CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-12-01 
Drukuj PDF Wyślij link

Nieoficjalne i oficjalne wyniki wyborów - Jerzy Ryś Burmistrzem Gminy Mosina

Autor: Małgorzata Kaptur 

Krótko po północy: Nie ma jeszcze oficjalnych wyników. Z informacji przekazanych przez mężów zaufania do naszego sztabu wyborczego wynika, że zdecydowanie wygrał nasz kandydat pan Jerzy Ryś. Dziękujemy wszystkim za zaufanie i oddane głosy. Postaramy się pracować solidnie, by tego zaufania nie zawieść. 
godz. 7.50 - są już oficjalne wyniki wyborów - Jerzy Ryś wygrał zdecydowanie z Waldemarem Krzyżanowskim.

 
Oficjalne wyniki wyborów   

 


Komentarzeimmo
2014-12-02 23:43:39
@taboret: i w kwestii wypowiedzi. Cóż jeśli ktoś jest chamem i prostakiem, to prędzej czy później to z niego wychodzi. Nie można takiego zachowania usprawiedliwiać wiekiem, statusem czy czymkolwiek innym. Można adwersarza pokonać bez stosowania tak niskich chwytów, w szczególności jeśli się ma mocne argumenty. Też mógłbym zacząć rzucać bluzgami, bo jak czytam wypowiedzi pełne zaślepienia, przy braku merytorycznej zawartości to niecenzuralne treści prawie same cisną się na usta. W tym miejscu muszę oddać sprawiedliwość p.Kaptur. Swoim zachowaniem i brakiem tolerancji dla języka bardziej przystającego do stałych bywalców okolic kanału mosińskiego niż osób które chcą choćby przez swoje wypowiedzi wpływać na politykę lokalną, naprawdę mi zaimponowała
immo
2014-12-02 23:37:19
@taboret: porównywanie kwot jest nie na miejscu. Trzeba porównywać siłę nabywczą pieniądza, albo stosować przelicznik wartości pieniądza w stosunku do dzisiejszych czasów. Dieta powinna być albo w takiej wysokości żeby nikogo nie korciło żeby gdzieś coś załatwiać sobie na lewo, albo nie powinno być jej wcale, na zasadzie, że radnymi zostają osoby które coś sobą reprezentują (w sensie mają np. dobrze prosperujące firmy, jakiś majątek) i mogą się poświęcić pracy dla innych w ramach wolontariatu a nie zbijania majątku. Radnymi/politykami nie powinny być natomiast osoby które są nimi z "zawodu".
taboret
2014-12-02 22:49:34
@ tom ::: To były inne czasy gdzie przeciętne wynagrodzenie miesięczne wynosiło: 1990 - 1 029 637 zł 1991 - 1 770 000 zł 1992 - 2 935 000 zł 1993 - 3 995 000 zł 1994- 5 328 000 zł
tom
2014-12-02 21:57:57
Dla dyskutujących o dietach radnych.Porównajcie koszty I rady w latach 1990-1994 i następne.To nie jest takie trudne.
zenek
2014-12-02 20:33:35
Czytam Państwa dyskusję na forum i mam nadzieję, że Pan Ryś nie skorzysta z Państwa rad. Jeżeli jest mądrym człowiekiem to nie zwolni żadnego urzędnika, bo od kogo będzie się uczył samorządu a to jest zupełnie coś innego niż jakakolwiek inna działalność np gospodarcza. W takim duchu wypowiedział się śp. Burmistrz Kałuziński. Poza tym urząd nie jest prywatnym folwarkiem, 90% urzędników ma umowę o pracę na czas nieokreślony i nie można im powiedzieć "idź precz", bo w każdym sądzie pracy wygrają, no chyba,że popełnią przestępstwo lub ich czyny w pracy kwalifikują się pod dyscyplinarne zwolnienie z pracy a to reguluje kodeks pracy. Co do radnych. Dieta to nie tylko zwrot za dojazdy, z pewnością nie za poświęcony czas, ale ustawodawca dopuszczając wypłacanie diet miał na myśli to, że sesje odbywaja się w godzinach przedpołudniowych, radny ma w pracy usprawiedliwioną niepłatną nieobecność w pracy i dieta jest swego rodzaju rekompensatą dla radnego. Nie ukrywajmy, dla połowy radnych w Mosinie są to 4 zajęte popołudnia (przeciętnie 1 sesja + 3 komisje, zresztą także dodatkowo płatne) w miesiącu. Niektórzy nawet kopert z materiałami w domu nie otwarli, robili to dopiero na sesji. Podkreślam nie wszyscy, bo byli tacy co zawsze na sesji byli przygotowani. Dieta w wys. 1 zł jest śmieszna. Zobaczymy czy będzie w tym temacie jednolite "idź na całość". Panie Burmistrzu życzę wszystkiego najlepszego i z dużą życzliwością niech Pan pamięta, że to Pan będzie osobiście odpowiadał przed wszelakimi organami a nie radni. Radnych to tylko my, wyborcy, rozliczymy za 4 lata. Pana zresztą też.
immo
2014-12-02 18:25:29
@uważam, że: Ale to nie my/ja domagamy się zmniejszenia diety do 1 złotego, ale to właśnie p.Łukasz Kasprowicz w poprzedniej kadencji wystąpił do rady z takim wnioskiem. Oczywiście dobrze wiedział, że wniosek nie przejdzie, choćby ze względu na skład tamtej rady. Niemniej na swoim blogu wypłakiwał się że chciał zmniejszenia diety ale radni rządzącej opcji nie umożliwili mu teraz. Wtedy napisałem mu, że jak jego ugrupowanie będzie miało większość to się przypomnę o tym wniosku i wtedy wyjdzie czy jest skończonym hipokrytą a jego zagranie miało na celu jak zawsze wprowadzenie zamętu i zrobienie z niego "świętej krowy". Ja uważam, że radni powinni mieć takie uposażenie (lub być w takiej sytuacji finansowej) by wykluczyć możliwość korupcji (nie da się, ale można zmniejszyć jej prawdopodobieństwo).
Aga
2014-12-02 18:25:27
Oczywiste że radni mają diety za dojazd i poświęcony czas, ale nie takie sumy. W marketach nie mamy takich wypłat i ile3 czasu pracujemy. Gminy są lepiej presperujące jak nasza i miasteczka o wiele lepiej wyglądające i takich diet radni nie mają. A tu druga pensja i jak się nie pchać do koryta.
taboret
2014-12-02 17:58:35
Niestety niektórzy wprost niejednokrotnie upraszają się formą swych wypowiedzi i sposobem rozumienia rzeczywistości o takie " zmieszanie z błotem". To prawda że " wiórecki " może zbyt wcześnie traci cierpliwość do "upraszającego",lecz to trzeba zrzucić na karby wieku. Każdy ma jakiś określony stan odporności i cierpliwości. Sam nie raz też muszę hamować by nie przekroczyć takiej bariery i najczęściej odchodzę od dyskusji.
Całkowicie zgadzam się ze spostrzeżeniem @ kajka.
uważam, że
2014-12-02 17:25:00
Wszystkich domagająych się zmniejszenia diety radnych do 1 zł odsyłam do tematu odprawy emerytalnej pani Springer. Jakoś Was wtedy nie było i nie przeszkadzało Wam, że ponad 60 tys. burmistrzowa chciała wziąc bezprawnie. Oszczędność 1 zastępcy Ryś obiecał i czekam, czy dotrzyma słowa. A od radnych oczekuję zaangażowania, uczciwości, niezalezności. To jest służba dla nas wszystkich i radny za poświęcony czas, za dojazdy itp. ma prawo do diety, jak każdy inny radny w tym kraju. Nie wariujmy z oszczędnościami tam, gdzie ich nie powinno być.
kajka
2014-12-02 17:18:00
@Hubert - pierwszy raz widzę Twoją tak wyważoną wypowiedź, pełna kultura, to na pewno Ty? Jestem pod wrażeniem
4-pak Żubra
2014-12-02 16:56:35
Radny Łukasz K. nie będzie postulował o zmniejszenie diety do 1zł, bo musi teraz zarobić, bo sporo benzyny zużył w samochodzie, żeby swój elektorat zawieść osobiście do lokalu. Widzieliśmy i pamiętamy o Tobie Łukaszu
Hubert
2014-12-02 16:45:06
immo.Wypowiedź p.W. to nie jest wyskok spowodowany radością ,On już tak ma.Mosina jest pełna mądrych .pracowitych ludzi ,do nich należy też Wiórecki ,ale niestety jest osobą zacietrzewioną i potrafi swych adwersarzy mieszać z błotem .Przyzwyczaiłem się do tego i nie robi to na mnie większego znaczenia.Zgadzam się z Tobą ,że na stanowiskach powinni zostać ludzie kompetentni .Myślę ,że nowy burmistrz tak postąpi. Ludzie którzy dostali sie do władzy to przecież wykształceni i na pewno potrafią docenić innych.Myślę ,że nie będą brać przykładu z pana W.i zwalniać wszystkich.A on w miarę upływającego czasu też weźmie na luz.
immo
2014-12-02 15:45:10
Zresztą chodzi tylko o to, żeby było dobrze. Dajmy sobie trochę czasu i będzie można oceniać. Jednak chęć wymiany wszystkich, tylko dlatego że pracowali dla poprzedniej władzy zakrawa także na postępowanie nieracjonalne. Wymiana całej "sitwy" jak to określił wiorecki i wstawienie "swoich" to działanie które było piętnowane przez obecnie rządzących. Mam nadzieję, że ta wypowiedź to był tylko wyskok spowodowany nadmierną radością z wygranej. Jak dla mnie na stanowiskach powinni zostać ludzie kompetentni a nie z nadania politycznego. Inna sprawa, że taka osoba z nadania politycznego też może być kompetentna.
immo
2014-12-02 15:34:00
@wiorecki: nie jestem osobą publiczną i nie muszę przedstawiać się z imienia i nazwiska, zresztą "wiorecki" to też co ma być? To co leci z drewna jak się je tnie piłą (sepleniąc)? i druga sprawa, jeśli się kończą argumenty merytoryczne, to zaczynają się obelgi i wycieczki osobiste. Wybacz, ale całą swoją osobą prezentowaną tutaj na forum, podtrzymujesz jedynie moje nie najlepsze zdanie o tych którzy dostali się do władzy i ich wyborcach. Zauważ, że w moich wypowiedziach nie było ani jednej obelgi czy wycieczki osobistej. Widać mamy inne standardy.
