CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2015-01-28 
Drukuj PDF Wyślij link

Gminny informator

Autor: Małgorzata Kaptur 

Minął czas "Merkuriusza Mosińskiego", ostatni numer trafił do rąk mieszkańców na początku stycznia. Wielokrotnie krytykowaliśmy to wydawnictwo. Ukazywało się ono przez 12 lat, początkowo pod redakcją p. Bronislawa Nowaka, w latach 2005-2007 pod red. p. Ewy Madziar. Od lutego 2007 r. pod red. p. D. Urbanowicza.

 Krytykowaliśmy:

 1. Brak umocowania w prawie miejsowym - wydawcą i jedynym decydentem w kwestiach od linii programowej do estetyki był Burmistrz Gminy Mosina.
   
 2. Osobę redaktora naczelnego - zawsze była to osoba spoza Mosiny, która bazowała na informacjach z drugiej ręki.
   
 3. Wysokie koszty.

 4. Zawartość - dużo ogłoszeń, relacji z imprez, jednostronne pokazywanie samorządu - przez pryzmat osiągnięć burrmistrza. Brak proporcji w informowaniu o organach władzy. Mieszkańcy poza przedrukiem uchwał nie otrzymywali informacji na temat prac Rady Miejskiej. 

 

Mimo że większość mieszkańców korzysta z Internetu, to ciągle jest wiele takich osób, które wolą czytać pismo papierowe, dlatego Gmina będzie wydawała  informator. 

Jaki będzie ostateczny kształt tego pisma, okaże się za miesiąc. 

Zapraszamy do dyskusji.

 • Jak Państwo wyobrażacie sobie nowy informator urzędowy?
 • Jakie informacje są z Państwa punktu widzenia ważne, a jakie zbędne?
 • Jak powinno być kolportowane to pismo?
 • Jaki proponujecie Państwo tytuł?
   

Komentarzeb
2015-03-03 09:09:36
Informacje o zebraniach takze tych wiejskich, bowiem nie ma takich informacji na tablicach ogloszen, ktore podobno po to zostaly postawione. Oglaszanie ich na ambonach to dyskryminacja osob, ktore nie uczeszczaja w obrzedach .
Małgorzata Kaptur
2015-03-02 23:10:19
Gminne pismo będzie miało tytuł "Informator Mosiński". Ta opcja była też najczęściej wybierana w naszej sondzie. 18 osób spośród 55 głosowało na ten tytuł.
Orwell
2015-02-03 21:31:53
Na moje pytanie nr 4 już uzyskałem odpowiedź ze strony pani Małgorzaty Kaptur w nowym, założonym tutaj temacie pn.Zmiany w budżecie na 2015 rok. Bardzo dziękuję.
Michał Kleiber
2015-02-03 17:16:58
Łukasz złożył zapytanie w/s operatów terenów nad Wartą. Sam jestem ciekawy informacji, ponieważ duża część mieszkańców płaci i będzie płaciła adiacenę, która wynika z operatów szacunkowych. Wynika z tego, że jeśli wszystko odbyło się prawidłowo, to różnica adiaceny może być 2-3 krotna.... Co do form zwracania się, nie jestem małostkowy, jest mi to bez różnicy, może być po imieniu, czy jak sobie życzycie :)
Orwell
2015-02-03 16:54:24
Taboret, nie jestem tak toporny, że jak piszesz, dopiero to do mnie dotarło. W moich wpisach nie było sugestii, aby pan Michał:) wystąpił z zapytaniem jako przewodniczący komisji rewizyjnej. Napisałem: „Mam pytanie do radnego p. Michała, zarazem przewodniczącego komisji rewizyjnej”. Łukasz Kasprowicz napisał, że zwrócił się już w sprawie Zakola Warty i chce złożyć zapytanie dotyczące odprawy emerytalnej. Panie Łukaszu, Taboret niżej podał link gdzie ten temat był już opisany i jest tam nie tyle opina prawna, ale coś mocniejszego - stanowisko RIO ! Łukasz, jak sam sugeruje, zajmie się tymi dwoma sprawami, a ja poprosiłem o jeszcze kilka. Żywię nadzieję, że radni(którzy, nie ja będą decydował, bo przecież kolejny raz nie będę indagował pana Michała) wystąpią i uzyskają konkretną odpowiedź, zamieszczając ją na tym forum i w gazecie Czas Mosiny.
taboret
2015-02-03 15:58:29
@ Orwell ::: Ja jako "taboret" tego nie podważam, jednak zwróciłem uwagę co może p. Michał jako przewodniczący komisji rewizyjnej i cieszę się że to dotarło.Piszesz :" Liczę na zadanie pisemnie pytań przez radnego, najlepiej radnego Michała Kleibera" , Łukasz Kasprowicz-radny gminy 2015-02-02 12:46:24 pisze że takie zapytania zrobił. "za błędną odmianę nazwiska pana Michała pragnę przeprosić." Najlepiej jak do radnego Michała Kleibra będziesz się zwracał po prostu Panie Michale. Nie odbierz tego jako wytyk bo dyskutując wszyscy się czegoś uczymy.
