CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2015-01-24 
Drukuj PDF Wyślij link

Tereny inwestycyjne w Mieczewie?

Autor: Małgorzata Kaptur 

W ostatnim numerze Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej ukazał się wywiad red. E. Bylczyńskiej z zastępcą burmistrza Przemysławem Mielochem. Jest w nim zapowiedź zmiany studium w taki sposób, by między Świątnikami a Mieczewem mogły powstać nowe tereny inwestycyjne.
Ponieważ otrzymałam mejla od osoby przeciwnej temu pomysłowi, chciałabym poddać pomysł zastępcy burmistrza pod dyskusję. 
Poniżej fragmenty wywiadu:

 Przemysław Mieloch:
...bardzo istotną kwestią jest sprawa uruchomienia nowych terenów inwestycyjnych. Wydaje mi się, że teraz nastąpią ostatnie lata, kiedy to, już w gorszych warunkach niż wcześniej, będzie można starać się o ściągnięcie inwestorów. Za parę lat będzie już bardzo trudno to zrobić. W wiek emerytalny wchodzą starsze pokolenia i państwo nie będzie miało pieniędzy na świadczenia emerytalne. Nastąpi, obawiam się, obcięcie wsparcia dla samorządów i znajdziemy się w gorszej sytuacji. Będą musiały wzrosnąć podatki, w związku z tym cała gospodarka przyhamuje, a firmy przestaną inwestować. Państwo już teraz nie ma pieniędzy, a będzie musiało jeszcze więcej dokładać. Żeby móc dokładać trzeba komuś zabierać, ściągając w postaci podatków. A jeśli te wzrosną, wzrosną ceny towarów, czyli zapłacimy za to my.

E. Bylczyńska:
Uruchomienie jakich terenów inwestycyjnych w gminie ma Pan na myśli? Czy chodzi o te objęte już planem zagospodarowania przestrzennego?

P. M.:
Tak, ale też o nowe. Nie w Mosinie, bo miasto już ma plany i bardziej dociążać tego obszaru nie można. Chcemy iść w kierunku Kórnika.[...]

Tak, pomijamy wymagania Aquanetu, pomijamy Park. Jest to teren między Świątnikami a Mieczewem, na północ od drogi na Kórnik. Są to obszary jeszcze niezabudowane. [...]

Stamtąd transport odbywałby się w kierunku Kórnika i, co ważne, Mosina nie byłaby obciążona zwiększonym ruchem samochodów. Są to trzy kwestie: pominięcie ograniczeń związanych z Aquanetem, pominięcie obostrzeń ze strony WPN i właśnie nie obciążanie Mosiny dodatkowym transportem.

cały wywiad TUTAJ

Głos w dyskusji:

Gdzie jest interes mieszkańców? We wątpliwych (miejsce płatności podatku dochodowego!) podatkach, z których w najlepszym razie Mosina (nie Mieczewo, Świątniki czy Radzewice i Rogalin) otrzyma trochę pieniędzy z podatku od nieruchomości, żeby utwardzić ze dwie ulice. Co z tego dla nas, miłośników tej części gminy i jej wciąż rolniczo-leśnego charakteru? Przecież dlatego wiele osób chce mieszkać w Mieczewie, a nie w Robakowie czy Gądkach!


 


