CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2015-01-27 
Drukuj PDF Wyślij link

Ranking ulic - model puszczykowski

Autor: Małgorzata Kaptur 

Przyjrzyjmy się jak to wygląda w Puszczykowie. U naszych sąsiadów pod uwagę bierze się aż 12 kryteriów. Znaczenie ulicy w komunikacji - to czynnik najwyżej punktowany, ale nie jedyny.

 Kryteria wyboru ulic przewidzianych do utwardzenia w pierwszej kolejności na terenie miasta Puszczykowa:

1. Wiek zabudowy mieszkaniowej.
Pierwszeństwo dla mieszkańców, którzy od lat czekają na nawierzchnię.
• 0-10 lat - 0 pkt
• 10-20 lat - 5 pkt
• 20 > - 10 pkt

2. Lokalizacja obiektów mających wpływ na zwiększenie natężenia ruchu.
• 1 pkt - za mały obiekt

3. Przepuszczalność gruntu.
Na nawierzchniach gliniastych, gdzie brak przepuszczalności błoto utrzymuje się przez długi czas utrudniając ruch pieszych i samochodów.
• piasek - 0 pkt
• grunt mieszany - 5 pkt
• grunt gliniasty, etc. - 10 pkt

4. Niebezpieczeństwo zalewania posesji w czasie opadów.
• brak zalewania - 0 pkt
• zalewanie sporadyczne - 5 pkt
• zalewanie ciągłe - 0 pkt

5. Zakończenie zabudowy ulicy budynkami.
Podczas budowy domów następuje często dewastacja nawierzchni jezdni i chodników.
• 1 pkt za każde 10% działek zabudowanych (liczba działek zabudowanych do liczby działek ogółem)

6. Ukształtowanie terenu uniemożliwiające.
• spływ powierzchniowy - 0 pkt
• spływ powierzchniowy częściowy - 5 pkt
• brak spływu - 10 pkt

7. Lokalizacja ulicy.
• dojazd do innej ulicy miejscowej - 5 pkt
• dojazd do kilku ulic miejscowych - 10 pkt
• dojazd do kilku ulic i obiektów zwiększających natężenie ruchu - 15 pkt
• dojazd do ulic lokalnych - 20 pkt

8. Gęstość zabudowy.
Gęściejsza zabudowa powoduje większe natężenie ruchu.
• długość ulicy w metrach do liczby działek zabudowanych - 0-10 pkt

9. Nakłady do poniesienia.
• za każde poniesione 100.000 zł - 1 pkt ujemny

10. Partycypacja mieszkańców.
• za każde 100.000 zł - 5 pkt


11. Dojazd do terenów turystycznych i możliwości rozwoju inf. turystycznej.

• droga z bezpośrednim połączeniem do lasu lub terenów atrakcyjnych turystycznie wraz z możliwością realizacji ścieżki rowerowej - 10 pkt
• droga z bezpośrednim połączeniem do lasu lub terenów atrakcyjnych turystycznie bez możliwości realizacji ścieżki rowerowej - 5 pkt