Orwell
2015-02-03 14:08:40
Taboret, zaproponowałeś mi lekturę wielu aktów prawnych. Zapewniam, że nie jestem ignorantem. Do rzeczy, za błędną odmianę nazwiska pana Michała pragnę przeprosić. O sprawach, które poruszyłem mogą, jak najbardziej, wypowiadać się wszyscy tu piszący. Bardzo będę z tego rad. Rzecz jasna, że pytania, które postawiłem może podjąć każdy radny, nie tylko pan Michał. Jeszcze raz powtórzę, pytania, które zadałem nie wymagają przejścia przez jakąkolwiek skomplikowaną, długotrwałą procedurę. Wystarczy tylko zwykłe zapytanie radnego i tego, Taborecie nie możesz podważyć. Jeszcze raz przypomnę na co liczę i zapewniam nie tylko ja: Liczę na zadanie pisemnie pytań przez radnego, najlepiej radnego Michała Kleibera, nie jako przewodniczącego Komisji rewizyjnej, ale radnego. Pytanie pierwsze: tzw. Zakole Warty - przy pierwszej próbie sprzedaży cena wywoławcza wynosiła 3,5 mln. Na odchodne Z. Springer ogłosiła przetarg z ceną wywoławczą już 1,5 mln. Dlaczego tak istotnie zmniejszono cenę wywoławczą? Pytanie drugie: Jaką odprawę w związku z zakończeniem misji otrzymała Z. Springer, a jaką odprawę emerytalną. Ponadto, ile miała niewykorzystanego urlopu i ile gmina musiała w związku z tym jej wypłacić pieniążków. Pytam, gdyż w Faktach M-P redaktor Kasprowicz napisał o 60 tysięcznej odprawie emerytalnej, a słyszałem, że łącznie otrzymała 120 tys. Pytanie trzecie: ile gminę kosztowało chorobowe zastępców burmistrza, ile gmina zapłaci im za okres nieświadczenia pracy(po ustaniu chorobowego), ile wyniosą odprawy w związku z zakończeniem misji, ile otrzymają za niewykorzystany urlop(ile dni niewykorzystanego urlopu mieli panowie Krzyżanowski i Ratajczak). Pytanie czwarte: Projekt budżetu na 2015r. przygotowała i przedłożyła radzie Z. Springer. Jakie zmiany do niego wniósł p. Burmistrz Jerzy Ryś i jakie Rada. Będę wdzięczny, myślę że nie tylko ja, za odpowiedź.
taboret
2015-02-03 11:42:13
@ Orwell ::: Zgoda zwróciłeś się do Michała Kleibra ( nie Kleibera) lecz to nie oznacza że inni nie mogą w tej sprawie merytorycznie się wypowiedzieć bo chyba zdajesz sobie sprawę o zasadach dyskusji na takich publicznych forach( mino że dyskusja trochę odbiega od tematy zasadniczego) K R wykonanie budżetu za 2014 ( nie 2015 bo ten dopiero się zaczął) będzie sprawdzać w kwietniu i maju zgodnie z harmonogramem . Poszerz swoje swoje wiadomości n/t działania komisji rewizyjnej ( statut , ustawa o samorządzie gminnym , ustawa o dostępie do informacji publicznej oraz o sposobach wnoszenia skarg i ich rozpatrywania ) Pozdrawiam :)
Orwell
2015-02-02 23:03:44
Panowie Taboret i Łukasz Kasprowicz, po pierwsze zwróciłem się do radnego Michał Kleibera, gdyż szefuje komisji rewizyjnej, a ta niebawem będzie oceniała wykonanie budżetu za 2015r. i o wszystkie, dosłownie wszystkie wydatki może pytać, jeżeli wcześnie jakikolwiek radny na zadane błahe pytanie nie uzyska odpowiedzi w tej sprawie. Przede wszystkim szef komisji, jako radny, takie pytanie winien zadać. Po drugie, na wszystkie poruszane przeze mnie sprawy, nie tylko Zakole Warty, można uzyskać odpowiedź nie tylko drogą informacji publicznej lecz zwykłego zapytania. Po trzecie, do Łukasza Kasprowicza, pytając się o wszelkie pobory mam na uwadze ile to wszystko budżet gminy kosztowało. Nie myślę tutaj, czy cokolwiek było zgodne z prawem, czy nie. Jeżeli Ty masz wątpliwości, to rzecz jasna pytaj, jak najbardziej.
taboret
2015-02-02 22:52:29
Na temat odprawy wypowiedź RIO http://czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/4484/odprawy-emerytalnej-nie-bedzie
taboret
2015-02-02 22:39:28
@ Łukasz Kasprowicz-radny gminy Cały czas o tm piszę.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2015-02-02 22:15:51
@taboret, jeśli Rada zadecyduje, można zmienić plan pracy KR i wrzucić jej temat do zbadania.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2015-02-02 22:13:28
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop mnie nie interesuje. Należy się. Chciałbym jednak poznać opinię prawną( taka była zrobiona) dotyczącą zasadności wypłaty odprawy emerytalnej dla Pani Springer. Prawo do tej odprawy nabyła w 2007, gdy przeszła na emeryturę. W mojej ocenie, roszczenia pani Springer co do odprawy się przedawniły.Te kwestię reguluje art. 291 § 1 k.p . Jeśliby przyjąć, że gmina zacznie honorować wszystkie przedawnione roszczenia, możemy zbankrutować.