Komentarzetaboret
2015-01-29 21:21:03
@ Katarzyna ::: Zgoda, na drodze to zasada kodeksowa, w polityce można ją mieć, lecz obowiązuje też zasada dyplomacji która mówi że, nie każde myśli wyrażane są słowami.
Katarzyna
2015-01-29 18:40:04
A mnie jednak doświadczenie nauczyło, że w polityce tak jak na drodze - obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. ;)
taboret
2015-01-29 17:45:29
@ Katarzyna :::Wszyscy jesteśmy ludźmi, lecz do tych których obdarzyliśmy naszym zaufaniem uważam że, nietaktem jest takie równoczesne umieszczenie w jednym wpisie takich stwierdzeń. Kojarzą się z marchewką i kijem.( celowo nie podam przykładu jaki mi się nasuwa )
Katarzyna
2015-01-29 16:27:46
Dlaczego zbyteczne? Pani Kaptur jest tylko człowiekiem. Zawsze istnieje ryzyko przejścia na ciemną stronę mocy. ;) Wyrażam zatem swoją nadzieję, że to nie nastąpi i mimo wszystko trzymam rękę na pulsie (z troski o naszą Gminę oczywiście).
taboret
2015-01-29 15:10:39
@ Katarzyna ::: I tak trzymać ! a o ile jak piszesz: "Nadal uważam Panią za najbardziej kompetentną i sumienną osobę w Radzie, która, pełniąc swoją funkcję, zawsze ma na uwadze wyłącznie dobro Gminy " to zbyteczne takie stwierdzenie " mam nadzieję, że nie da mi Pani powodu do zmiany zdania... " Pozdrawiam :)
Katarzyna
2015-01-29 11:49:03
Drogi Mieszkańcu, dziękuję za informację. Jednak żyłam w nieświadomości. :) Wydawało mi się, że kolejność tych wydarzeń była nieco inna. Pani Małgorzato, jeżeli wyciągnęłam jedynie pochopne wnioski, to bardzo się cieszę. Nadal uważam Panią za najbardziej kompetentną i sumienną osobę w Radzie, która, pełniąc swoją funkcję, zawsze ma na uwadze wyłącznie dobro Gminy i mam nadzieję, że nie da mi Pani powodu do zmiany zdania...
Małgorzata Kaptur
2015-01-29 10:05:36
Aby poprzedni komentarz autorstwa Katarzyny, był dla innych zrozumiały muszę się do niego odnieść. "W perspektywie ostatnich wydarzeń i głosowań w Radzie". Zupełnie nie rozumiem o jakich wydarzeniach autorka myśli, bo w moim odczuciu nic szczególnego się nie wydarzyło. Inne ustawienie stołów, rozdzielenie władzy uchwałodawczej od wykonawczej jest przecież dość powszechnie stosowane i nie powinno dziwić. Rada tej kadencji jak na razie głosuje dość zgodnie. Dyskusje radnych są merytoryczne. Na nadzwyczajnej sesji wyraziłam swoje zdanie odmienne i wstrzymałam się od głosu, ponieważ jestem zwolennikiem negocjacji i przeciwnikiem procesów. Dotyczyło to Aquanetu.
"Pretekst do przejścia na stronę opozycji"? Pani Katarzyno wyciąga Pani pochopne wnioski. Nawet w szanującej się rodzinie jej członkowie mają czasem odmienne zdanie. Pozdrawiam
Mieszkaniec
2015-01-29 09:52:50
Mieszkam na Os. Poetów od połowy lat 90-tych.Katarzyno, z gruntami SFM, i jak piszesz wokół GS(choć to nieprecyzyjne określenie) było tak. Już w latach 80 -tych stworzono plan, zgodnie z którym na terenach dzisiejszego Os. Poetów miała powstać dość intensywna zabudowa mieszkaniowa blokowa-4 piętrowa. W 1991r. plan zagospodarowania przestrzennego gminy określił ten teren jako zabudowa mieszkaniowa wolnostojąca. Jak być może pamiętasz SFM chyliła się ku upadkowi. Według koncepcji ówczesnych władz tereny SFM byłyby odbierane za nie zapłacone podatki SFM oraz wykupywane sukcesywnie przez gminę. SFM upadła, a istniejące tam jeszcze spółki z wolna się wyprowadzały. Teren gdzie dziś stoi Stora Enso właśnie przejęła gmina za długi. Biurowiec SFM miał być przebudowany na mieszkania komunalne, czy też socjalne. Krótko mówiąc kiedyś w latach 60-tych była to dobra lokalizacja pod przemysł, m.in. z uwagi dostęp do torów PKP-bocznica. W latach 90 - tych i późniejszych już nie. Teren miał być wyczyszczony do zera i tam miał powstać teren pod budownictwo mieszkaniowe. Od 2003r. nowe władze zaczęły reaktywować teren pod przemysł. I tak to było, Katarzyno.
Katarzyna
2015-01-29 08:37:21
