CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2015-01-24 
Drukuj PDF Wyślij link

Lepsze życie to nie mit - tu gdzie mieszkasz zapłać PIT!

Autor: Małgorzata Kaptur 

Jeśli nie jesteś zmeldowany lub nie wskazujesz naszej gminy jako miejsca zamieszkania rozliczając PIT, to żyjesz na cudzy koszt. Nie przekazuj pieniędzy na rozwój innej gminy– płać podatki, tam gdzie mieszkasz!
Gmina rozbudowuje szkołę przy ul. Krasickiego, wkrótce zacznie budować szkołę w Czapurach. Wielu mieszkańców gminy chciałoby mieć basen, wszyscy oczekują utwardzania dróg i budowy chodników. Jeśli na dzień 31 grudnia 2014 r. byłaś/eś mieszkańcem naszej gminy, wskaż gminę Mosina jako miejsce zamieszkania i spraw, by Twoje podatki zasiliły gminny budżet!

Udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych tzw. PIT, stanowią około 30% dochodów budżetu Gminy. Z roku na rok kwota z PIT mieszkańców rośnie.W 2015 r. z  budżetu państwa do budżetu naszej gminy zostanie przekazanych ok. 27 mln zł.

Dzięki Tobie wpływów może być jeszcze więcej.

Jeśli płacimy podatek tam, gdzie faktycznie mieszkamy, to wróci on do nas w postaci nowych dróg, chodników, ścieżek rowerowych, placówek edukacyjnych, szerokiej oferty sportowej, kulturalnej i zdrowotnej,  jednym słowem zwiększa komfort i podnosi standard życia wszystkim mieszkańcom.
Liczba nowych inwestycji jest uzależniona przede wszystkim od udziału w podatku dochodowym, który stanowi główne źródło dochodów gminy


 