taboret
2015-02-02 22:01:20
@ Orwell ::: Komisja rewizyjna ma zatwierdzony przez radę uchwałą plan działania i działa w oparciu o tenże i zlecenia rady.To nie defetyzm tylko prawo. Poprzednie pytania twoje dotyczyły" zakola Warty "i takie na które można odpowiedzieć po zadaniu pytania w związku z ustawą o informacji publicznej i sam odpowiedziałeś sobie na pytanie że wystarczy zapytanie, a nie działanie komisji rewizyjnej.
Orwell
2015-02-02 21:09:23
Taboret, a więc jeśli tematu nie ma w rocznym planie pracy, to komisja nie może się tym zająć? Jedynie w sytuacji zlecenia przez radę? Przecież tym nie musi się nawet zajmować komisja, wystarczy zwykłe, proste zapytanie radnego. Wynagrodzenia i pobory osób publicznych (Burmistrz, zastępcy) są jawne!!! Co Ty Taboret, defetyzm uprawiasz?
taboret
2015-02-02 20:55:58
@ Orwell ::: 1 .
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja_2014-2018/uchwaly/uchwala_nr_iv-16-14.pdf
2.
statut; par 82. Komisja Rewizyjna wykonuje inne zadania kontrolne na zlecenie Rady w zakresie i w formach wskazanych w uchwałach Rady
@ irek :::Też się zgadzam , lecz bez obrazy " poka Ż my" :)
Orwell
2015-02-02 18:35:58
Zgadzam się z Irkiem. Moje postawione pytania pod adresem radnego Michała Kleibera jeszcze raz powtórzę, szefa komisji rewizyjnej, która ma wyjątkowo skrupulatnie pilnować naszych gminnych finansów,a przede wszystkim odpowiedzi mogą także zainteresować czytelników Czasu Mosiny. Inny temat to nasz Ośrodek Zdrowia. Czy ktoś coś wie dlaczego dzisiaj obiekt był zamknięty?
irek
2015-02-02 16:55:45
Widzę że usunięto kilka komentarzy z uwaga ,,nie na temat" i bardzo dobrze. Czas najwyższy dyskutować nad meritum sprawy to znaczy nad wszystkimi aspektami jakie oczekiwali byśmy od nowego pisma czy informatora gminy my jako mieszkańcy a nie robili grochu z kapustą. Dlatego proponuję tematy konkretnych zagadnień, które pozwolą na kolejne merytoryczne dyskusje i ukierunkowanie poglądów danego zagadnienia, i tak: ,,Prawdy i mity - Zakole Warty": ,,Budżet gminy na 2015 r poprawki uzupełnienia, zmiany" czy coś w tym stylu. I proszę pokarzmy swą dojrzałość w dyskusji. Ponad to, na pewno redakcja Czasu Mosiny chyba będzie zadowolona z pewnych sugestii czy naszych propozycji. Pozdrawiam
aaa
2015-02-02 15:50:03
Komentarz usunięty dnia: 2.02.2015: Nie na temat.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2015-02-02 13:23:43
Komentarz usunięty dnia: 2.02.2015: Nie na temat.
aaa
2015-02-02 12:50:36
Komentarz usunięty dnia: 2.02.2015: Nie na temat.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2015-02-02 12:46:24
Temat został wywołany aby go jeszcze raz podyskutować. Taka forma demokracji. Radni nie mają patentu na wszystkie sprawy. Może mieszkańcy też wnieśliby coś ciekawego, co warto byłoby wziąć pod uwagę w tej sprawie? @ Orwell, właśnie wystąpiłem do burmistrza Jerzego Rysia w tej sprawie wnioskując o przekazanie niezbędnych informacji. Oczekuję przekazania kserokopii wszystkich operatów szacunkowych dla tej działki, kserokopii ogłoszeń prasowych o przetargach na jej zbycie, z podaniem tytułu prasowego i daty ich ukazania się. Poprosiłem też o zrzut stron z BIP na których ukazały się ogłoszenia o przetargach.
Mieszkaniec.
2015-02-02 12:27:51
" Co do pism w sprawie Merkuriusza, to wspólnie z radnymi KS złożyłem projekt uchwały w związku z odczekiwanymi i proponowanymi zmianami. Sprawa jednak ze względu na uwarunkowania polityczne i podziały w Radzie, nie znalazła poparcia" Skoro macie gotowy plan na uzdrowienie tego to nad czym ta dyskuja?