Hubert
2014-12-02 14:58:49
No cóż Wiórecki.Tak trzymaj .Mam nadzieje ,że ty nie będziesz pękać w s.i g.Mosina by tego chyba nie zniosła.
Michał Kleiber
2014-12-02 14:39:56
@ Marek, to niestety prawda. W razie chęci dyskretnej rozmowy w 4 oczy, zapraszam :) Co do reszty, to wg mnie, żeby ocenić burmistrza, trzeba mu dać zwyczajnie szansę. Nie rozumiem krytyki na zapas. Zresztą jestem zdania, że rada ma reprezentować mieszkańców i być w lekkiej kontrze do burmistrza, bo to wg mnie zdrowe podejście.
wiórecki
2014-12-02 14:30:46
Śmiechu nie powstrzymuj bo wzdęcia dostaniesz i jak Judasz pękniesz w smrodzie i g... Nie mogę podjąć polemiki z dwóch powodów. Byłoby to poniżej mojej godności a ciebie kreaturo - niezasłużenie nobilitowało. Drugie, tekst który byłbym ci przekazał byłby całkowicie wykropkowany. Widzisz teraz? Nie istniejesz dla mnie! ZERO!
Hubert
2014-12-02 14:15:36
Uważam ,ze powinniśmy dać nowej ekipie czas na pokazanie na co ich stać.Nie mogę jednak powstrzymać sie od śmiechu jak czytam stwierdzenie Wióreckiego ,że należy teraz wyświetlić w urzędzie kto pisał z tamtych kompów na byłą opozycję .Ja też podobno byłem asystentem ,i p.WIÓRECKI OBIECAŁmi ,że mnie zniszczy i tak skompromituje ,że mi nikt ręki nie poda.Niestety mam przykrą wiadomość p.W. nie pisałem z urzędu ,tylko z domu.więc próżny trud ewentualnej komisji. Ciekawe,że ŁK przestał pisać .Czyżby wpadł w samouwielbienie po wyborach?Pewnie Mosina zgodnie teraz stała sie mlekiem i miodem płynącą krainą?No tak ,ale teraz wszystko będzie cacy ,więc nie będzie co krytykować.
anonim
2014-12-02 14:05:31
widzę że moderator skutecznie wycina głosy nieprzychylne żenada
karp
2014-12-02 13:00:39
Zastawiam się czy w tej sytuacji Kancelaria Sowisło będzie z dużym zapamiętaniem ścigac Łukasza Kasprowicza? Proponuję jednak by mecenas jednak użył własnych środków, bo te z budżetu nie powinny służyc takim celom.
leśny dziadek
2014-12-02 12:48:19
Falbierski jako ochroniarz lasu ma teraz świerków strzec. Wszystkie ręce na pokład - Falbierski do roboty i drzew pilnować.
do wszystkich i pani kaptur
2014-12-02 12:31:35
nie wiem kto to jest marek, wiorecki, kleiber, kaptur znam tylko was z gazet i i tego co tutaj czytam, nie wiem , i niechce wiedziec ale to co czytam to wszystko zenada dostaliscie stołki a zostawiliscie madrych ludzi panie Rys pan zrobi z tym porzadek i dobierze sobie ludzi do pracy porzadnych, i nie slucha juz tych piszących niech pan bierze Mielocha Marciniaka Falbierskiego maja doswiadczenie i wiedze, Szkoda ze głosowałem na pania kaptur
wiórecki
2014-12-02 12:04:15
Szanowny Marku - nie ja tę burzę w szklance wody rozpętałem. Zapewne trochę wesołości wprowadziliśmy i pozwól, na koniec tej krotochwili, że radą wspomogę gdy Ty nie czujesz się mocny w potrzebie. Espumisan - espumisan reklamują! Spróbować zawsze możesz i da Bóg będziesz jak ja mocny. Trzymaj się i miło było z Tobą pożartować.
Marek
2014-12-02 11:45:12
@Michał Kleiber: Chętnie dyskutuję w cztery oczy. Dyskusje, które zostawiają publiczny ślad czasem kolidują z wykonywanem zawodem.
Michał Kleiber
2014-12-02 11:34:04
Podpisanie się to sprawa pewnej odwagi cywilnej. Podpisuję się i muszę wziąć wszystkie z tym związane konsekwencje na tzw. klatę. Zresztą, czego się bać ? Własnego zdania ?
Marek
2014-12-02 11:23:29
@do Marka: Widzę, że sprowadzasz wymianę zdań w kierunku, w którym czujesz się mocny. Dziękuję, wysiadam i żegnam.
do Marka
2014-12-02 11:19:34
To idż Mareczku z tą potrzebą - ulży Ci - no i ją zobaczysz!
Marek
2014-12-02 11:06:23
@do Marka: Nie widzę potrzeby Panie Anonimie.
?
2014-12-02 10:45:58
nie łatwe, a trudne ? :) to razem ?
?
2014-12-02 10:45:46
nie łatwe, a trudne ? :) to razem ?
do Marka
2014-12-02 10:45:37
Spróbuj zatem GODNOŚCIĄ się okazać - a nie degraduj się do jakiegoś numeru IP (podpowiem godność = nazwisko).
Marek
2014-12-02 10:31:09
@do Marek dopowiedzenie: Poprzedni wpis nie jest mój. Na "forum" brakuje możliwości utworzenia konta lub widocznego IP przy komentarzu. Proszę próbować dalej.
do Marek dopowiedzenie
2014-12-02 10:16:30
Mareczku drogi - sorki, ale Twoja gramatyka, a także interpunkcja - te to dopiero wołają o pomstę do nieba! Przykłady? "nie łatwe" piszemy łącznie: niełatwe; "rzyczliwych" piszemy życzliwych; "pęsje" piszemy pensje. To tylko z ostatniego Pana wpisu. Czytaj dużo - to podciągniesz się. Powodzenia.
do Marek
2014-12-02 10:04:03
Ależ oczywiście - ma je głęboko w ... Taka moda.
do pana Rysia
2014-12-02 10:02:42
Wygral pan te wybory bo poparl pana pan Mieloch, Marciniak, Falbierski i co dalej z nimi czy zostawia pan w UM Krzyżanowskiego , Sekretarza czy Ratajczaka nie mówiąc o innych
Marek
2014-12-02 10:00:25
@wiórecki: Czy nowoczesna literatura wspomina coś o prawidłowym używaniu znaków interpunkcyjnych?
wiórecki
2014-12-02 09:53:32
Pani Małgosiu, z całym szacunkiem, ale Panina odpowiedż jest ...żenująca. Wyraża Pani ARBITRALNE niczym nieuzasadnione, w tym również, fałszywe tezy. Każde dosłownie zdanie naznaczone jest najjaśniejszym sobiepaństwem. Cecha ta, w Pani obecnej sytuacji, wydaje się być mocno jeszcze na wyrost. Czyżby straciła Pani kontakt z nowoczesną, już nawet nie mówię awangardową, literaturą młodego pokolenia? Proszę tego nurtu nie omijać, bo zachowa się Pani jak zwykły struś chowający głowę w piasek. (Logika nakazuje i ten zwrot ocenzurować - oczywiście podług Pani osobistych standardów). Proszę usilnie, i raz jeszcze, aby nie czyniła Pani wyłomu w swojej, niczym dotąd nieposzlakowanej, opini - osoby uczciwej, pełnej mądrości i rozwagi. Będę czynił wiele, by nie przydawać Pani powodu do ingerencji, ale proszę być świadomą, że czynię to wbrew sobie, a z czysto osobistej do Pani sympatii i szacunku.
Jola
2014-12-02 08:56:51
@nieznajomy, a o sssooo chodzi? ;)
nieznajomy
2014-12-02 08:33:25
idealna p. Kaptur sama chodzaca dobroc a ...................... pani oddanych ludzi zycze pani pokory i nie bycia idealna
Małgorzata Kaptur
2014-12-02 08:07:37
@ wiórecki - w dyskusji publicznej jest za dużo mocnych, obrażających innych słów. Taka wymiana zdań niczemu nie służy. Zapraszając wszystkich do wyrażania własnych opinii, ustalam pewne reguły i proszę o ich przestrzeganie. Kiedy pisze Pan do anonimowego oponenta "jesteś zwykła świnia" przekierowuje Pan dyskusję na boczny tor, na zdecydowanie niższy poziom. To że jakieś słowo jest w SJP nie oznacz, że dobrze służy dyskusji.