Komentarzetaboret
2015-01-27 21:14:59
Michał Kleiber ::: W pełni się zgadzam bo już 3 lata temu tak napisałem. "taboret 2012-03-22 23:08:49 W naszej gminie też powinien być taki ranking ulic jak w Puszczykowie ,dodałbym p.10 Rola ulicy w systemie komunikacyjnym." Jednak taki "ranking" ma sens a odstąpienie od jego realizacji winno być mocno uargumentowane. Pozdrawiam :)
Michał Kleiber
2015-01-27 20:11:37
Co do kryteriów rankingu ulic, to po pierwsze, żeby nie powiedzieć jedyne kryterium, to wpływ jaki nowa droga będzie miała na transport w całym systemie dróg w Mosinie (w prostych słowach na ile poprawi płynność ruchu w całej sieci dróg). Dalej przy podobnym wyniku w/w kryterium kosztowność inwestycji (czyli jeśli do wyboru będą dwie drogi, które równo wpłyną na całą sieć, to najpierw budujemy taką, której koszt za 1 km jest niższy (i oczywiście warunki techniczne umożliwiają budowę). Pozostałe kryteria są trzeciorzędne. Dodatkowo każde nowe osiedle powinno mieć choć jedną utwardzoną ulicę przecinającą całe osiedle (np. dojazd karetki jesienią, kiedy ulice toną w błocie). Co do kryteriów w stylu najstarsze ulice, etc., to brzmi bardzo poprawnie politycznie, ale nie ma najmniejszego uzasadnienia.
adrian
2015-01-27 19:21:58
Każdy chyba dobrowolnie wprowadził się do Mosiny a nie na siłę Do Seki "A temat mojego zameldowania jest złożony - chciałbym chociażby dlatego by móc głosować na władzę, która mi odpowiada (obecna), ale gmina Mosina nie zaoferuje mi tego co oferuje Poznań osobą zameldowanym (np. przedszkole publiczne)" to trzeba było mieszkać w Poznaniu wielki poznaniaku!
taboret
2015-01-27 18:53:54
@ Seki ::: Tu chodzi o procentowe zagęszczenie a nie w/g ilości zameldowanych. "Kiedy będzie tworzony ranking ulic do utwardzania będę postulować, by jednym z kryteriów był odsetek zameldowanych osób na danej ulicy"
Seki
2015-01-27 15:32:53
@Jola Ja nie mam żadnych wymagań co do gminy Mosina - mimo to płace podatki tam gdzie mieszkam. Pomysł z rankingami wg ilości meldunków uważam za krzywdzący, choć i tak przypuszczam okaże się, ze nowe osiedle tych meldunków ma więcej niż np. stara część Czapur. Niemniej poddaje w dyskusje taki pomysł tworzenia rankingów...
Jola
2015-01-27 11:12:28
@seki, czyli na zasadzie : Poznań bo da mi przedszkole publiczne, Czapury bo mają mi zapewnić dobre drogi czy chodniki bym mógł wygodnie dojechać do owego publicznego przedszkola;) No i ten ranking inwestycji w zależności od ilości mieszkańców...
Małgorzata Kaptur
2015-01-27 10:31:20
@seki - Jeśli ktoś wypełnia PIT, wskazując gminę Mosina jako miejsce zamieszkania, wypełnia swój obowiązek wobec wspólnoty, w której żyje. Gmina prowadzi ewidencję ludności - jest ona podstawą planowania w różnych obszarach życia. Być może okazanie 1 strony zeznania podatkowego PIT i utworzenie rejestru - Nie jestem zameldowany, ale płacę podatki - byłoby pomocne do opracowania rankingu dróg. Nie jestem jednak pewna, czy tworzenie takiego zbioru danych jest możliwe ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych.
Jeśli chodzi o przedszkola, mamy dużo wolnych miejsc. Pozdrawiam
Seki
2015-01-27 10:12:38
Nie podoba mi się generalizowanie na zasadzie - ludzie z nowego osiedla - albo dać tylko tym co zameldowani. Jaki związek z zameldowaniem ma płacenie podatku? Pani Małgorzato jako radna bardzo Panią cenie ale Pani pomysł by ustawiać rankingi inwestycji od osób zameldowanych jest moim zdaniem kiepskim pomysłem. Z pewnych względów nie melduje się w Mosinie ale płacę tu podatki - wszystko zgodnie z prawem podatkowym, istotne jest miejsce zamieszkania a nie zameldowania. Proszę więc rozważyć ranking inwestycji w zależności od ilości mieszkańców a nie zameldowanych bo to nie ma związku z wpływami do kasy gminy. A temat mojego zameldowania jest złożony - chciałbym chociażby dlatego by móc głosować na władzę, która mi odpowiada (obecna), ale gmina Mosina nie zaoferuje mi tego co oferuje Poznań osobą zameldowanym (np. przedszkole publiczne)