Orwell
2015-02-02 11:35:36
Mam pytanie do radnego p. Michała, zarazem przewodniczącego komisji rewizyjnej. Pytanie pierwsze: tzw. Zakole Warty - przy pierwszej próbie sprzedaży cena wywoławcza wynosiła 3,5 mln. Na odchodne Z. Springer ogłosiła przetarg z ceną wywoławczą już 1,5 mln. Czy radni, bądź komisja rewizyjna, tak drastyczną obniżką się interesuje? Pytanie drugie: Jaką odprawę w związku z zakończeniem misji otrzymała Z. Springer, a jaką odprawę emerytalną. Ponadto, ile miała niewykorzystanego urlopu i ile gmina musiała w związku z tym jej wypłacić pieniążków. Pytam, gdyż w Faktach M-P redaktor Kasprowicz napisał o 60 tysięcznej odprawie emerytalnej, a słyszałem, że łącznie otrzymała 120 tys. Pytanie trzecie: ile gminę kosztowało chorobowe zastępców burmistrza, ile gmina zapłaci im za okres nieświadczenia pracy(po ustaniu chorobowego), ile wyniosą odprawy w związku z zakończeniem misji, ile otrzymają za niewykorzystany urlop(ile dni niewykorzystanego urlopu mieli panowie Krzyżanowski i Ratajczak). Pytanie czwarte: Projekt budżetu na 2015r. przygotowała i przedłożyła radzie Z. Springer. Jakie zmiany do niego wniósł p. Burmistrz Jerzy Ryś i jakie Rada. Będę wdzięczy, myślę że nie tylko ja, za odpowiedź.
Michał Kleiber
2015-02-02 09:37:37
Szczerze mówiąc irytujący jest podział gminy na oni i my, czy też odwrotnie. Wg mnie brak klubów to jest zdecydowany pozytyw, bo najgorsze co się może zdarzyć, to tzw. dyscyplina w głosowaniu. Każdy musi mierzyć własną miarą, wiedzą i znajomością tematu. Odnośnie zgodności radnych w/s budżetu, to w komisjach była pełna współpraca i pewnie stąd głosowanie miało taki, a nie inny przebieg. Wracając do tematu sceny politycznej, nie jestem przekonany, czy miejsce zamieszkania determinuje skuteczność działań. Osobiście wolałbym "swojaka", ale jeśli nazwijmy to "obcokrajowiec" będzie dobrym kandydatem, to dlaczego nie ? Szkoda, że kryteria dobieramy do oczekiwanego wyniku. Pan Waldemar Krzyżanowski ma mało wspólnego z Mosiną (jeśli chodzi o korzenie). Obecny burmistrz również nie jest rodowitym mieszkańcem gminy. Czy to czyni ich gorszymi ? Nie sądzę. Ja mieszkańcom, radnym i sobie, może trochę utopijnie życzę, żeby decyzje były podejmowane dla dobra całej gminy, a nie przez pryzmat czyjegoś interesu. Własne decyzje podejmuję suwerennie, co zresztą można sprawdzić, że z trójką kolegów z (Razem dla Gminy) różnimy się czasem w zdaniach. Na koniec odnośnie ewentualnego poparcia między burmistrzem a kandydatem na radnego. Skoro mieszkaniec uznał, że kandydat na burmistrza jest właściwym człowiekiem na to stanowisko i lojalnie go wspierał, to oczywiste jest, że burmistrz wie czego się po takim mieszkańcu spodziewać. Jeśli radny nr 21:) będzie dobrze wypełniał swoją funkcję, nie w myśl zasady "nie, bo nie", ani "zawsze popieram burmistrza", to jest mi wszystko jedno, kto nim będzie. Pan Andrzej Raźny, czy Wojtek Konieczny. Czarny, czerwony, zielony, czy żółty. A dlaczego wybrałbym Wojtka ? Bo go poznałem... A kontrkandydata niestety nie. Tylko tyle i nic więcej. Co do startu Wojtka w Krośnie, to wystarczy obejrzeć mapę gminy i wiadomo skąd taka decyzja. Na sam koniec mała prośba do mieszkańców i radnych, nie dzielić ludzi na , my, wy, oni, nie przypinać łatek, etc.
Łukasz Kasprowicz- radny
2015-02-02 08:53:16
Adi, wróg to bardzo szerokie pojęcie i można je analizować w różnych kontekstach. Raźny jako wiceprezes stowarzyszenia NRM wystawiającego Krzyżanowskiego na burmistrza, przyjmując czarny PR w walce wyborczej z Rysiem jako główny oręż, jest przynajmniej wrogiem politycznym. No chyba nie twierdzisz, że NRM za cztery lata nie podejmie próby odbicia władzy w Mosinie. Siłą rzeczy Raźny ze swoją grupą, choćby z tego powodu nigdy nie będą przyjaciółmi obecnej władzy. Kampania wyborcza zaczyna się po zakończeniu bieżącej. Polityka nie znosi próżni. Obecne umizgi ludzi Krzyżanowskiego do Rysia to tylko pozory. Gdy na dobre ruszy kolejna kampania, część tych ludzi stanie u boku Waldemara, stając się zaciętymi wrogami Rysia. Rozumiesz to, czy tylko udajesz naiwnego? Nigdy nie uzurpowałem sobie prawa do tego, aby moje przemyślenia uważano za prawdę objawioną. Kto chce może się ze mną zgadzać i brać pod uwagę moje myśli. @di jak ty dobrze znasz moje relacje z p. Rysiem. Co do działalności naszego stowarzyszenia nie zamierzamy raczej ścigać się z Wami w organizacji białych niedziel, imprezek w MOK, na które przychodzą li tylko wasi sympatycy, nie zamierzamy też rozdawać kwiatków. Wy to robicie najlepiej, więc nie będziemy się Wam wcinać.
