CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-12-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Wynagrodzenie burmistrza i inne sprawy

Autor: Małgorzata Kaptur 

Na III sesji Rada Miejska obecnej kadencji uchwaliła wynagrodzenie dla burmistrza Jerzego Rysia. Ustalono, że pozostanie na tym samym poziomie, co w poprzedniej kadencji. Burmistrz będzie otrzymywał miesięcznie brutto 10 920 zł. 

4 lata temu Koalicja Samorządowa zaproponowała Zofii Springer  9 180 zł (więcej TUTAJIstotny wpływ na decyzję o obniżeniu wynagrodzenia miał fakt, że w Mosinie wydatki na zarządzanie gminą były wysokie - burmistrz miała dwóch wysoko nagradzanych zastępców, w Urzędzie był również zatrudniony sekretarz. 
Po uzyskaniu większości w radzie, w lutym 2011 r., burmistrz Zofia Springer przedłożyła radzie uchwałę zwiększającą wynagrodzenie i wyrównanie różnicy od początku kadencji.

Zarówno Jerzy Ryś jak i Przemysław Mieloch w swoich programach wyborczych obiecywali rezygnację z jednego zastępcy.
Radni byli zgodni co do tego, że pozostawienie wynagrodzenia w wysokości z poprzedniej kadencji przy zwiększonych obowiązkach wynikających z tego tytułu jest uzasadnione. 
 


Radni byli również zgodni w sprawie diet - pozostały na tym samym poziomie, co  w 2006 i 2010 r.
 


Gościem na sesji był radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dr Bartłomiej Wróblewski - prawnik konstytucjonalista, członek Komisji Budżetowej. 

Obiecał burmistrzowi i radnym pomoc w rozwiązywaniu naszych problemów, prosił o zgłaszanie mu spraw, w których wymagane jest wsparcie władz województwa. 

Na swoim profilu FB zamieścił taki wpis:

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta i Gminy Mosina pogratulowałem wyboru nowemu Burmistrzowi Panu Jerzemu Rysiowi oraz wszystkim Paniom i Panom Radnym. Podziękowałem także za wsparcie, jakie otrzymałem w Mosinie w ostatnich wyborach Po dzisiejszych dobrych rozmowach widać, że wspólnie będziemy mogli zrobić więcej dla mieszkańców gminy.
W Ośrodku Kultury, gdzie odbywają się posiedzenia, znajduje się poczet wybitnych postaci związanych z gminą, a wśród nich rektor Uniwersytetu Poznańskiego prof. Stanisław Kasznica i zamordowany po wojnie, jeden z ostatnich przywódców partyzantki antykomunistycznej, jego syn Stanisław Kasznica. Zrobiło mi się miło tym bardziej, że przed kilku laty przygotowałem ich biogramy. 


W sesji uczestniczył również Przemysław Mieloch. Burmistrz Jerzy Ryś powołał go na swojego zastępcę. Zarządzenie w tej sprawie - TUTAJRada miała trudności w wyłonieniu przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Dobrą tradycją było powierzanie tej funkcji przedstawicielowi opozycji. W 2006 i 2010 r. Rada wybrała na przewodniczącego naszego kolegę Mariana Jabłońskiego. 
Przed sesją  udział w pracach tej komisji zadeklarowały 4 osoby: Małgorzata Rajkowska, Michał Kleiber, Zbigniew Grygier i Czesław Tomczak. Wszyscy spodziewali się, że na sesji zostanie zgłoszona kandydatura radnej Wiesławy Mani. Tak się jednak nie stało. 
Z grupy radnych KW Stowarzyszenie Nowoczesna Rzeczpospolita Mosińska zgłosił się Dominik Michalak i jego kandydatura została zaproponowana jako pierwsza. Młody radny nie wyraził jednak zgody na kandydowanie tłumacząc się m.in. brakiem doświadczenia. Podobnie zachowali się trzej inni radni: Z. Grygier, M. Rajkowska i Cz. Tomczak. 
Ostatecznie przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został radny Michał Kleiber, którego poparli wszyscy radni. 
 


Od wczoraj trwa konstytuowanie się komisji Rady Miejskiej w Mosinie.

Przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów miał zostać Marian Jabłoński. Jednak nieoczekiwanie  dla wielu członków tej komisji zaproponował  kandydaturę radnej Wiesławy Mani, która przewodniczyła tej komisji w poprzedniej kadencji. Pani Mania już jako przewodnicząca zaproponowała kandydaturę Mariana Jabłońskiego na funkcję swojego zastępcy, co również spotkało się z pełną aprobatą członków komisji.

Przewodniczącym Komisji Inwestycji Mienia Komunalnego i Ładu Przestrzennego został radny Tomasz Łukowiak, a jego zastępcą radny Zbigniew Grygier.

Komisja Ochrony Środowiska i Rolnictwa będzie pracowała tak jak w poprzedniej kadencji pod kierunkiem radnego Waldemara Wiązka  i  Mariana Osucha jako zastępcy przewodniczącego.

Przewodniczącym Komisji Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa został ponownie Ryszard Rybicki, a jego zastępcą Arkadiusz Cebulski.

Radna Jolanta Szymczak z pomocą radnej Agnieszki Gorzyńskiej poprowadzi Komisję Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Jutro ukonstytuują się kolejne dwie komisje: Komisja Edukacji, Kultury i Sportu oraz Komisja Promocji Gminy i Współpracy Samorządowej.


 