12. Procent zameldowanych mieszkańców w stosunku do liczby działek.
• za każde 10% zameldowanych posiadaczy działek - 1 pktRANKING - KOLEJNOŚĆ ULIC DO UTWARDZENIA - fragmentKomentarzeBetii
2015-02-04 14:21:05
Brakuje sygnalizacji świetlnej nawet tymczasowej Leszczyńska – Krasickiego. Po zamknięciu przejazdu na ulicy Śremskiej w godzinach szczytu włączenie się do ruchu z bocznych ulic od Leszczyńskiej to cud. Światła zapewne ułatwią bezpieczne włączenie się w tym miejscu do ruchu bez wpychania się na siłę .
Agata
2015-01-30 11:12:09
Faktycznie Strzelecka na tym odcinku zaczyna być prowizorycznie naprawiana a była idealna. Czy ktoś z UM lub innych instytucji odpowiedzialnych robi odbiór po takich naprawach stanu nawierzchni ?
daniel
2015-01-30 10:18:09
Troszkę inna sprawa...ale nadal w temacie...Martwi mnie pogarszający się stan ulicy Strzeleckiej - W okolicach szkoły deweloperzy budujący domki w zabudowie bliźniaczej już w dwóch miejscach solidnie uszkodzili nawierzchnię - a naprawa po wykopach to wielka prowizorka. Była bardzo dobra nawierzchnia a zaczyna być nieciekawie - ciekawe czy Deweloperzy to naprawią.
P.W
2015-01-30 09:23:35
Ranking ulic miasta Mosina oraz poszczególnych wsi , które będą dopisane do rankingu całej gminy . To wszystko ma spowodować brak możliwości utwardzenia drogi, bo ktoś tak chce lub ma w tym jakiś interes itp. Mogą się zdarzyć minimalne zmiany w rankingu, ale muszą one wynikać z kryteriów, jakie będą brane pod uwagę oraz kryzysowych sytuacji lub korzyści dla całej gminy. W Puszczykowie również są jakieś przesunięcia w rankingu jednak wszystko jest czytelne i jak wszędzie uzależnione od kasy miejskiej, możliwości pozyskiwania środków itp. Jako przykład można opisać teren pomiędzy Krosnem a Krosinkiem gdzie powstało dużo nowych ulic i zapewne niebawem działki szybko będą zabudowane . Mając już jakiś ranking każdy nowy mieszkaniec będzie wiedział, że jego ulica jest na pozycji np. 70 i przy obecnych warunkach, finansach miasta teoretyczne utwardzenie będzie możliwe przykładowo w latach 2030-32. Nie mając rankingu a zostanie utwardzona droga wówczas wszystko jest podejrzane i krzywdzące dla tych którzy oczekują na utwardzenie 20 , 30 lub więcej lat.
A.
2015-01-30 08:13:09
Ranking rankingiem, a władza robi i tak swoje, ile już ulic zostało wyasfaltowanych a nie było ich w rankingu, a niektóre z ulic, które po każdym nawet małym deszczu toną w kałużach, nie ma nawet w rankingu
Seki
2015-01-30 07:09:58
@Katarzyna jeśli ranking będzie dawał priorytet dla miasta to przewiduje, że w kolejnych głosowaniach władza straci głosy wsi (a to zdaje się większość). Nie rozumiem takiego podejścia - każdy płaci podatki na równi, nieważne czy mieszka na wsi czy w mieście.
Katarzyna
2015-01-29 08:41:59
Popieram, świetny pomysł. Jeżeli taki ranking powstanie w ciągu najbliższych czterech lat, to na pewno w następnych wyborach mają Państwo mój głos. Chociaż biorąc pod uwagę wielkość naszej gminy, chyba podzieliłabym ten ranking na Mosinę i okoliczne wsie... albo przynajmniej ustanowiła dodatkowe kryterium w postaci priorytetu dla dróg samego miasta.
poprawka
2015-01-28 17:36:42
Gdyby mosiński ranking miał być podobny do puszczykowskiego to proponuję nie stosować punktu nr 9. W punkcie 2 chyba brak jakiegoś zapisu, powinien jeszcze być "za duży obiekt".
Paweł
2015-01-28 14:39:10
Jeszcze ulica w Rogalinku w zeszłym roku została utwardzoną podobną płytą.
Henryk
2015-01-28 11:41:47
@turysta W Mosinie płytą YOMP utwardzona jest ulica Kopernika. Z powodu braku podbudowy płyty z niektórych miejscach zapadają się. Olbrzymie kałuży które były po każdym większym deszczu nadal są, bo płyta YOMP nie rozwiązuje problem brakującego odwodnienia. Poza tym płyty generują hałas i nieprzyjemnie się na nich chodzi, zwłaszcza tam gdzie piasek napełniające dziury został częściowo wymyty. Płyta YOMP może być prowizorką na ulicach błotnistych, na innych szkoda pieniędzy.
P.W
2015-01-28 08:33:45
Wszystko jest realne należy tylko rozpocząć tego typu prace . Puszczykowo to miasto Mosina natomiast to również gmina jednak nikt nie oczekuje, że taki ranking powstanie w tydzień. Kolejna sprawa, jeżeli taki ranking powstanie to niezależnie, kto będzie władze sprawował musi być kontynuacja ewentualnie małe korekty wynikające z finansów miasta lub sytuacji niezależnych od władz a nie układy, znajomości itp. Brawo dla tych co podejmują już taki temat i oby tylko finał był z taką tabelą w Mosinie jaką posiada Puszczykowo .
Iza
2015-01-27 22:33:25
Mam wątpliwości, czy opracowanie takiego rankingu jest u nas realne - gmina Mosina jest zdecydowanie większa.
taboret
2015-01-27 21:45:11
Widać Puszczykowo w tej materii dokonało postępu.
http://czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/4323/kryteria-wyboru-ulic-przewidzianych-do-utwardzenia-w-pierwszej-kolejnosci
@ turysta :::W niektórych rejonach gminy można stosować takie rozwiązania. W Mosinie ze względu na strefę ochronną ujęcia wody muszą być stosowane kryteria określone w rozporządzeniu RZGW
turysta
2015-01-27 21:17:01
Czy w naszej gminie do utwardzania wykorzystywana jest płyta YOMB? Płyta ta dobrze sprawdza się szczególnie tam gdzie nie ma kanalizacji deszczowej, bo padający deszcz przenika przez otwory do gruntu i na drodze nie tworzą się kałuże. Płytami wykładana jest cała powierzchnia ulicy, aby umożliwić jednoczesny ruch pojazdów i pieszych. W Wejherowie utwardzonych zostało ponad 1400 metrów kwadratowych nawierzchni. Koszt wykonania tych ulic wyniósł ok. 310 tys. zł brutto.