Adi
2015-02-02 00:36:28
Łukasz a ty swoje... ktoś kto jest po drugiej stronie nie musi być od razu wrogiem.. myślę, że w obecnym układzie to nawet wy nie macie większości a nawet burmistrz Ryś ma mieszane uczucia co do twojej "mądrości" więc wiesz;-) Pan Konieczny też startował na przewo os. 3 i radnego oczywiście z nie swojego okręgu tzn. Krosna. Powiedz mi tylko... bo nie orientuje się.. co w najbliższym czasie planuje zrobić wasze stowarzyszenie dla mieszkańców ? czy będzie ciągle stricte polityczne jak dotychczas ?
taboret
2015-02-01 22:15:29
@ trefl ::: Może to i dobrze. Każdy głosuje wg rzetelnego rozpoznania i własnego sumienia dla dobra gminy.
trefl
2015-02-01 21:18:52
Na sesji jest zawsze radca prawny. Jest po to, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Nie słyszałem z jego strony protestu. W związku z tym należy przyjąć, że wszystko było w porządku. Dla mnie najdziwniejsze było to, że budżet został przyjęty jednogłośnie. Tak się zdarzyło chyba pierwszy raz w historii. Dziwię się, ze w radzie jest tylko jeden klub Praworządna Gmina, a reszta radnych się nie zrzeszyła.
OLA
2015-02-01 21:08:35
Panie Kasprowicz niema takiego czegoś jak Madera przy uchwalaniu statutów osiedli sam glosowałeś przeciw tej nazwie.Co do zmiany w programie Sesji każda zmiana nawet kolejności podpunktów jest zmianą porządku Sesji. Chyba był pan także intelektualnie nie tylko fizycznie na Sesji i powinien wiedzieć Pan w którym momencie Przewodnicząca zmieniła kolejność ustalonego przez Radę programu Sesji pozdrawiam
taboret
2015-02-01 16:50:23
@ marian :::Może to dla Ciebie dziwne,jest mieszkańcem Gminy Mosina, a ordynacja wyborcza dopuszcza takie możliwości. Taka sama sytuacja kandydowanie do rad powiatu województwa. Sugerowanie "załatwiania pewnych spraw" chyba bez podstaw i nie na miejscu.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2015-02-01 16:45:59
@Marian, pan Andrzej Raźny z Krosna, dwa razy bezskutecznie startował z Madery( nie ze swojego okręgu) mając poparcie Zofii Springer. Mieszkańcy Madery mają do wyboru wroga politycznego burmistrza Jerzego Rysia w osobie Raźnego, który za przyzwoleniem i namową Zofii zwalczał św. pamięci Mariana Kunaja, mogą też wybrać Wojtka Koniecznego. Ten drugi zawsze wspierał Mariana Kunaja oraz promował Jerzego Rysia na stanowisko burmistrza. Kogo wybiorą mieszkańcy Nowego Krosna? @ Ola, o jakiej zmianie porządku obrad mówisz?
marian
2015-02-01 15:34:02
Widze że Pan W.Konieczny nie wygrał wyborów na swoim osiedlu i siłą chce wejść jako radny i startuje na Maderze.Myślę że mieszkancy mądrze wybiorą bo radnym powinien zostać mieszkaniec danego osiedla który zna potrzeby mieszkańców a Pan Konieczny mieszka na Lesczynskiej więc coś jest nie tak.Znając życie to Pan Ryś mu pomoże bo on też pomógł Panu Burmistrzowi i wtedy będzie wszystko jasne jak to w naszej Mosinie załatwia się pewne sprawy.
taboret
2015-02-01 12:47:06
@ OLA ::: Jeżeli nie było sprzeciwu ze strony radnych to znaczy że było za ich zgodą (choć niezbyt zgodnie z procedurą)
OLA
2015-02-01 12:30:41
Do taboret;; Porządek Sesji można zmieniać w każdym momencie jej trwania jednak tylko za zgodą Rady Przewodnicząca zrobiła to bez tej zgody i o tym pisałam. Co do radnego Grygirea to nie amnezja lecz moim zdaniem kompletny brak wiedzy nad czym pracowała komisja oraz brak przygotowania do Sesji ze strony radnego.no cóż dieta na konto i tak wpłynęła Pozdrawiam.
taboret
2015-01-31 16:01:44
@ OLA ::: Zmiana porządku obrad z formalnego punktu jest to dopuszczalna w/g statutu par 41 u.1 p.2 ( dopuszczenie głos 1+, 1- i poddanie pod głosowanie) i stosowana o ile ma w danym momencie usprawnić obrady Rady.( z pewnością nie to spowodowało amnezję rad Grygiera. Do stwierdzeń p Kręgielczak nie warto się odnosić znając jej niewybredne nieraz słownictwo.