KomentarzeJacek Fordon
2015-01-03 23:19:42
Nie bardzo rozumiem z czego wynika, że płaca dwóch burmistrzów jest droższa niż trzech do tej pory.
taboret
2014-12-23 20:39:19
@ kajka ::: Może i pisze się o takich rozwiązaniach, żeby nie sadzać osób o przeciwnych poglądach/zamiarach naprzeciw siebie,lecz czy w obecnej sytuacji powyborczej w Mosinie nam to grozi, sądzę że nie i proponowane przez Panią M K jest słuszne(w gruncie rzeczy każdy i tak zna swoje miejsce w szeregu)Na sesji powinno się dyskutować (nie raz i twardo) lecz zawsze merytorycznie i rzeczowo dążąc do wypracowania optymalnego kompromisu dla dobra gminy i jej mieszkańców.
kajka
2014-12-23 18:00:05
jeśli to naprawdę tak istotne - faktycznie, byle podręcznik z psychologii nt. komunikacji mówi o tym, żeby nie sadzać osób o przeciwnych poglądach/zamiarach naprzeciw siebie, to (dokładnie jak mówi Kreuzberg) zwiększa poziom agresji, a stworzyć należy tzw. przestrzeń bezpieczną, w której każda ze stron będzie wiedziała, że jest równorzędnym partnerem do rozmowy. a co do pieniędzy - jeżeli nowy burmistrz wywiąże się ze swoich obowiązków, niech ma nawet podwyżkę, byleby dobrze zarządzał gminą.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
2014-12-23 11:52:15
oraz
nadchodzącego Nowego Roku
wszystkim odwiedzającym tę stronę
życzę
wiele łask Bożych,zdrowia, radości i pogody ducha
taboret
Joachim Kreuzberg
2014-12-23 08:34:31
Bardzo dziękuję za wyjasnienie. Zasady trojpodzialu wladzy sa mi znane . Coz sie zmienilo w ukladzie sali MOK , ze wczesniej zdaniem Pani i kolegow mozna bylo , a dzis nie ? Moim zdaniem uklad o ktorym Pani pisze to najgorszy z mozliwych do przyjecia Nie sadza sie adwersarzy naprzeciw siebie bo to mimowolnie wzmaga poziom niechęci prowdzacy do agresji . Ale uznaje Pani odpowiedz jako przejaw checi zmian w tym zakresie .Zatem bede sie przygladal ja bedziecie Panstwo go chcieli zrealizowac
Małgorzata Kaptur
2014-12-22 21:15:23
Radni otrzymują dietę w wysokości 1078 zł miesięcznie. Radny, który jest przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym komisji dostaje jeszcze dodatek funkcyjny - odpowiednio 159 zł i 106 zł.
http://tiny.pl/qb2j2 - procenty dotyczą kwoty bazowej - 1766,46 zł
Małgorzata Kaptur
2014-12-22 20:53:10
@Joachim Kreuzberg - jestem za rozdziałem władzy. Rada - to organ władzy uchwałodawczej, Burmistrz - to organ władzy wykonawczej - każdy ma inną rolę do spełnienia i powinien mieć swoje miejsce na sali sesyjnej. Jestem przeciwna, by burmistrz i przewodniczący siedzieli tak, jak do tej pory. Ponieważ sesje odbywają się w Mosińskim Ośrodku Kultury na sali, która ma określone możliwości i ograniczenia - pewno wrócimy do układu z kadencji 2006-2010. Burmistrz z zastępcą, skarbnikiem i sekretarzem będzie siedział naprzeciw przewodniczącego, wiceprzewodniczącego .
AGA
2014-12-22 20:45:50
ZAISTNAŁ BŁĄD 1500ZŁ
Aga
2014-12-22 20:44:20
Czy możecie napisać ile mają radni pieniędzy. Jęsli to jest prawdą że 15000zł to jest stanowczo według mnie za duzo.
mieszkaniec
2014-12-22 17:29:17
Wszystkim mieszkańcom Gminy, Burmistrzowi i wszystkim radnym składam serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Szczególnie ciepłe życzenia dla Pani Małgorzaty Kaptur.
Joachim Kreuzberg
2014-12-22 16:11:43
Pani Malgorzato i Szanowni byli opozycjonisci. Opozycja zawsze jest . , nawet jesli sie nie uwidacznia . Byc moze za wczesnie na to w mysl zasady - dajmy 100 dni nowemu burmistrzowi. Nie zwalnia mnie to jednak z zadawania pytan, tych zwlaszcza , ktore byly artykulowane w poprzednich kadencjach przez opozycje. Bedzie ich sporo i oczekuje merytorycznych odpowiedzi ze strony Koalicji . Rozumiem ze pani Małgorzata nadal pelni role tuby w zwiazku z tym zadaje pierwsze pytanie : 1. Czy burmistrz i podlegle mu sluzby siedza jako wladza wykonawcza przy jednym sesyjnym stole z radnymi ? W przypadku negatywnej odpowiedzi prosze o uzasadnienie zmiany decyzji . Tej samej , ktorej domagala sie opozycja w stosunku do bylej burmistrz
podatnik
2014-12-22 10:46:11
Jarson, dlaczego uważasz, że burmistrz i 1 zastępca będą nas kosztować więcej, niż burmistrz i 2 zastępców? Będzie oszczędność 160 tys. zł rocznie, czy będzie drożej?
Małgorzata Kaptur
2014-12-21 20:20:51
Wynagrodzenie burmistrza Jerzego Rysia będzie takie samo jak Zofii Springer w latach 2006 - 2014. W związku z tym zarządzanie gminą będzie tańsze (likwidacja stanowiska zastępcy = oszczędność 160 tys. rocznie). W czasie kampanii nie było mowy, że burmistrz przejmując znaczną część obowiązków zastępcy będzie pobierał niższe wynagrodzenie.
Jarson
2014-12-21 19:53:36
Czyli mamy tak: obiecanliście że burmistrz bedzie miał jednego zastępce - i fajnie. Spełnione. Ale nie obiecailiscie że obaj Panowie będą zarabiać więcej niż poprzednia ekipa - więc sobie uchwaliliście więcej. Super. Cudowna zapowiedź na następna kadencję. Cwaniaków wymieniliśmy na inteligentnych cwaniaków.Już widzę ile nam chodników i asfaltów w Mosinie przybędzie.
b
2014-12-19 22:19:39
Cieszy mnie, ze znow jest czynny czasmosiny.pl. Pogodnych Swiat i realizacji przynajmniej w 70% zalozen na ten rok.
taboret
2014-12-19 17:35:05
Pani Małgosiu zastanawia mnie dlaczego BIP Mosina milczy n/t podejmowanych uchwał Rady nowej kadencji.
michal
2014-12-19 13:43:19
jest zastepca a gdzie jan M. zostawil go pan zaluje ze na pana glosowalem wstyd rysiu
t-t
2014-12-19 10:24:55
Miłe Panie, Szanowni Panowie
Niech każdy z Was się wypowie.
Merytorycznie oraz swobodnie,
Zarazem rzeczowo i godnie.
Niech w wypowiedzi nie obraża,
Dyskutującego adwersarza.
Pamiętając też o nietykiecie,
Jaka obowiązuje w internecie.
Dziękuję za włączenie strony.