Jola
2015-01-26 14:09:38
@Jan, bardzo trafne spostrzeżenia :) Mnie osobiście tez nie interesuje budowa szkół czy przedszkoli , wolałabym drogi czy chodniki a jednak ja płace podatek do swojej gminy w odróżnieniu od tych co to NIE PŁACĄ a wszystko chcą tyle tylko, że nie za swoje a ,,JANOWE,, :)
Jan
2015-01-26 13:38:58
Od 30 lat mieszkam w Mosinie i od 30 lat płacę tu podatki i to całkiem spore. Wczoraj wypełniałem PIT. Zapłaciłem w tym roku 21 tys. podatku, czyli do gminy trafi prawie 8 tys. Też pracuję w Poznaniu, wracam późnym wieczorem, dzieci dorosłe mieszkają za granicą, więc nie potrzebuję ani szkół ani przedszkoli. Na mojej gruntowej ulicy dziury i błoto. Za moje pieniądze gmina buduje ulice w innym miejscu, np. na osiedlach, gdzie mieszkają ci, którzy nie utożsamiają się z naszą gminą, bo przecież tu tylko śpią. Oj, coś tu nie gra. Ktoś pisze, że będzie płacił podatki, jak się infrastruktura poprawi, czyli jak ktoś im zbuduje to się zastanowią. Dobrze, że jest taki temat poruszony, bo na takie właśnie tematy powinniśmy rozmawiać. Może to da niektórym do myślenia.
taboret
2015-01-26 12:31:27
http://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/778942,pit-2013-rozliczenie-w-miejscu-zamieszkania-a-nie-zameldowania.html
Michał Kleiber
2015-01-26 12:31:01
Raczej rozchodzi się o to,że skoro nie płaci się podatków w gminie, to nie powinno się zbyt wiele wymagać. Każdy ma swoje sumienie. W Mosinie problemem są wpływu z CIT-u, niestety byliśmy bardzo gościnni i przychylni inwestorom, którzy nie palą się do łożenia kasy w gminie. Inna sprawa, że ich etaty i tak pozwalają mieszkańcom zostawiać vat w sklepach. Sytuacja podobna do udziału w wyborach, najwięcej mają do powiedzenia, Ci, którzy nie chodzą do urn, niestety w myśl zasady, że złą władzę wybierają Ci, którzy zostają w domach. Co do gminy, poprzednia władza pchała ten wózek 12 lat, nie ma szans, żeby obecna w rok podniosła do pionu co zostało zaniedbane. A rozliczanie po kwartale niestety pokazuje jak mamy maleńką demokrację. Mnie się rzucają w oczy dwie sprawy. Rozbieżność oczekiwań. Jedni chcą zwolnień w UM, inni uważają, że nie można zmieniać ludzi bez rozeznania. Inwestycyjnie jedni chcą basenu, inni uważają, że basen jest zbędny. Nie da się wszystkim dogodzić, ale wkurzyć wszystkich można jednym zdaniem. Osobiście uważam, że nowy burmistrz powinien, a wręcz musi 2-3 "gwiazdy" administracji posadzić, mówiąc po piłkarsku na trybunach. W drużynie rządzi trener, nie zawodnicy. Nie będę jednak wychodził przed burmistrza, bo to on zostanie za to rozliczony za 4 lata. Co do inwestycji, to akurat jestem zdania, że wszelkie formy aktywności kulturalnej i sportowej (basen) mają tylko i wyłącznie pozytywny wpływ na rozwój społeczeństwa, zwłaszcza w przypadku dzieci hobby zmniejsza ryzyko wpadnięcia w patologię. Temat rzeka. Co będzie, zobaczymy.
charlie
2015-01-26 11:03:40
ok, płacę tu podatki, ale jeśli zamierzacie zbudować basen albo "obwodnicę", która nic nie obwodzi to przestanę ;) poznań (i prawie wszystkie większe miasta) ma problem, że mieszkańcy jak ja zeń uciekają i nie płacą tam podatków (chociaż tam też płacę!). okoliczne gminy narzekają, że ci co się doń przenoszą nie płacą tam podatków. przy tym poziomie suburbanizacji to może uratuje nas porządna ustawa metropolitalna, o ile kiedykolwiek ambicje polityków (również lokalnych) na nią pozwolą.
P.W
2015-01-26 10:07:02