OLA
2015-01-31 13:28:29
Do ze wsi byłam na ostatniej Sesji Rady Miejskiej boki zrywać. Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Kaptur mimo ustalonego porządku obrad w trakcie Sesji sama zmienia kolejność punków .Przewodniczący komisji Inwestycji Pan Grygier nie wie jaki projekt uchwały jego komisja opiniowała. Jednak największym hitem Sesji było ogłoszenie przez Panią Kręgielczak Pani Małgorzaty Kaptur świętą. Informując o tym fakcie wszystkich mieszkańców Mosiny proszę o zwracaniu się od 30 stycznia 2015 roku do Pani Kaptur św Małgorzato.
Małgorzata Kaptur
2015-01-30 23:30:24
Kolportaż "Czasu Mosiny" - dał nam radnym Koalicji Samorządowej dobrą znajomość dróg i ulic w gminie i możliwość kontaktu z ludźmi. Dzięki wędrówkom z gazetą poznałam dokładnie Osiedle Leśne w Czapurach, Wiórek, Sowiniec, Baranowo, Baranówko, Sowinki, Krajkowo, Żabinko, Czarnokurz. "Czas Mosiny" to pismo redagowane przez radnych poprzedniej kadencji i Wojtka Koniecznego, a nowe pismo będzie pismem urzędowym. Radni mogą się w jakimś cząstkowym zakresie włączyć, jednak to nie na nich powinien spoczywać kolportaż informatora.
Cieszę się, że padają nowe pomysły:
"Głos Mosiny" - Nexers - uważam, że to jest niezły tytuł.
"Kurier Mosiński" - ten tytuł ma już bardzo długą historię i jest nadal wydawany, a to oznacza, że absolutnie nie może być brany pod uwagę.
Nexers
2015-01-30 23:13:24
'Czy nie można prosto.....?' "Głos/Krzyk/Nawołanie/Blask/Mosiny" nie wnikam w docinki, itp..?
@ ze wsi
2015-01-30 22:39:25
a co ten Kasprowicz znowu za bzdury wygadywał?Nie byłem na sesji, chyba zacznę chodzić.
Paweł
2015-01-30 22:28:18
a ja mam taki pomysł żeby za dystrybucję zabrali się radni! do roboty ;-D trochę się zaoszczędzi a spacerek się przyda niektórym
Iza
2015-01-30 21:25:50
@taboret - to jest oczywiste, że nie ogólnopolski. Chciałam tylko powiedzieć, że dystrybucja pisma jest też ważna. :-)
taboret
2015-01-30 21:17:19
Iza ::: To nie ma być informator ogólnopolski lecz gminny i powinien trafiać do zainteresowanych mieszkańców tej gminy czyli gmina Mosina.
12
2015-01-30 21:05:08
Byłam wczoraj na sesji i jestem pozytywnie zaskoczona wypowiedziami pana Kasprowicza.
Iza
2015-01-30 20:44:15
Merkuriusz był wykładany w sklepach, tylko czasem gdzieś na niego trafiałam. Tak raz na 3-4 miesiące. Skoro nowa gazeta ma być tylko w sklepach, to ci którzy robią zakupy poza gminą nie będą mieć do niej dostępu.
b
2015-01-30 19:11:26
Mosina nasz informator moim zdaniem bylby rzeczywiscie informatorem, a nie pismem promujacym wladze. Merkuriusz taki byl.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2015-01-30 18:28:15
@ Mieszkaniec. Sądzisz, że jako radny, ja czy którykolwiek inny miałem wpływ na "burdel" w urzędzie? Gminą rządzi burmistrz, który ma do pomocy sekretarza. Gdy napisałem na blogu, że jest burdel, oraz, że burmistrz chahuli ziemią, to zostałem pozwany przez ZS do sądu. Sąd mnie w tym względzie jednak uniewinnił. Co do pism w sprawie Merkuriusza, to wspólnie z radnymi KS złożyłem projekt uchwały w związku z odczekiwanymi i proponowanymi zmianami. Sprawa jednak ze względu na uwarunkowania polityczne i podziały w Radzie, nie znalazła poparcia. Zaprosiłem na komisję Promocji dyrektora drukarni Głosu Wielkopolskiego, pana Zimniaka, aby przedstawił koszt druku gminnej gazety na papierze gazetowym. Aby było taniej. Pomimo śmiesznej ceny za druk i złożonej oferty przez drukarnię, burmistrz się nie zgodziła. Pewnie papier gazetowy był dla niej zbyt parszywy:) . "Wymusiłem" natomiast na władzach publiczne ogłoszenie zamówienia na druk MM, co wcześniej nie miało miejsca. Nie sądzę, aby to wszystko było nic. Proponuję tytuł INFORMATOR gminy Mosina. Pozdrawiam.