"Nie rzucam haseł "o nietworzeniu obszaru pod inwestycje w rejonie Mieczewa", próbuję pokazać inny punkt widzenia na tę sprawę." - Jednak w perspektywie ostatnich wydarzeń i głosowań w Radzie mam wrażenie, że jest to pretekst do przejścia przez Panią na stronę opozycji. Stąd mój "upór w uzyskaniu konkretnej odpowiedzi". Nie twierdzę, że nie ma Pani prawa wyrażać swoich poglądów, ale chcę tylko powiedzieć, że wyborcy będą Panią rozliczać za obietnice, które Pani już złożyła. Użytkowniku o nazwie taboret (nie wiem właściwie jak powinnam się zwracać), jak napisałeś/napisałaś, "niezupełnie można się z tym zgodzić, ponieważ w fazie projektu jest droga obsługująca te tereny 20KD-G łącząca S5 i nr 2463P". Ja zdaję sobie z tego sprawę, ale niestety wiadomo jak to z "fazą projektu" bywa. W praktyce te drogi mogą powstać za 20 lat. Natomiast, jeżeli chodzi o błędy poprzednich burmistrzów, akurat tereny po SFM moim zdaniem idealnie nadawały się pod inwestycje. Błędem moim zdaniem było późniejsze utworzenie terenów pod zabudowę mieszkaniową w okolicach GS-ów... ale to przeszłość, tego już nie zmienimy. Zgadzam się, że wyznaczenie nowych terenów to nie tylko wskazanie miejsca na mapie, ale od czegoś trzeba zacząć... a moim zdaniem znalezienie terenów pod inwestycje jest absolutnie priorytetową kwestią.
taboret
2015-01-27 17:03:27
@ Katarzyna ::: W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić czy właściciele tych mieczewskich terenów są zainteresowani takim przekształceniem.(zastanawiający jest tak wielki upór w uzyskaniu konkretnej odpowiedzi, a przecież to tylko dyskusja na wywołany temat a nie faza podejmowania decyzji) Zastanów się czy wyznaczenie terenów w rejonie Mieczewa wyklucza że, część ruchu związanego z obsługą nowopowstałych firm w tym przypadku i tak "pójdzie" przez miasto.( 431 w kierunku Mosiny zależy kierunku zaopatrzenia inwestora)i może proponowany kierunek na turystykę jest wart rozważań. Tak jak piszesz że " Nietrafione zatem wydaje mi się brnięcie w uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego (pod kątem inwestycji) dla samej Mosiny, Krosna, Pecnej czy Drużyny." niezupełnie można się z tym zgodzić ponieważ w fazie projektu jest droga obsługująca te tereny 20KD-G łącząca S5 i(droga powiatowa do Śremu) nr 2463P. Natomiast błędem było pozostawienie terenów po SFM jako inwestycyjnych( co było rozważane za p bur. Kałuzińskiego) zamiast przeznaczyć je pod budownictwo mieszkaniowe( bliska dostępność do komunikacji zbiorowej PKP) Wyznaczanie nowych terenów ( to nie wskazanie miejsca na mapie i sprawa załatwiona chociażby dostępność do możliwości uzbrojenia terenu) nie wyklucza też ukierunkowania inwestorów na już wyznaczone.
Małgorzata Kaptur
2015-01-27 15:18:53
Pani Katarzyno, mam w zwyczaju rozważać "za" i "przeciw" i o tym jest właśnie ten materiał. Nie rzucam haseł "o nietworzeniu obszaru pod inwestycje w rejonie Mieczewa", próbuję pokazać inny punkt widzenia na tę sprawę. W demokracji decyduje większość, ale jednostka, korzystając z wolności słowa, ma prawo wyrażać swoje poglądy, nawet jeśli nie są popularne. Ja właśnie to robię. Co więcej, mam nadzieję, że to koalicjantom nie przeszkadza. Wierzę, że czasy, kiedy wszyscy musieli myśleć tak samo, bezpowrotnie minęły.
Katarzyna
2015-01-27 14:12:50
Tak, ja akurat znałam tę mapę. Uporczywie wracam jednak do tematu poszukiwania NOWYCH obszarów pod inwestycje, ponieważ takie obietnice składali Państwo w swoim programie wyborczym. To miały być tereny, które nie będą nam bardziej korkowały miasta, tylko będą zlokalizowane na obrzeżach gminy. Nietrafione zatem wydaje mi się brnięcie w uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego (pod kątem inwestycji) dla samej Mosiny, Krosna, Pecnej czy Drużyny. Chyba wszyscy zgadzamy się z tym, że ruch związany z obsługą nowopowstałych firm w tym przypadku i tak "pójdzie" przez miasto. Zawiązana przez Państwa koalicja głosiła postulat utworzenia obszaru pod inwestycje właśnie w okolicy Mieczewa. Co zatem stało się w międzyczasie, że Pani zmieniła front? Rozumiem, że ktoś poddał pod wątpliwość ten temat i należy się nad tą kwestią zastanowić, ale skoro rzuca Pani hasła o nietworzeniu obszaru pod inwestycje w rejonie Mieczewa, to oczekiwałam jednocześnie jakiegoś kompromisowego rozwiązania lub chociażby jakiejkolwiek alternatywy, którą można poddać pod dyskusję. Spytam zatem jeszcze raz. Pani Małgorzato, jakie miejsce byłoby zatem Pani zdaniem odpowiednie do ulokowania NOWYCH inwestycji?