Czy żyje na cudzy koszt ? Mam inne na ten temat zdanie. Jestem mieszkańcem Mosiny jednak zameldowany od urodzenia w Puszczykowie. W Puszczykowie korzystamy z oświaty, służby zdrowia tam również pracujemy z żoną, więc tak naprawdę Mosina to baza noclegowa. Zarobione pieniądze większości wydawane są w Mosinie, czyli wspomagamy handel miejscowy . Od pewnego czasu jednak zastanawiam się czy Mosina to był dobry wybór spoglądając na inne gminy ? Brak miejsc pracy, zwiększające się korki na wylocie miasta i to z każdej strony, osiedla domów jednorodzinnych opanowane przez deweloperów gdzie na działkach 500 metrów powstają domy na dwie rodziny a co za tym idzie większe zaludnienie więcej samochodów itp ogólnie brak inwestycji oraz przebudowy obecnej infrastruktury. Przez ostatnie 10 lat tak naprawdę Mosina stała w miejscu porównując z Puszczykowem, Komornikami , Stęszewem a i one mają podobny problem z meldunkami. Kolejną sprawą, która zniechęca chęć przemeldowania to wymiana wszystkich dokumentów zarówno sądowych, tożsamości, uprawnień , bankowych itp., czyli dodatkowe koszty .Kiedy będzie tworzony ranking ulic jednym z kryteriów był by odsetek zameldowanych osób na danej ulicy. Problem polega na tym, że temat od wielu lat a rankingu nadal brak. Mam jednak nadzieję, że obecne władze zrobią wszystko, aby takich ludzi jak ja zachęcić do meldunku w Mosinie a tym samym korzystać w 100% z życia gminy.
Małgorzata Kaptur
2015-01-26 08:59:56
To może gmina niepotrzebnie angażuje się w rozbudowę szkoły w Czapurach skoro mieszkańcy Osiedla Leśnego i tak będą swoje dzieci posyłać do poznańskich szkół?
Oto wypowiedź jednego z mieszkańców Os. Leśnego (do niej odnosi się post @Jola) :
"Temat warty głębszego pochylenia się nad kwestią naszej tożsamości. Odniosę się do mojej osoby, bo nie chcę generalizować.
1. Jestem zameldowany w Poznaniu, pracuję tam i spędzam większość czasu.
2. W Czapurach tylko śpię, chodzę czasem na spacery i zamawiam pizzę.
3. Czuję się w pierwszej kolejności poznaniakiem, w drugiej czapurzaninem a w trzeciej mosinianinem.
4. Chodnikami nie chodzę (chyba że w Poznaniu), dzieci chodzą do przedszkola do Poznania i tam też pójdą do szkoły (nieważne o przyczyny, ale główne to: w Czapurach to jest to nam po prostu nie po drodze, nie będzie kto miał odebrać dzieci, chyba że zatrudnimy opiekunkę na pół etatu).
5. „Dopilnujmy, aby trafiły w miejsce zamieszkania, tam, gdzie Państwo żyjecie na co dzień.” – żyję więc na co dzień w Poznaniu."
http://tiny.pl/qz61z
Nexers
2015-01-26 08:56:12
@ Jola jestem tego samego zdania co TY. Smutne to, że ludzie myślą w ten sposób....
Jola
2015-01-26 08:22:34
Gdy ponad 4 lata temu zamieszkałam w gminie Mosina czymś dla mnie oczywistym było przemeldowanie się z Poznania do mojego nowego miejsca zamieszkania :) Gdy czytam wpis kogoś kto podpisuje się ,,ostatni_mohikanin,, na forum Osiedla Leśnego w Czapurach to już nie tylko łapy mi opadają, ale i majty ;) I tylko mam nadzieję, że to naprawdę ostatni z tego ,,plemienia,,.
Małgorzata Kaptur
2015-01-25 22:32:57
Nie każdy w gminie żyje na swój rachunek. Pominę tu osoby korzystające z pomocy społecznej, bo w artykule była mowa o podatkach, które stanowią ponad 50% wpływu do budżetu gminy. Każdy płaci podatek od nieruchomości, ale podatek od nieruchomości od osób fizycznych wyniósł w 2013 r. tylko ok. 5 mln. Podatek dochodowy od osób fizycznych to ponad 21 mln zł. Gmina Komorniki szacuje, że 20-30% mieszkańców nie odprowadza tego podatku do gminy i szacuje straty swojego budżetu z tego tytułu na 6 mln. zł. Skoro ktoś mógłby nie tracąc złotówki z własnego portfela sprawić, że jego podatek dochodowy trafi tam, gdzie mieszka, a jednak tego nie robi, to w sensie społecznym żyje na koszt tych, którzy ten podatek wnoszą do kasy gminnej. Kiedy będzie tworzony ranking ulic do utwardzania będę postulować, by jednym z kryteriów był odsetek zameldowanych osób na danej ulicy. Kiedy będziesz wypełniał/a swój PIT z łatwością obliczysz, ile gmina będzie z tego mieć. Jeżeli zapłaciłeś 10 tys. podatku, to gmina otrzyma z tego 37,53%, czyli 3 753 zł.
Jachu
2015-01-25 19:58:05
Przed wyborami obiecywaliście bardzo dużo to teraz dotrzymajcie obietnic i budujcie każdy z mieszkańców tej gminy żyje na własny rachunek do roboty Pani Radna.
taboret
2015-01-25 13:20:33
Komentarz usunięty dnia: 26.01.2015: uwaga dot. błędu w dacie