wiórecki
2015-01-30 15:08:26
U Łukasza jest [...] Pozdrawiam
taboret
2015-01-30 14:58:29
@ wiórecki ::: Warte rozważenia. Zamiast [...] stosuj <...> Pozdrawiam :)
wiórecki
2015-01-30 14:04:45
Moim zdaniem słowo "merkuriusz" jest na mosińską rzeczywistość mocno na wyrost i nazbyt pompatyczne. Historycy, z całą pewnością, słowem tym zwykli określać sprawy narodowej, nierzadko patriotycznej treści i rangi. Ale gdyby już chcieć zachować źródłosłów, oraz co szczególnie ważne, sposób dostarczania pisma bezpośrednio do domów, to aż prosi się, aby tłumaczenie słowa "merkuriusz" na język potoczny co znaczy "kurier", "goniec" - zastosować do nazwy tutejszej, prowincjonalnej gazety. Zatem "Kurier Mosiński", albo "Goniec Mosiński" byłyby nazwami oddającymi sedno sprawy bez idiotycznej pompatyczności i nadętości. Mosinie bardzo się ta skromność przyda.
taboret
2015-01-30 14:01:40
Mamy w urzędzie Biuro Promocji i Komunikacji Społecznej i GCI . Tam powinien być tworzony informator lecz nie powinna być to kronika byłych wydarzeń lecz istotne sprawy dla mieszkańców. @ Mieszkaniec ::: Poszperaj w BIP, http://tiny.pl/qzzjm lecz nie pisz czego Łukasz nie napisał.
Michał Kleiber
2015-01-30 12:59:08
Tytuł nie ma znaczenia. Zawartość i owszem. Główny nacisk powinien być położony na dystrubucję do skrzynek, nawet najlepsza gazeta bez odpowiedniej logistyki na nic się nie zda. Treść winien tworzyć UM i urzędnicy w ramach obecnych etatów. Logistyka firma zewnętrzna.
Mieszkaniec.
2015-01-30 12:01:30
Rozumiem że będąc w opozycji wszystkiego się nie przeskoczy. Ale nie można pisać że poprzednia władza robiła wszystko źle. A już pisanie że "jest 12 lat zaniedbań" będąc częścią tej władzy mówi samo za siebie. Pan Łukasz wypowiada się na każdy temat na każdy temat też ma receptę. Proszę mi pokazać czy złożył choć jedno pismo w sprawie Merkuriusza?
Piotr Wilanowski
2015-01-30 11:57:24
Pomijając zbędne złośliwości i przytyki proponuję zająć się sednem sprawy - 1. Tytuł jest rozpoznawalny, więc warto go pozostawić. Nowa redakcja zadba o to by gazetę pozbawić wszelkich zbędnych lub politycznych tematów. 2. Gazeta powinna informować o działaniach Urzędu i Rady, przekazywać wszelkie ogłoszenia, wyłożenia, zarządzenia itp. 3. Gazeta powinna informować o planowanych zdarzeniach kulturalnych, okolicznościowych, sportowych, rekreacyjnych itp. 4. Lokalne reklamy i ogłoszenia za drobną opłatą poprawią budżet gazety. Tak tworzona gazeta będzie dużo tańsza w redakcji. Wyeliminowanie politycznych treści wpłynie korzystnie na jej wiarygodność. Zaoszczędzone pieniądze można w drobnej części przeznaczyć na poprawę kolportażu według zasady do każdej skrzynki na listy.
taboret
2015-01-30 10:56:46
@ Mieszkaniec , aaa ::: Dziwne rozumienie zasad demokracji i możliwości działań radnego będącego w opozycji do obozu proburmistrzowskiego w minionej kadencji.
aaa
2015-01-30 10:10:44
@Mieszkaniec masz wrażenie? :) To jest fakt.
Mieszkaniec
2015-01-30 09:48:00
Bo mam wrażenie że umie pan tylko wypisywać bzdury. A działać nie!
Mieszkaniec.
2015-01-30 09:46:53
Panie Łukaszu jest pan radnym kolejną kadencje i piszę pan o przejęciu władzy po 12 latach zaniedbań. Przepraszam to co pan całą poprzednią kadencję? Przecież był pan radnym.
Kasik
2015-01-30 09:09:56
Jestem jak najbardziej za pismem gminnym wydawanym przez urząd.Wiele osób nie ma dostępu do internetu zwłaszcza starszych...Informacje w nim zawarte powinny być związane ściśle z pracą urzędu miasta czyli wszystko to co dotyczy mieszkańca naszej gminy i może mu się przydać w codziennym życiu np terminy wywozu śmieci, przetargi,imprezy gminne,komunikaty(np o wyłączeniach prądu)itp.Aby pismo w jakimś sensie "zarabiało" na siebie można dodać reklamy firm mieszczących się na terenie gminy no i koniecznie ogłoszenia drobne z naciskiem na pracę.Kolportaż powinien odbywać się tak jak ma to miejsce w Puszczykowie czyli do każdej posesji a nie tak jak Merkuriusz który był wystawiony w kilkunastu sklepach nie zawsze w wystarczającej ilości i lokalizacji.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2015-01-29 23:32:38
@OBSERWATOR, przejąc władze po 12 latach zaniedbań w wielu obszarach i wyprostowanie choćby sprawach podstawowych to bardzo trudne zadanie. Jest wiele do zrobienia. Nie sądzę, aby okres przysłowiowych 100 dni były okresem, który powie cokolwiek o skuteczności nowych władz i ich zdolności do przeprowadzenia pozytywnych zmian których wszyscy oczekujemy.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2015-01-29 23:09:39
Rada Miejska w Mosinie podejmie uchwałę, która określi to czym ma być nowe pismo gminy i ustali nazwę tego wydawnictwa. MM był wydawany bez formalnej uchwały Rady. Więc nie rozumiem tutaj pewnych komentarzy.