Maniek
2014-12-02 07:30:19
Rada obniży pensję burmistrza i diety radnych bo są stanowczo za duże. Radni powinni pełnić prace społeczną, wówczas nie było by walki. Trzeba również zainteresować się targowiskiem i tym co zbiera opłaty, bo ten p. już za długo nas obsługuje. Zlikwidować S.M. nieroby nie potrzebni. Policzyć te wydatki to ile Gmina miała by do zagospodarowania pieniędzy. Bacznie będę was obserwował czy zaistnieją zmiany.
b
2014-12-02 05:53:00
@ mieszkaniec czapur, moze wspomnisz w ktorym to roku zdarzyla sie ta katasrtrofa z rura, ( kto byl wtedy soltysem?) a moze jeszcze dodasz, ze plac zabaw zostal urzadzony w bezpiecznym miejscu, a na samej krzyzowce Kretej i glowna ulica Poznanska, gdzie obloki kurzu i spaln tworza szczegolna atmosfere ( na dobe 10000 pojazdow). Rzeczywiscie chodniki, zwlaszcza na ulicy Gromadzkiej po obu stronach ( miejsce zamieszkania soltysa ) to osiagniecie na miare Oskara. Gdyby nie to, ze w Czapurach wybudowano nowe domy i nowi placa duze podatki, to nic by sie nie zmienilo. Osiagnieciem starszych to dlugoletnie zbieranie datkow na kosciol ( dlugo, a nawet bardzo, bo od lat zbierano je na Cmentarzu w Gluszynie ( kazde Wszystkich Swietych) i zebrano na ogromna plebanie a kosciol to kaplica zbudowana na szkielecie duzej " szklarni, dzis zmodernizowanej. Owszem postawiono fundamenty, tylko dzis juz niczemu nie sluza. Dobrze pamietamy, gdy chciano przez sam srodek Czapur przeprowadzic slupy energetyczne i kto walczyl, ( p. M. Zak i okoliczni mieszkancy)aby to zniklo z planow Energetyki Poznanskiej. Gdzie byl ten radny i Soltys? Moze napiszesz ile razy w roku zostala uprzatniete pobocze drogi ul Poznanskiej od granicy Poznania do Kretej? Napisz tez dlaczego nie przygotowano tam gdzie to mozliwe specjalnych zjazdow dla komunikacji podmiejskiej, bedac swiadomym, ze wies w szybkim tempie sie rozrasta. Napisz dlaczego majac swiadomosc wymienionego nie przygotowano alternatywnego terenu na nowa droge z rogalinka do ul. Gluszyna uzgodnionego z powiatem? Dlaczego, dlaczego ....tych pytan jest wiele. Mlody jeszcze ambitny p. Soltys majacy wlasna dzialalnosc nie bedzie mial problemu w podjeciu innej pracy nawet w powiecie.
aga
2014-12-01 23:48:17
oby to co się stało wyszło Mosinie na dobre,w trakcie tej kampanii przed 2 turą wyborów,odnosiłam wrażenie że toczy się walka podobna do tych co w sejmie między poszczególnymi partiami,panie burmistrzu masz 4 lata do pokazania na co Cię stać,więc działaj i pokaż że jesteś do tej pory najlepszy...
Marek
2014-12-01 23:43:00
Szczere gratulacje dla Pana Rysia i Mielocha. Nareszcie odchodzi stara skorumpowana ekipa. Wierzę w Panów. Przed wami nie łatwe zadanie postawienia wszytkiego z powrotem na nogi. Zgadzam się tutaj z może trochę wulganą , ale prawdziwą opinią Jarsona. Dlatego liczymy na to, że po wnikliwej analizie podziękuje Pan części z "urzędników " naszego UM. Nieudolność, zaniechania, niewykorzystanie możliwości na których straciła cała Mosina to wystarczający powód. Potrzebujemy sprawnych,fachowych,rzyczliwych i miłych urzędników, którzy są tam po to aby nam pomagać.Wszyscy płacimy przecież z naszych podatków na ich pęsje. Życzę powodzenia.
wiórecki
2014-12-01 23:40:35
Pani Małgosiu ,wykropkowała mi Pani m.in. wyraz "świnia". Kogo Pani broni - jakiegoś cyborga anonima "immo" czy świni. Zapewniam, a potwierdzi to każdy wiejski weterynarz, że świnie się nie obrażą i mają "immo" gdzieś. A teraz generalia. Mogła Pani - ale tylko do tej pory - wiele rzeczy cenzurować, teraz to się diametralnie zmieniło. Jest Pani naszym najwyższym dostojnikiem. Jako polonistka dyplomowana wie Pani, że w swoich wypowiedziach używam często słów kontrwersyjnych, ostrych, wyrażnych, ale zawsze są to słowa, których umieszczenie w SJP nikogo nie razi - bo to jest nasz ojczysty język. Mam prawo używać go z taką ekspresją z jaką mi się to podoba, jaki mam zamiar i nic Pani do tego. Mam świadomość, że teksty które zamieszczam są często długie i pełne kontrowersji - ale (bez łałszywej skromności) wiem, z prywatnej korespondencji, że są oczekiwane i pewna oryginalność ich formy sprawia doczytanie ich z zaciekawieniem do końca. Teraz proceder cenzurowania wypowiedzi przez Przewodniczącą Rady jest absolutnie niedopuszczalny!! Nie tylko Springerowa musiała mieć skórę grubszą niż słoniowa. Jeśli zdecydowała się Pani na komentarze czy formę blogu, to konsekwencje tego musi Pani przyjąć na siebie z całym dobrodziejstwem spadającego na Nią inwentarza. Na tyle mnie Pani zna i wie o tym, że ze swobodą panuję nad słowem i moje wypowiedzi są w całej pełni, w każdym swoim słowie celowe i zamierzone. Pani Przewodnicząca cenzurując moje wypowiedzi wypacza ich sens i zamiar, który właśnie realizuję. To jest niedopuszczalne. Albo mamy prawo korzystać w całej rozciągłości z dobrodziejstwa, które nam Pani sama stworzyła, albo ten blog powieli stan któregośmy z takim trudem dopiero pozbyli się. Moje słowa nie są wulgarne i nie obrażają konkretnego człowieka. One dotyczą co najwyżej polemiki z anonimowym gówniarzem bez nazwiska - czyli GODNOŚCI. Do przyjęcia tej argumentacji nakłaniam Panią z całym należnym Jej szacunkiem, ale świadom swoich praw mieszkańca i czynnego uczestnika dziejących się tutaj wydarzeń. Proszę, aby zechciała Pani przywrócić oryginalną formę mojej wypowiedzi, nadto zamieścić teksty z minionych dni, które Pani wkrótce po ich opublikowaniu zatrzymała. Zawsze pogodzę się z ich krytyką, czy niepochlebnym komentarzem, ale na Boga, proszę nie dopuszczać do sytuacji gdy bronię Panią przed nią samą. Z wyrazami szacunku i nadzieją porozumienia A.Saniecki.
Ludwik
2014-12-01 23:33:55
Mój Boże. Mosina zmieniała się dynamicznie. zaczęła być w wielu w wielu dziedzinach rozpoznawalna.W wielu dziedzinach stawała się wzorcem dla innych. To zarówno w kwestii rozwoju inwestycyjnego, jak i kulturalnego, turystycznego, atrakcyjności i wykorzystania jej walorów. Teraz strach , że to wszystko może runąć w gruz. Przerażające jest podejście społeczeństwa, oddanie mocy decyzyjnych grupie ludzi nie mających zupełnie pojęcia o samorządzie a będących grupą krzykaczy w myśl zasady nie bo nie. Wasz wybrany burmistrz pokazał poziom wiedzy o stanowisku , który ma piastować stwierdzając na spotkaniu , że w kwestii oszczędności spotka się ze skarbnikiem i dowie w jakich obszarach można oszczędzić i wtedy zmieni budżet!? Śmiać się czy płakać. Żal mi Ciebie moja Mosino, żal że zniszczą Twoje piękno, żal mi Twoich mieszkańców tych prawdziwych , którym zależy na Twoim dobrze, a tych którzy zgotowali Tobie ten los żałować nie będę. Weżcie się oszołomy do pracy. tylko nie rozwalcie tego co co przez lata zrobiono. Weźcie się do roboty, przecież to takie proste, Burmistrzu zastanów się co mówisz i co deklarujesz bo wystawiasz się na śmieszność, zastępco pokazywanie się całą niedzielę na wszystkich mszach nie trafi do wszystkich, wręcz trafi do garstki . Boże Ty widzisz i nie grzmisz. Bacznie będę obserwować wasze poczynania. Szkoda mi Ciebie moja Mosino!
mieszkaniec czapur
2014-12-01 23:31:43
parę komentarzy niżej jest napisane panu Waligórskiemu podziękujemy i mamy za co np. za place zabaw na Czapurach za chodniki za świetlicę za boisko, za imprezy dla naszych maluchów np MIKOŁAJKI czy POŻEGNANIE LATA i za to że żaden problem zwykłego mieszkańca nie jest mu obojętny ja jestem mieszkańcem tak zwanych starych Czapur i wiem jak tu było a jak teraz jest każdy teraz wytyka błędy wyciąga brudy taka polityka nowi rządzący maja 4 lata zobaczymy rozliczymy tylko szkoda że w tym całym cyrku wyborczym nikt nie pamięta o zwykłych a może i nie zwykłych sprawach że pan Waligórski jest tam gdzie powinien być sołtys i radny jak pękła rura i nie było wody na Czapurach to nawet w nocy załatwił beczkowozy i sam chodził po ulicach może dla państwa są to śmieszne sprawy ale dla zwykłych mieszkańców to są sprawy ważne cieszę się że jest nadal sołtysem pewnie mu teraz bedzie ciężko coś wywalczyc dla nas ale to twardy facet da radę , mam nadzieję że nowa pani radna , która będzie nas mieszkańców przez cztery lata reprezentować nie skupi się tylko na tym czy droga pójdzie przez jej działkę czy nie mieszkańcy liczą na więcej
Mirosław B
2014-12-01 22:57:40
Gratulacje dla całego sztabu! Miejmy nadzieję, że będzie lepiej...
