiny na lepsze...
b
2014-10-29 21:14:27
Przepraszam, wybory, czuje sie je w Czapurach, juz wykonano w czesci ul. Lesna az do wspolwlasciciela FH, dokad dalej nie wiadomo, znalazl sie asfalt na ul. Kretej od skrzyzowania z Poznanska, polozono rowniez chodniczek na ul. Debowej. Widac, ze dotychczasowi Wlodarze robia wszystko, bo czuja, ze moga stracic intratne posadki. Mala niespodzianka moze przy ulewie spotkac nowo otwarte przedszkole/ zlobek, bo z pobliskiej skarpy wychodzi waz odplywowy. No oczywiscie, ze wykonano przyzwoity dojazd z okolic przedszkola do osiedla FH. Tylko te nieszczesne skarpy.
nauczyciel
2014-10-29 16:13:37
Gratuluję tytułu NAJLEPSZY RADNY w gminie Mosina
z Daszewic
2014-10-22 16:16:26
do Jola Pan Krzyżanowski nie identyfikuje się z Daszewicami. Na fb zaznaczył,że mieszka w Mosinie, więc raczej Daszewic nie zauważy, będąc (lepiej nie) burmistrzem.
Jola
2014-10-22 09:48:40
a pan Krzyżanowski mieszkaniec Daszewic co obiecuje swojej wiosce? Kurcze byle nie....dewelopera ;)
b
2014-10-22 09:30:08
"Mosina Tu warto zyc" to tytul przekazu z dnia 14.10.2014 w TVP Poznan z okazji oficjalnego otwarcia przedszkola FH w Czapurach, na ktorym pokazano tylko czesc prawdy. Same achy i ochy, ale o kanalizacji doslownie niezobowiazujace trzy slowa p. Burmistrz. Zabraklo pokazania super wjazdu ul Lesnej. Oczywiscie pokazano czesc Szkoly Podstawowej w Czapurach, byla to ta czesc ktora jest swietlica wiejska ( pytanie szkola czy swietlica?) oczywiscie zabraklo pokazania roznicy terenu, a jeziorka z terenow Poznania, ktore kiedys byly planowane jako kompleks wypoczynkowy dla aglomeracji poznanskiej ( planowany przez gmine mosinska wraz z Poznaniem) zostal uznany za teren gminy. Pan Krzyzanowski nawet nie wie jakie drogi wojewodzkie przebiegaja przez miasto , wobec tego przypomne, ze to drogi 430 i 431, nie ma w jej zasiegu 434 ewentualnie moze zaliczyc 306. Wyslawianie sie za to p. Pyzalskiej jest slabe. Jeszcze jedno, ciekawy sposob rozwiazania szkoly w Krosnie jedna czesc w Krosnie, a druga w Mosinie. Bardzo ciekawe, to tak jakby filia wyzszej szkoly na wyjezdzie. Pozostala sprawa to sama reklama przedwyborcza .
Jola
2014-10-22 09:21:09
@b, tu się nie da nawet przymierzyć a co dopiero porównywać. Po minięciu tablicy Kamionki o kolejnej tablicy Borówiec nie wspomnę płakać się chce. Toż to inny świat, szeroka , gładka droga, piękne chodniki....Ładnieją te miejscowości ,ale one maja szczęście należeć do gminy Kórnik. Tak sobie myślę czy aby chodzi o to ,ze w tej ostatniej gminie mniej prywaty urzędasów a więcej ludzi mających na uwadze tzw. dobro wspólne ?
b
2014-10-22 08:54:56
@ jola, wlasnie w Daszewicach widac kompetencje wladzy mosinskiej i mozna ja porownac z wladzami Kornika.
Jola
2014-10-22 08:47:41
Jeśli skupi się Pan na zaspokojeniu oczekiwań mieszkańców Daszewic to ja jako mieszkanka naszej ,,zapyziałej,, wsi oddaje na Pana swój głos :) Czuje się na ten moment nieco rozczarowana bo przecież władze naszej gminy bajdurzyły nam ,ze gdy pobudowana zostanie w Daszewicach kanalizacja wtedy dopiero liczyć możemy na nową nawierzchnię ul. Poznańskiej i chodniki. Teraz okazuje się ,że czeka nas kolejny bój, oby wygrany?