Tor
2015-01-27 08:39:53
Dziękuje za link do mapy - pierwszy raz ją widzę. W ulokowaniu niektórych terenów brak logiki. Bez sensu jest strefa w Małej Drużynie. Ale jak tam dojechać? Pod względem dojazdu Mieczewo byłoby idealne. Zdaje sobie sprawę, że są to trudne decyzje dla władzy i dla mieszkańców, bo wszyscy chcieliby mieszkać w ładnym otoczeniu.
Małgorzata Kaptur
2015-01-26 22:35:14
W istniejącym studium tereny pod działalność gospodarczą są zlokalizowane w:
Czapurach - przy granicy z Poznaniem,
Bolesławcu,
Druzynie,
Pecnej,
Krośnie,
Mosinie.
Strategia Rozwoju Gminy Mosina podkreśla przyrodnicze walory naszej gminy i wyznacza jako jeden z celów operacyjnych zachowanie walorów przyrodniczych gminy oraz stymulowanie racjonalnego korzystania ze środowiska. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy to jeden z celów strategicznych.
http://www.mosina.pl/bip/kierunki.jpg
Katarzyna
2015-01-26 21:17:15
Nie otrzymałam odpowiedzi, więc może powtórzę... Pani Małgorzato, jakie miejsce byłoby zatem Pani zdaniem odpowiednie do ulokowania inwestycji? Bo myślę, że sam fakt konieczności znalezienia takiego miejsca jest bezsporny.
Małgorzata Kaptur
2015-01-26 20:53:24
Budżet jeszcze nie został uchwalony, dostępny jest tylko projekt opracowany wg wytycznych burmistrz Zofii Springer. Komisje zakończyły pracę nad budżetem. Zostały złożone wnioski. Burmistrz i skarbnik ponownie analizują budżet i część wniosków radnych zostanie uwzględniona w formie auto poprawek. Ostateczny kształt poznany na czwartkowe sesji. W dziale administracja zdjęto bodajże 80 tys. Oszczędności byłoby więcej, gdyby nie odprawy dla p. burmistrz (ok. 120 tys.) i dla zastępców. Oszczędności z tytułu rezygnacji z drugiego zastępcy w tym roku z uwagi na powyższe nie będą widoczne.
OLA
2015-01-26 19:42:59
Pani radna pisze Pani że Gmina potrzebuje pieniędzy przez ostatnie lata jako opozycja lansowaliście hasło że należy oszczędzać zwłaszcza na rozrośniętej w Gminie biurokracji, jakoś w budżecie na 2015 rok tego nie widać umieliście tylko dużo krzyczeć jak byliście opozycją rządzenie to całkiem inna bajka pozdrawiam.
Katarzyna
2015-01-26 18:58:42
Pani Małgorzato, jakie miejsce byłoby zatem Pani zdaniem odpowiednie do ulokowania inwestycji? Bo myślę, że sam fakt konieczności znalezienia takiego miejsca jest bezsporny.
xxx
2015-01-25 23:19:44
A może wreszcie domagać sie podatku od dużych firm ulokowanych w centrum Mosiny. Mamy na myśli firmy Anton Rohr i Stora Enso. Niedosc, ze firmy te nie płacą podatku w gminie to jeszcze samochody ciężarowe obsługujące te firmy niszczą nasze drogi. Jak wyglada droga Steszew Mosina zniszczona przez Tiry.
Henryk
2015-01-25 16:50:53
Może warto zaczynać dyskusję od tego, że w studium Mosiny znajduje się sporo niewykorzystanych terenów inwestycyjnych przeznaczonych do działalności gospodarczej. Są w tym także tereny poza strefy ochrony wód i poza otuliny WPN. Przykładem tego są tereny w Bolesławcu oraz Borkowicach. Tam też będzie za trzy lata doskonały dojazd do drogi ekspresowej S5. Coś jest nie tak z tymi terenami, że trzeba teraz szukać nowych?
Małgorzata Kaptur
2015-01-25 13:33:36
Gmina potrzebuje pieniędzy, by się rozwijać. Trzeba budować szkoły drogi, ścieżki rowerowe. Argumenty burmistrza P. Mielocha są racjonalne, ale... trasa Kórnik - Rogalin to turystyczne złoto. Może więc rozwijać ten teren w innym kierunku. Dwie sąsiednie gminy Kórnik i Mosina dysponują w bliskim sąsiedztwie zabytkami znanymi w całej Polsce. To, co jest między nimi może wzmocnić lub osłabić ten potencjał. Moim zdaniem warto zawrzeć porozumienie z Kórnikiem, wybudować ścieżkę rowerową, która połączy Kórnik z Rogalinem, pozyskać wsparcie powiatu.