Mirosław B
2014-12-01 22:57:26
Gratulacje dla całego sztabu! Miejmy nadzieję, że będzie lepiej...
Nexers
2014-12-01 21:53:38
Gratulacje dla wszystkich! Miejmy nadzieję, że będzie lepiej....
Anna
2014-12-01 21:33:15
Gratulacje dla Pana Burmistrza, Pani Kaptur, całego stowarzyszenia oraz wszystkich wyborców. Idą nowe, lepsze czasy czego sobie i wszystkim życzę.
taboret
2014-12-01 21:31:04
@ immo ::: " W każdym razie, jeśli p.Marciniak był tak dobrym włodarzem to dlaczego trzy kadencje temu poległ i tak do dnia dzisiejszego?"
"blagam,ja wiem co pisze, natomiast Ty juz gubisz sie w odpowiedziach"
Może chciałeś napisać lecz ci nie wyszło, a teraz odwracasz kota ogonem.
Jak dojdziesz do budujących wnioskow to mogę dalej dyskutowac na ten temat.
Masz rację bo z takim krętaczem dyskutować nie warto.Jak dla mnie sprawa zamknięta. Może na Onecie znajdziesz adekwatnego dyskutanta do Twojej inteligencji.
Małgorzata Kaptur
2014-12-01 21:22:17
Widać, że to miejsce do dyskusji jest potrzebne, bo w ciągu kilkunastu godzin pojawiło się bardzo dużo komentarzy. Dziękuję za te na mój temat. Jest mi miło, że moja praca została przez Państwa doceniona. Często powtarzałam sobie słowa Hemingwaya "Nie myśl, o tym, czego Ci brak, myśl o tym, co możesz zrobić z tym, co masz. Starałam się władzę kontrolować, a potem dzielić się swoimi uwagami z Państwem. Jestem zwolennikiem dyskutowania na argumenty bez obrażania ludzi.
Apeluję o wypowiedzi parlamentarne - bez epitetów i dosadnych, obraźliwych określeń. Przypominam, że obowiązuje regulamin, a [...] oznacza, że wyraz/y zostały usunięte z powodu naruszenia pewnych zasad.
pawlok
2014-12-01 21:17:40
Po dzisiejszym wywiadzie Teleskopu z nowym prezydentem Poznania panem Jaskowiakiem - gorący apel do Pana Rysia,Pana Mielocha, Pani Kaptur - umówic się na wspólne rozmowy z nowym prezydentem Poznania (spróbować wciągnąć Puszczykowo) - temat transport publiczny. Wg tego co prezentuje pan Jaskowiak może być to droga do ucywilizowania III światowej mosinskiej rzeczywistosci a i recepta na korki, korki.....
wiórecki
2014-12-01 21:04:42
immo - jesteś zwykła [...], bo oni nie zdążyli jeszcze nawet [...] w objęte stołki, a ty im zarzucasz, że już są sitwą. Po co chłopie jątrzysz? Mamy szansę w jedności podciągnąć Gminę a ty [...]
Marcin
2014-12-01 21:04:03
Cieszę się z wygranej p. Rysia. Ciekawe czy ktoś zastopuje budowę marketów, które wyniszczają nasz rodzimy handel. Niby miejsca pracy ale ilu ludzi tą pracę straci. Ponadto ciekawe co się stanie z terenami nadwarciańskimi, fajnie byłoby gdyby zapis ten został w całości usunięty.
immo
2014-12-01 20:55:47
@wiorecki: a czym będzie sie roznic sitwa obecnie rządzących od poprzednio rządzących? Śmiem twierdzic ze niczym. Przecież p.Rys musi teraz splacic polityczny dlug wobec p.Mielocha i p."chorągiewki"Falbierskiego oraz ekipy ktora go znalazla i wypromowala na fali niechęci do burmistrz Springer. Chcialoby sie żeby pracownikow dobierać po kompetencjach a nie po partyjnej przynależności.
immo
2014-12-01 20:48:27
@taboret: blagam,ja wiem co pisze, natomiast Ty juz gubisz sie w odpowiedziach. Przez mgle wylania sie to co chcesz napisać, lecz nie wynika to z tekstu twoich wpisów. Przeczytaj watek od początku i wypisz sobie kto przewalil trzy kadencje i z jakiego powodu. Jak dojdziesz do budujących wnioskow to mogę dalej dyskutowac na ten temat. Inaczej sprawa dla mnie zamknieta.
wiórecki
2014-12-01 19:53:05
Kilka osób już sie martwi, że strona Czasu Mosiny i blox Pana Kasprowicza będą tubami propagandowymi nowej ekipy. Pospringerowska Mosina to już inna rzeczywistość i gorzka nauka musiała przynieść zmiany w naszej mentalności. Obojętnie co będzie prezentowane na tych stronach, będzie pod troskliwą "opieką" komentujących. I to już widać po dzisiejszych wpisach. Nie można robić z nas głupszych niż rzeczywiście jesteśmy, i nie każdy jest przygłupem i ślepym wazeliniarzem. Wielu uczciwych ludzi będzie krytykować obecną ekipę na tych stronach, jeśli nie będzie ona realizować własnego programu wyborczego. Ja, do tych, z całą pewnością będę należał. Pozwolę więc sobie na pierwszą krytyczną uwagę, którą kieruję do Pana. Otóż Szanowny Panie Burmistrzu, napisał Pan na tej stronie: "Chcemy dokonać zmiany w sposobie zarządzania gminą, a nie wymiany jednych ludzi na innych. Autor: Jerzy Ryś". To ja się pytam: co ma jedno do drugiego? Zarządzaj Pan Gminą swoim sposobem, ale LUDZI TRZEBA WYMIENIĆ - BOŚMY PANA WŁAŚNIE DLATEGO WYBRALI, aby pozbyć się tej urzędniczo-kolesiowsko-prywaciarskiej sitwy! Rozumiem, że kampania wyborcza ma swoje prawa - to zrozumiałe. Teraz milczenie o zamiarze tolerowania przez Pana w NASZYM URZĘDZIE nierobów, szkodników, zgniłych karierowiczów i tym podobnych "asystentów" - byłoby, w moim najgłębszym przekonaniu - niegodne. Niech Pan poczyta te komentarze - nie tylko ja tak sądzę. Dajemy Panu, na starcie samym, szansę pokazania - kto tu w Mosinie rządzi!? PRAWORZĄDNOŚĆ CZY DOTYCHCZASOWA SITWA? Pozdrawiam Pana - Panie Burmistrzu i nie zazdroszczę, bo mosińska stajnia strasznie zasrana. Ktoś tą mierzwę musi wywalić!
taboret
2014-12-01 19:48:10
@ immo::: Przeczytaj ze zrozumieniem swój własny wpis z g.immo 2014-12-01 15:56:25 , a następnie zarzucaj to adwersarzowi .
Kris
2014-12-01 19:45:44
@jarson Jesteś typowym pieniaczem Kasprowicza. Wszędzie widzisz tylko przekręty i matactwa. Jak masz jakieś podejrzenia idź do prokuratury i zgłoś to a nie pitu pitu w internecie. @NiesmakMosiński Dziwi Cię to? Kaczyński ma pitbula Jacka Kurskiego, a pani Kaptur ma błazna z Dymaczewa w swojej klice. Jaka polityka tacy zadymiarze. Panie Rysiu czekamy na objęcie tronu. Nie znam Pana więc ma Pan czysta kartę u mnie. Ale niech pan kopnie w d... swoje nędzne zaplecze, bo ona na dno pociągnie Pana.
NiesmakMosiński
2014-12-01 19:31:22
Wynik wyborów to śmiech przez łzy. Cieszy to, że nie wygrał człowiek od błazenady na Facebooku, ale smuci to, że wygrał ktoś znikąd, który obiecuje rzeczy, których nie spełni on sam, ani jego zaplecze polityczne. A skandalem wyborczym jest za to wybór na radnego Łukasza Kasprowicza. Cała Drużyna i Nowinki widziały jak pan woził swoim prywatnym samochodem wyborców do lokalu. [...]
maria t
2014-12-01 19:30:04
Serdecznie gratuluję wygranej i życzę owocnej współpracy Burmistrzowi, Zastępcy, Radzie Miasta, Pracownicom i Pracownikom Urzędu oraz Mieszkankom i Mieszkańcom Gminy Mosina
immo
2014-12-01 19:28:34
@taboret: widzę ze racjonalne myslenie i nawet czytanie ze zrozumieniem jest dla Ciebie problemem. Marciniak polegl w 3 kadencjach. A LKasprowicza znam jeszcze z czasów jak robil za stodla w swojej rodzinnej wiosce, i znam jego "dokonania" z tamtych czasów i to dlaczego rozpoczal "nowe" życie daleko od domu. Wiec proszę, ale jego autorytet leży, chyba ze w szkalowaniu inych i wymyślaniu nieistniejących problemow. @jarson: dlaczego obrażasz wyborców p.Krzyzanowskiego? Czyzby to byl wyznacznik postepowania nowej wladzy?
Michał Kleiber
2014-12-01 19:27:10
@immo, piszesz "Obawiam się jedynie, że z pustego i Salomon (p.Ryś)", czyli zakładasz, że 12 lat poprzednich rządów doprowadziło do sporego deficytu w kasie ? Co do przew. RM, to taką funkcję pełni Pani Małgosia Kaptur.
taboret
2014-12-01 19:13:36
@ immo ::: Biegasz Waści po naszej wyborczej historii jak kot z pęcherzem. " to dlaczegotrzy kadencje temu poległ" w 2002 roku Łukasz Kasprowicz nie zamieszkiwał w Mosinie (a zamieszkuje od 13 lat ) blog prowadzi od 2008r , Portal www.czasmosiny.pl jest w całości inicjatywą społeczną i niekomercyjną. Działa od 22 listopada 2010 więc o czym mowa.
IRENA
2014-12-01 19:07:44
P.Kaptur gratulacje dzięki pani pracy sukces Rysia i Mielocha. Czas na zmiany w naszej Gminie, macie szansę którą trzeba wykorzystać.
b
2014-12-01 18:59:40
@ immo, a czymze kierowala przed byciem burmistrzem, acha, szkola jaka? Poza tym zanim zaczniecie krytyke poprzednikow p. ZS to przypominam, ze srodki unijne nie byly tak dostepne jak za czasow jej zarzadzania. Niestety zamiast sie zajmowac byciem na zebrankach, wystawach, dozynkach i innych imprezach trzeba bylo logicznie zaplanowac swoja dzialalnosc majac wizje i ja planowac w kategoriach inwestycje dlugotrwale, srednie i szybkie. Zawsze miec rezerwy. Co z tego ze niby jest male zadluzenie, a gmina ciagnie sie w ogonie. Pani ZS nie potrafila odpowiednio wykorzystac srodkow unijnych, bo nie posiadala pracownikow, ktorzy potrafili prawidlowo wypelnic skomplikowany wniosek, jednak mogla to na koszt zrobic osoba, ktora miala taka wiedze i umiejetnosc. W gminie sa sprawy, ktore mozna bylo przy pomocy niewielkich nakladow wykonac np zwykla, wyrownana sciezke prowadzaca przez skraj lasu z Mosiny do Rogalinka. Najlepszy plan to wieczne inwestowanie w centralny plac - parking i w stary hotel ( UM) zamiast go zbyc na hotel dla turystow z restauracja czy jadlodajnia, a urzad umiescic w innym dostepnym miejscu blisko dworcow PKP i PKS. Najwazniejsze sprawy musza znalezc sie na pierwszym miejscu.
Tableta brak?
2014-12-01 18:52:50
Czy nikt na tej inauguracyjnej sesji nie ma tableta żeby napisać wreszcie (od 15-tej) o wyborze Przewodniczącego Rady? Pozabijali się czy co?
Jarson
2014-12-01 18:26:02
To ja podsumuje: kto glosował na Krzyzanowskiego byl kompletnym debilem. Ta ekipa ustwaila kazdy przetarg w tej gminie, od kazdego brala dzialke. Nie wazne czy w IT czy uslugach czy budownictiwie. I ja akurat doskonale to WIEM. Mosina po dwoch kadencjach jest najwieksza dziura w Polsce. Nawet gminy z Bieszczad wykorzystaly wiecej srodkow unijnych. Nie ma drog, ulic i chodnikow. Nie ma lamp na nowych osiedlach. Straz Miejska spi na fotoradarach zamiast dbac o porzadek. W Urzedzie Miasta jest republika kolesi dla kolesi. Trzea byc kompletnym ale totalnym tempym idiotą zeby tego nie widziec. I niech w koncu wypierdalają stąd bo czas ten grajdół jakim Mosina się stała podnieśc na nogi. A od Kasprowicza wara. To jest facet który na klate bierze wszystko pod imieniem i nazwiskiem i szacun. Mam nadzieje ze przeglad kadr w urzedzie wyeliminiuje lapowkarzy. Czy caly dział Inwestycji i kolesia od IT. Jakby przejrzec papiery to CBA byloby mega szczesliwe.
MIESZKANKA GMINY MOSINA
2014-12-01 17:22:38
BARZO ŻAŁUJE ZE BURMISTRZEM NIE ZOSTAŁ P MIELOCH UWAZAM ZE KARIREA PANA MIELOCHA BEDZIE W URZEDZIE BARDZO KROTKA WYBÓR P RYSIA TO TOTALNA PORAŻKA
Buba
2014-12-01 17:12:38
Serdeczne gratulacje dla Pana Rysia, a także dla całej ekipy Stowarzyszenia! Członkowie nieźle się gimnastykowali. Daliście radę, tak miało być :)
immo
2014-12-01 17:11:49
@scribe: I tego sobie i nam życzę.
immo
2014-12-01 17:09:15
@taboret: W tych latach zadziałał brudny PR niejakiego Łukasza Kasprowicza i np. pisemka na którego stronie się wypowiadamy? Trudno wypowiadać się za całokształt prezentowanych tutaj spraw, ale niektóre z prezentowanych tematów znam bardzo dobrze (bezpośrednio) i wiem jak bardzo zarówno LK jak i autorzy tej strony naginali i przeinaczali fakty żeby dopiec byłym już włodarzom gminy. Zaznaczam, że nie oceniam całości, bo nie mam takiej wiedzy. Jednak wycinkowo mogę stwierdzić że zrobili kawał dobrej roboty, bo ludzie uwierzyli w dyrdymały i wynaturzenia (w szczególności LK na jego blogu i gazetce reklamowej).
borys
2014-12-01 16:41:32
Łukasz nie poddawaj się dasz radę to ty będziesz burmistrzem za 4 lata
mieszkaniec
2014-12-01 16:39:19
wszystkiego dobrego na nowej drodze panie Ryś. proszę zwolnić wszystkich pracowników urzędu, wybudować basen, dostarczyć wodę do wszystkich mieszkańców Rogalinka i Borkowic, spłacić całe zadłużenie gminy, pozwolić wszystkim wtrącać się do edukacji a wtedy będzie pan równy gość - zagłosuję na pana w następnej kadencji, bo w tej chyba wszystko pan już obiecał
taboret
2014-12-01 16:39:12
@ immo ::: Piszesz : " jeśli p.Marciniak był tak dobrym włodarzem to dlaczego trzy kadencje temu poległ i tak do dnia dzisiejszego?" W tamtych latach zadziałał brudny PR i brak rzetelnej informacji, w tych powalił kandydata na kolana. Odpowiedz sobie sam dlaczego przegrał Krzyżanowski, czy dlatego że był takim dobrym zastępcą i Menagerem Najwyższej Jakości ? "Obawiam się jedynie, że z pustego i Salomon (p.Ryś) nie naleje... może i nie naleje lecz kierując się pragmatyzmem racjonalnie je wydatkuje.
fan brukowców
2014-12-01 16:34:32
Jedni zyskują inni tracą. Teraz Pan Kasprowicz będzie musiał zamknąć swoje pisemko, które opierało się na oczernianiu Pani Burmistrz i jej działań (nie będzie czym go wypełnić), chyba, że znajdzie się nowa kobyła do ujeżdżania, Panie Rysiu niech Pan ma się na baczności.
scribe
2014-12-01 16:30:14
Immo. Jeśli obecni nowo wybrani włodarze naszej gminy z lepszym efektem wykorzystają środki unijne (na co liczę), to myślę że będzie lepiej pod względem infrastruktury a co za tym idzie również pod względem gospodarczym. Ja oddałem głos na Pana JR ponieważ słabo wyszły po tym względem działania byłej Pani Burmistrz i jej obozu władzy (jeden z najgorszych współczynników w całej Polsce). No i sprawa firmy FH i sprzedaży działki w Czapurach. To było słabe i śmierdzi na odległość.
Ela Wojtkowiak
2014-12-01 16:25:34
GRATULACJE dla nowego Burmistrza Mosiny ,mam nadzieje że w pierwszej kolejności w obroty pójdzie Wydział Ochrony Środowiska w Mosinie.....
immo
2014-12-01 15:56:25
@Rafał: Mówimy o tych wyborach. Więc tak, na te wybory był już znany i nie wziął się znikąd na kilka tygodni przed wyborami. @Franek: widzę że znasz lepiej stan mojej wiedzy na temat schyłku ubiegłego wieku. Chylę czoła przed tymi którzy zawsze wiedzą lepiej. W każdym razie, jeśli p.Marciniak był tak dobrym włodarzem to dlaczego trzy kadencje temu poległ i tak do dnia dzisiejszego? Przecież nikt nie wybiera gorszego jeśli ma do wyboru lepszego? Poza tym widzę, że tutaj jest kółko wzajemnej adoracji, które nie dopuszcza do świadomości tego, że ktoś może mieć inne poglądy. Zresztą jak już wcześniej pisałem, wcale nie życzę źle nowo wybranemu burmistrzowi. Nie chcę jedynie by gmina popadła w stagnację jak to było w latach 90-tych. Obawiam się jedynie, że z pustego i Salomon (p.Ryś) nie naleje... A całe propagandowe bicie piany skończy się na zderzeniu z rzeczywistością.
DO IMMO
2014-12-01 15:37:06
i tak powinien zrobić obywtelu lub obywatelko immo korzystac z doswiadczonego fachowca od samorządu i od p. Mielocha i p.Marciniaka to sa ludzie z klasa i rozwagą a nie ze smigłowca . Panie Rys działaj Pan z tymi ludzmi a reszte na kurs dobrego wychowania czy maja 20,50 65lat bo przez12 lat im tego brakowalo , Nareszcie te samouki urzedowe odejda
Franek
2014-12-01 15:27:34
Immo,nie pogrążaj się. O latach 90-tych i początku 2000 masz tak nikłą wiedzę, że lepiej dalej się nie odzywaj -you stupid women/men:).
Rafał
2014-12-01 15:21:44
Immo! Pan Krzyżanowski nie wziął się znikąd? Może nie przed tymi wyborami ale proszę powiedz jakie miał doświadczenie i skąd się wziął gdy pani Burmistrz powierzyła mu stanowisko Wice?
immo
2014-12-01 15:07:05
@Jola: Tak głosowałem na p.Krzyżanowskiego. Jeszcze mi powiedz, że nie wolno mi tego było robić. Nigdzie nie pisałem że byłby on czymś nowym w gminie, ale w przeciwieństwie do p.Rysia, p.Krzyżanowski nie wziął się znikąd tuż przed wyborami i jakby nie patrzeć, wiadomo było co się można po nim spodziewać. P.Ryś natomiast wypłynął na "szerokie wody" po śmierci p.Kunaja jakoś we wrześniu tego roku. @Franek: Nie wiem skąd wydedukowałeś że jestem niby kobietą? To po pierwsze, po drugie, zachowaj trochę kultury (dotyczy dopisku na końcu, choć mam nadzieję że to tylko Twój wybryk, a nie określa kultury wyborców p.Rysia i ekipy). Mogę zrozumieć że w pewnych kręgach poprzednicy p.Springer zostali wyniesieni do rangi guru i traktowani są jako nieomylne bóstwa, jednak gmina w tamtych czasach leżała pod każdym względem: inwestycji, przyciągania kapitału a i nawet organizacji imprez dla mieszkańców. Fakt p.Springer też nie zrobiła z Mosiny "Zielonej Wyspy" ale porównując tamte rządy z tymi to jednak dzień do nocy.
Mieszkaniec Rogalina "Stara Wieś"
2014-12-01 14:56:45
Mimo iż nie głosowałem na Pana gratuluje mam nadzieje ze doczekamy się wreszcie ściezki pieszo rowerowej .A ja z tytułu że jestem prezesem koła PZW Rogalin bede dość częstym Pana petentem. Napewno bede sie przygladał Pana poczynaniom.
Franek
2014-12-01 14:55:16
Immo, jakbyś pamiętała to byś takich głupot nie pisała-you stupid women.
;)
2014-12-01 14:44:50
Czapurzanka, spokojnie, nie licz na to, że do wiosny Ci boisko powstanie. Facet ma cztery lata na to, by się wykazać, nie zrobi wszystkiego naraz, więc grzecznie czekaj na swoją kolej.
nowy wyborca
2014-12-01 14:44:41
Do Pani Małgosi: I tak właśnie punktuje się władzę! Dzisiaj ludzie myślą zupełnie inaczej, kampania negatywna już odchodzi w zapomnienie! Gratulacje dla nowego burmistrza!
No właśnie
2014-12-01 14:41:58
Ekipa oświaty w Mosinie nadaje się do wymiany. Mam nadzieję, że ktoś zweryfikuje ostatni konkurs na dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego w Krośnie/Mosinie. Może ktoś przyjrzy się temu, kogo zatrudnia i zwalnia dyrektorka, bo już legendy chodzą o kumoterstwie, albo o wyrzucaniu nauczycieli za ich chęć do pracy i inicjatywę. U niej lepiej siedzieć cicho i nie wychodzić przed szereg, bo bardzo łatwo oberwać po łapkach. Pewnie mało istotny jest fakt, że dzieci jej nie lubią, co...?
bo
2014-12-01 14:31:13
bo Waligórski już udowodnił i ludzie mu powiedzieli, Panu już dziękujemy
Czapurzanka
2014-12-01 14:28:07
Totalna porażka ... Ryś będzie teraz niczym wypuszczony z parku narodowego zanim się wdroży .... ale nic teraz tylko monitorować każdy jego krok aaaa i czekamy na boisko do streetbala na Czapurach :) Poczekamy zobaczymy Pani Rajkowska i Panie Rysiu musicie teraz udowodnić co niektórym
Jola
2014-12-01 14:26:50
@immo , no jasne a Krzyżanowski to nie byłoby stare tylko nowe ? Coś mi się wydaje, że Ty zagłosowałeś na ,,KW=ZS,, :) Całe szczęcie większość woli jednak przewietrzyć to nasze wspólne podwórko.
max
2014-12-01 13:55:32
... a szkodnikom oświatowym mówimy nie!
immo
2014-12-01 13:49:48
@mieszkaniec: Ja nowemu burmistrzowi życzę jak najlepiej i chciałbym się mylić w swojej ocenie. Jednak brak jakiegokolwiek doświadczenia w zarządzaniu czymkolwiek nie napawa optymizmem. Tyle razy pytałem o osiągnięcia nowego p.burmistrza i nigdy poza ogólnikami (których część po możliwej dla mnie weryfikacji uznałem jako nieprawdziwe) niczego się nie dowiedziałem. Fakt ten może skutkować tym, że nikomu nie znany p.Ryś, będzie burmistrzem - marionetką sterowaną przez stare wygi, między innymi p.Marciniaka i p.Mielocha. Ale napiszę jeszcze raz, chciałbym się mylić. Poza tym, gdzie niby napisałem że będzie nieudolnie? @Franek: bo to pamiętam? Może lepiej od niektórych, którym widać na pamięć się rzuciło i znowu zagłosowali na tę samą ekipę?
wiórecki
2014-12-01 13:41:57
Czy urzędasom, wszelkiej maści asystentom i pijarowcom zabrano zabaweczki, że tak milczą? Niszczą dyski i pamięci? Pierwszym zadaniem nowej Komisji Rewizyjnej mogła by być analiza bilingów ze sprzętu służbowego. Usiądziemy z wrażenia - to pewne. A prawnicy będą za, a nawet przeciw w pewnych sprawach? Czy dotychczasowi zastępcy carycy już zachorowali na pół roku wzorem nijakiego Pniewskiego?
Franek
2014-12-01 13:32:11
A co Ty immo wiesz o rządach Marciniaka, który tworzył podstawy dzisiejszej Rzeczypospolitej Mosińskiej?
nowe
2014-12-01 13:18:10
Gratulacje dla pani Kaptur, Jej gazeta a przede wszystkim blog, to miejsce, gdzie można było zapoznać się z dokumentami, samemu wyrobić sobie zdanie na temat poruszanych spraw. Praca pani Małgosi przerodziła się w sukces pana Rysia i pana Mielocha. Duże uznanie dla pana Falbierskiego a dla pani Twardowskiej duży minus. Mam nadzieję, że radni wybrani z komitetu wyborczego pani Twardowskiej będą światłymi radnymi, mającymi swoje zdanie. Gratulacje dla zwycięzców- czas na zmiany. Panowie wykorzystajcie szansę, którą dali Wam mieszkańcy Gminy Mosina.
mieszkaniec
2014-12-01 13:00:15
immo, na otrzeźwienie powiem Ci, że mam nadzieję, że nowy burmistrz nie pozwoli bezkarnie gangsterowi poszturchiwać kobiety-radnej i gmina wycofa się z procesu sądowego przeciwko radnej, która miała odwagę przeciwstawić symbiozie burmistrzowej i gangstera. Poczekaj trochę, bo nowi jeszcze nie zaczęli, a Ty już wiesz, że będzie nieudolnie. Skąd to wiesz? Klapą zakończyła swe rządy Springerowa i ona już powrotu nie ma. Nowi mają szansę, którą powinni wykorzystać. Jeśli zmiany nie będzie, będzie czas na krytykę.
Belferka
2014-12-01 12:49:55
Gratulacje dla p.Rysia i p. Mielocha! Niezły tandem! Gratulacje nie tylko z powodu wygranej, ale i bardzo dobrze prowadzonej kampanii. Bez brudów i afer ( ciekawe czy p. Krzyżanowski rzeczywiście posiada udziały w Medikomplex). Jak widać negatywny, wręcz czarny PR nie sprawdza się. Czekamy na zmiany w Wydziale Oświaty. Gratuluję pomysłu na jawność - od razu było wiadomo kto zostanie burmistrzem. Szczególne ukłony dla p. Kaptur. RADNEj i mądrej kobiety, której artykuły czytałam z prawdziwą przyjemnością. Logika i precyzja, której przeciwnikom zabrakło. Klasy - niestety - również.
wiórecki
2014-12-01 12:39:28
Michał - a teraz poważnie - w pierwszym rzędzie tą bandę straży miejskiej po resocjalizacji słowno pieniężnej skierować na pomoc bezdomnym, alkoholikom i bezradnym marznącym LUDZIOM. Nikt nie może być pozbawiony pomocy, gdy straż siedzi w ciepełku na dupskach i monitoruje sobie samochody urzędasów. Drugie - wszystkim "trudnym" (czytaj chuligaństwu) udostępnić wieczorami wszelkie istniejące w Gminie sale gimnastyczne i dać piłki do gry i "sędziego" w osobie jakiegoś "strażaka miejskiego. Przestępczość spadnie - sport i młodzież to Twoja działka. Już dziś zacznij ją uprawiać!
immo
2014-12-01 12:28:32
Tak wszyscy narzekacie na Krzyżanowskiego i byłą p.burmistrz, ale jednak ktoś ją wybierał na trzy kadencje z rzędu. Idąc dalej, cieszę się z wyboru p.Rysia na burmistrza. Ludziom przypomni się, dlaczego wybrali p.Springer trzy kadencje temu, po nieudolnych rządach ludzi pokroju Marciniaka. Kadencja na otrzeźwienie przyda się naszej gminie. Zastanawiam się jednak, jak teraz będzie żyć Lukasz Kasprowicz, jego blog i ta gazeta. Jaki teraz znajdą cel swoich intryg, bo chyba nie własnego burmistrza. Kolejna sprawa: Swego czasu p.L.Kasprowicz chwalił się poddaniem pod głosowanie obniżenie diety radnego do 1zł. Wtedy to nie wypaliło, bo jak argumentował - rządząca koalicja miała większość. Mam nadzieję, że teraz, jako że poprzednia koalicja opozycyjna stała się koalicją rządzącą wróci do tego wniosku (zresztą bardzo słusznego) a mając większość w radzie wniosek przejdzie! Chyba że jest hipokrytą. I na sam koniec. Nowy burmistrz na dzień dobry, zapewnił miastu dodatkowe koszty. A konkretnie koszty dodatkowych wyborów do rady które trzeba przeprowadzić w okręgu bodaj 17, jako że p.Ryś zdobył miejsce radnego z tego okręgu. Tak więc, na start dziękujemy. I mam nadzieję, że ta kadencja nie będzie się ograniczała jedynie do rozliczania 3 poprzednich kadencji.
Michał Kleiber
2014-12-01 12:26:25
A to prawda:) Panie Aleksandrze.
Jola
2014-12-01 12:19:23
@ ola, a ja wierze ,ze skorzystają, miedzy innymi dlatego zagłosowałam na Pana Rysia :) @ karp, biedny deweloper taaaaka nieudana inwestycja ;)
karp
2014-12-01 12:14:27
Cieszę się, że Mosina odpocznie od szopenfeldziarzy. Biedny Pyza zainwestował w lotnika a ten nie wzbił się w przestworza. :)
ola
2014-12-01 12:13:22
Mosina wybrała i ma co ma a pozostałe wioski tak na tym nie skorzystają
wiórecki
2014-12-01 12:12:24
Michał - jak siedziałeś, dobrych kilka lat temu, na mojej kanapie, to - przypomnij sobie - kogo z Radnych największym darzyliśmy oboje szacunkiem i poważaniem!
Michał Kleiber
2014-12-01 12:02:22
Panie Aleksandrze, cieszę się, że docenił Pan Panią Małgosię, bo wiele razy był Pan łaskaw nas zrugać. Zakładam, że to dla dobra sprawy :), a to, że kanapowa, a to, że kury szczać prowadzać :). Widać, że praca Pani Małgosi, poparta gazetą wydrążyła skałę. Fakt, km sporo zostało wydeptanych :) Serdecznie Pana pozdrawiam :)
pik
2014-12-01 12:02:14
Może zaproponuje Panu Rysiowi na wstepie swojej działalności ,,wycieczkę" po urzędach Powiatowych które współpracują z wszystkimi działami naszego urzędu, opinia o części z nich jest niestety druzgocząca, myślę ze to wiele mowi o pracy naszego urzedu i kierunku koniecznych zmian. Urząd przyjazny mieszkańcom to nasze niespełnione marzenie Panie Burmistrzu.
kobieta
2014-12-01 11:53:15
wiórecki, święte słowa. Pani Małgosia jest wielka.
mieszkaniec
2014-12-01 11:47:32
Jak juz napisała irka, od oświaty też potrzeba fachowców.
wiórecki
2014-12-01 11:43:36
Upokorzona, głupotą swoich włodarzy - zaślepiona Mosina - doznała olśnienia i przebudzenia. Proporcja oddanych głosów wyrażnie to pokazuje. Ewidentna i bezsporna w tym zasługa Szanownej Pani Małgorzaty Kaptur. Radnej, godnej największego uznania i najwyższego szacunku. To Jej należą się wyrazy podziękowania za pracę, którą bezustannie wykonuje dla odrodzenia się tutaj cnót i powinności obywatelskich. To Jej bezinteresowna, pełna zaangażowania i solidności praca, na tym mosińskim ugorze, doprowadziła do dzisiejszego radosnego, i daj Boże, przełomowego dla Mosiny dnia. Gratulacje należą się wszystkim nam, którzyśmy z Jej mądrości, rad i rozsądku skorzystali. Społeczne skutki tylu lat springeryzmu długo będzie trzeba leczyć, ale JESZCZE MOSINA NIE ZGINĘŁA PÓKI MĄDROŚĆ ŻYJE!
Kinga
2014-12-01 11:41:14
Do pełnego zestawu nieudolnie i niezgodnie z prawem działających Wydziałów w Urzędzie należy jeszcze poza ochroną środowiska i nieruchomości dodać Wydział Oświaty oraz a może przede wszystkim stanowisko do pozyskiwania środków z Unii Europejskiej (Gmina Mosina znajduje się niestety w szarym ogonie w rankingu polskich gmin odnośnie pozyskiwanych i wykorzystywanych na sensowne cele środków unijnych). Gratulujemy i trzymamy kciuki, by w konsekwencji dokonanego wczoraj wyboru żyło się nam wszystkim o niebo lepiej.
Ortopeda
2014-12-01 11:34:05
Pan Waldemar Krzyżanowski moim zdaniem powinien zwrócić do uczelni dyplom, PR który stosował zupełnie nie zdał egzaminu. Na dodatek tyle razy w czasie tej kampanii wyborczej strzelił sobie w kolana i w obie stopy że ani chybi jeździ teraz na wózku. Biedny on, oj biedny...
irka
2014-12-01 11:28:04
Fachowcy są potrzebni nie tylko w referacie budowlanym ale też ochrony środowiska
inga
2014-12-01 11:24:25
i co Waldi coś nie poszło po twojej myśli? myślałeś, że kogoś szkalując i udając dobrego sąsiada skoczysz na stołek
pik
2014-12-01 11:17:52
Gratulacje Panie Burmistrzu!! Mam nadzieje, że będzie Pan pamiętał dlaczego został Burmistrzem...tamci nie pamietali po co byli u władzy, nie chciałbym aby Pana taki los też spotkał za 4 lata. I na koniec wielka prośba i sugestia pod którą z pewnościa podpisze się wielu mieszkańców Gminy. Prosze sobie przyjać za punkt honoru GRUNTOWNĄ zmiane w dziale budowlanym naszego urzędu. Nieudolność, absurdalnie długie terminy i niewydolność jest znakiem rozpoznawczym tego działu. Potrzebni sa fachowcy!! Liczymy na Pana!!
doris
2014-12-01 11:17:36
serdeczne życzenia i gratulacje dla "trzech tenorów"
janusz
2014-12-01 11:14:01
hurrrra! wreszcie powiało nowym
Michał Kleiber
2014-12-01 11:13:19
Po pierwsze największa część sukcesu, to organiczna praca Pani Małgosi Kaptur. Po drugie ja osobiście wolę patrzeć w przyszłość niż grzebać w przeszłości (choć faktycznie trupów w szafie może być sporo, mam tylko nadzieję, że nei szukanie trupów a przyszłość będzie głównym nurtem w Mosinie). Co do samych radnych, to mam nadzieję, że nie będzie jednomyślności, że każdy zachowa własne ja i będzie pamiętał kto mu ten mandat nadał. Nie burmistrz, a mieszkańcy. Mam nadzieję, że nie będzie tak skrzywionej demokracji jak wcześniej, kiedy NRM i kilku niezależnych radnych "przyklepywało" każdy, choć szkodliwy pomysł burmistrza. Tak widzę pracę rady. Z założenia radni mają reprezentować interesy mieszkańców i "pilnować" burmistrza, i oby tak było.
Waldek
2014-12-01 11:10:24
Dzisiaj skoro świt w skrzynce pocztowej znalazłem pisemko podpisane przez WK. Ohydny paszkwil na nowego burmistrza. Uznał on to za zmowę trzech panów. A tylko dlatego że to on dostał baty we wszystkich (prawie) okręgach wyborczych. Czarny PR to specjalność jak widać pana WK. Ale na nic innego widocznie go nie stać. Trzeba umieć przegrywać panie WK i pan jak były wojskowy powinien to umieć. Nie każdą walkę można wygrać szczególnie tą, gdzie stoi się na z góry przegranej pozycji. Co widać po miażdżącym wyniku. To jest NOKAUT!!.
kama
2014-12-01 11:09:53
gratulacje nareszcie nadchodzą lepsze czasy dla Mosiny i gminy
Izabela
2014-12-01 11:00:11
Dobra decyzja naszego lokalnego społeczeństwa byle tak dalej na czele dobrego zarządcy Pana Ryś. Może Pecna więcej zyska pod jego rządami.
mieszkaniec
2014-12-01 10:55:10
Nieważne jak zaczynasz, ważne jak kończysz. Koniec pani Springer i jej świty jest bardzo żałosny. Totalna porażka. Teraz liczę na nową jakość i życzę, aby pan Ryś oddając w przyszłości władzę przekazywał ją w zgoła odmiennym stylu.
joanna
2014-12-01 10:47:49
podziękowania dla Panów P. Mielocha i J.S. Falbierskiego za udzielenie poparcia dla Naszego Nowego Burmistrza
viola
2014-12-01 10:41:10
Serdeczne dzięki dla Pani Małgosi Kaptur to właśnie ona otwierała nam oczy na wiele spraw, a ten słynny Merkuriusz Mosiński z samouwielbieniem Pani ZS do kosza jak ona sama
piotr
2014-12-01 10:38:05
potrzebny był by audyt po rządach poprzedniej koalicji co zrobili dobrze a co żle potrzebna jest odpowiedz na pytania zadawane na które nie doczekaliśmy się odpowiedzi od pani zj
małgosia
2014-12-01 10:37:09
niezmiernie się cieszę z wyboru Pana Rysia na stanowisko Burmistrza i gratuluje
marcopolo
2014-12-01 10:36:34
Gratulacje :) A czy król fejsa przyjdzie pomóc w sprzątaniu strzelnicy czy był to tylko PR Waldemar Krzyżanowski 26 listopada o 22:24 · super inicjatywa Pomogę !
Paweł
2014-12-01 10:31:38
GRATULACJE Mam nadzieję, że nasza gmina nareszcie zacznie się rozwijać dla dobra WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW, a nie dla wybranych... https://www.facebook.com/wiorek.wies
mieszkaniec
2014-12-01 10:25:59
Pani Małgorzato, dziękuję Pani za cztery lata ciężkiej pracy i zaangażowanie. Czas Mosiny, który ludzie mogli przeczytać i poznać inny punkt widzenia spraw mosińskich przyniósł owoce. Ta przemiana i wyniki wyborów to jest przede wszystkim PANI OSOBISTA ZASŁUGA. Gratuluję.
taboret
2014-12-01 10:21:42
Nareszcie wyborcy stanęli na wysokości zadania (choć nie wszyscy) Nie zapominajmy też o podziękowaniu za poparcie JS Falbierskiemu za które Dziękuję.
Markus
2014-12-01 10:18:53
Czeka nowe zadanie - trzeba będzie przerobić schetymówkę na Gałczyńskiego by mogły się minąć dwa samochody np. ciężarowy i osobowy, albo "wywalić " z niej "tiry' Stora Enso
Dawid Szkudlarek
2014-12-01 10:15:53
Gratuluję wygranej i to z tak dużą przewagą. Powodzenia
Tomek
2014-12-01 10:14:23
Super wiadomość !!!!!!!!!!!!!!
wiesia
2014-12-01 09:53:24
może wreszcie ktoś beknie za Osiedle Leśne i inne przekręty
janka
2014-12-01 09:49:09
gratulacje nareszcie właściwy człowiek na właściwym miejscu, a Waldi wpadł w dołek, który sobie sam wykopał
mieszkaniec
2014-12-01 09:42:22
Gratuluje,wreszcie pani od oświaty sobie pojdzie precz !!!!1
Jola
2014-12-01 09:40:28
Gratulacje ! To wygrana wszystkich nas :)
Łukasz Kasprowicz- radny
2014-12-01 09:35:29
:)
Jarek
2014-12-01 09:35:01
Aż się chce dzisiaj pracować :-)) GRATULACJE!!! Już widzę jaka jest panika w urzędzie :-))) Koniec łapów, lewych przetargów i kolesiostwa. Czas Mosinę z ruiny odbudować. teraz albo nigdy :-) Panowie - do roboty!
nikola
2014-12-01 09:31:52
serdeczne życzenia dla całej nowej mosińskiej władzy
Agata
2014-12-01 09:18:36
Gratuluję, ale jak nie będzie tego basenu, to nie będzie drugiej kadencji...
marcin
2014-12-01 09:13:59
Na prawdę wieeelkie gratulacje Panie Jerzy. Cieszę się niezmiernie, że wreszcie na najwyższym stanowisku w gminie zasiada człowiek, który chce i umie słuchać ludzi. Trzymam kciuki. A pan, panie Waldusiu, cycu jeden pakuj plakaty i kurde do domu.
Yeah
2014-12-01 09:12:36
Gratulacje dla Pana Rysia i Pana Mielocha, którego poparłam w I turze, i który przekonał mnie by głosować na J.R.!! Liczę na realizację (znaczącej) części obietnic wyborczych!! Mam nadzieję, że teraz- w momencie wyboru kandydata z Państwa ugrupowania- nie będziecie zmierzać do utrudnienia pracy zakładom z Mosiny: AR i SE... Tam również pracuje Wasz elektorat!
re.na
2014-12-01 09:09:24
Serdeczne gratulacje !!!
Rafał
2014-12-01 09:09:12
Gratulacje dla nowego Burmistrza! Cieszę się też że Pan Mieloch będzie jego Zastępcą. W jego wypowiedzi na temat inwestycji w Mosinie widać wiedzę i optymizm. Jest szansa że nie będziemy się musieli wstydzić np. mosińskich dróg przed gośćmi z innych części Polski. Trzymam kciuki!
Olo
2014-12-01 09:08:20
Pięknie wygląda to prawie całe zielone kółeczko.
wiki
2014-12-01 09:04:33
gratulacje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nareszcie zmana warty w mosińskim magistracie i koniec rządów tej butnej baby
jola
2014-12-01 08:59:00
gratulacje dla Pana Jerzego chyba miał lepszego "sąsiada" niż WK
marika
2014-12-01 08:55:19
serdeczne życzenia dla nowego burmistrza Mosiny taki wynik to sukces
Piotr
2014-12-01 08:53:15
Serdeczne gratulacje Panie Jerzy. Wreszcie te cwaniaki zostały zmiecione i wykurzone z urzędu. Oj będzie pan W.K wkurzony haha. Widaç ulotki na szybko drukowane nic nie pomogły. A przecież miały Pana oszkalować atu nic nie wyszło. Wynik.mówi sam za siebie że mieszkańcy chcą wreszcie zmiany i na tą zmianę wszyscy się doczekaliśmy. Super super super. Jest Pan WIELKI panie Jerzy. Gratki rownież dla pana Mielocha.
izabel
2014-12-01 08:50:51
wytrwałości w działaniu i powodzenia dla nowej władzy dla pani Małgosi Kapttur również serdeczne życzenia jest Pani naprawdę dobra w tym co robi
inka
2014-12-01 08:43:31
czas uprzątnąć ten śmietnik po ZS i jej giermku WK
elegant z Mosiny
2014-12-01 08:39:28
Gratulacje działajcie na rzecz tej Gminy ale dajcie szanse panu j. m.swoimi zasługami i doswiadczeniem nie wpada o nim zapomniec Panu burmistrzowi gratuluje a pani kaptur wszystkirgo dobrego jest pani swietna
iza
2014-12-01 08:39:12
serdeczne gratulacje dla nowej mosińskiej władzy
anka
2014-12-01 08:37:45
wreszcie baba poległa na całej linii nawet w powiecie jej nie chcą
zosia
2014-12-01 08:29:11
gratulacje ogromnie się cieszę, że epoka springeryzmu pódzie do lamusa, a w Mosinie powieje świeże powietrze już najwyższy czas na zmiany o dwie kadencje już tak było za długo jej rządów
Bartek
2014-12-01 08:25:54
ale jazda - ciekawe ....
mosinianka
2014-12-01 08:18:49
niemal 3/4 głosów? Wynik mówi sam za siebie :D ogromnie się cieszę :) yoo, dobrze, że pamiętacie. Zobaczycie teraz jak jak się je spełnia.
yoo
2014-12-01 08:01:10
Gratulacje. Mam nadzieję, że nowy burmistrz będzie pamiętał o Czapurach. Bo to my będziemy najbardziej pamiętać o obietnicach przedwyborczych
patryk
2014-12-01 07:35:59
Na stronie urzędu mosiny są już oficjalne wyniki. Gratulacje
Puszczykowianka
2014-12-01 07:22:07
Serdecznie gratuluję i życzę satysfakcji z pracy dla społeczności gminy Mosina.
robert
2014-12-01 02:24:36
Uf! nareszcie... teraz mam nadzieję, że rada obniży za wysoką pensję dla burmistrza i diety radnych... 3mam za słowo!
pawlok
2014-12-01 02:05:53
Uff.. No to do roboty - najpierw weryfikacja jaki syf pozostal po Z.S i W.K a potem do pracy dla dobra mieszkancow... pawlok PS: a W.K niech sobie egzystuje za wojskową emke...
t-t
2014-12-01 01:35:24
GRATULACJE !
Zmiana warty
W Mosinie nadszedł czas na zmiany
Pan Krzyżanowski jest pokonany
Skończył się czas springeryzmu
Ponieważ mosińską gminą już od dziś
Zaczyna rządzić Pan burmistrz Ryś.
Przemka Mielocha wziął na zastępcę
Szykując Go na swego następcę.
Czy będzie to lepszy okres dla gminy
Zależy jakie springeryzm zostawił miny.
To dla Mosiny jest nowa lepsza karta.
Rzeczpospolita Mosińska jest tego warta.
Henryk
2014-12-01 01:33:59
Serdeczne gratulacje!
b
2014-12-01 00:59:34
Gratulujemy i zyczymy Panu szybkiej realizacji programu dla calej gminy.
~
2014-12-01 00:50:24
OGROMNE GRATULACJE ! ! !