OBSERWATOR
2015-01-29 20:04:24
Czy zawsze gdy władza się zmieni to i nazwa pisma również musi ulec zmianie? Nic Pani nie pisze o kosztach tego pisemka i realizacji Waszych pomysłów przez Waszego Burmistrza. Ugrupowanie Pani mocno naciskało na Burmistrza by pismo zlikwidować lub mocno zmniejszyć środki ( około 100 tyś wydawanie w skali roku + wynagrodzenie Pana Urbanowicza) lub ograniczyć nakład. Może nowy Burmistrz wypowie się w tej kwestji. Było głośno o oszczędnościach a teraz cisza. Dziś poznamy jakie autoporawki do budżetu chce wprowadzić burmistrz , gdzie oszczędza. Czy liczba zadań inwestycyjnych wzrosła . Zaoszczędzone środki (jeden wice-burmistrz) kieruje na jakie zadanie ? Po uzyskaniu tych informacji i upływie 100 dni rządów nowych władz będziemy mogli my mieszkańcy gratulować sobie trafnego wyboru ( mam nadzieję, że tak będzie) lub czakać do następnych wyborów.
OBSERWATOR
2015-01-29 20:04:04
Czy zawsze gdy władza się zmieni to i nazwa pisma również musi ulec zmianie? Nic Pani nie pisze o kosztach tego pisemka i realizacji Waszych pomysłów przez Waszego Burmistrza. Ugrupowanie Pani mocno naciskało na Burmistrza by pismo zlikwidować lub mocno zmniejszyć środki ( około 100 tyś wydawanie w skali roku + wynagrodzenie Pana Urbanowicza) lub ograniczyć nakład. Może nowy Burmistrz wypowie się w tej kwestji. Było głośno o oszczędnościach a teraz cisza. Dziś poznamy jakie autoporawki do budżetu chce wprowadzić burmistrz , gdzie oszczędza. Czy liczba zadań inwestycyjnych wzrosła . Zaoszczędzone środki (jeden wice-burmistrz) kieruje na jakie zadanie ? Po uzyskaniu tych informacji i upływie 100 dni rządów nowych władz będziemy mogli my mieszkańcy gratulować sobie trafnego wyboru ( mam nadzieję, że tak będzie) lub czakać do następnych wyborów.
Irek
2015-01-29 19:32:01
Jak widzę, to niektórzy nie mogą pogodzić się z przegraną w honorowy sposób. Ale do meritum, oczywiście pismo urzędowe jest potrzebne aby do wielu, którzy nie korzystają z internetu docierały informacje. Natomiast jaki przyjmie charakter to już pokaże czas, poczekamy zobaczymy. Ci niezadowoleni (opozycja) powinni postarać się aby funkcjonowało z takim samym skutkiem jak Czas Mosiny pismo konkurencyjne, jako swoista przeciwność. Bo jak wiemy z doświadczenia, wiele razy prawda leży po środku.
Elegant
2015-01-29 15:57:08
Informator Mosiński
Do z Mosiny
2015-01-29 15:08:26
A co boisz sie napisać do Burmistrza. Napisz, ze np. jesteś niezadowolony z postępowania kier. Referatu Ochrony Środowiska bo po zajęciu miejsca po Baraniaku nic nie zrobiła. Brak w Mosinie ekranów akustycznych oddzielających przemysł od strefy mieszkaniowej. I tak możesz opisać wszystkie referaty z , których pracy jesteś niezadowolony.
mosiński informator gminny
2015-01-29 14:58:35
http://www.kultura.gmina.pl/akcjazimaosirmok2015.pdf
j
2015-01-29 14:37:09
Do z Mosiny. A co ty myślałeś że stanie się cud, była opozycja dostała stołki i oto tylko chodziło reszta pozostało po staremu.
Z mosiny
2015-01-29 14:03:31
i znów tematy zastępcze do jasnej anielki kiedy będą zmiany w UM jak można pracować z ludźmi którzy WAS krytykowali upokarzali i nadal to robią, wyśmiewają, może panowie burmistrzowie przyjmą z powrotem p. Ambrożaka i dadzą podwyżkę pani z Oświaty i pani z inwestycji i pani z sekretariatu, bardzo żałuje, że głosowałem na pana RYSIA
P.W
2015-01-29 13:32:08
Życie Mosińskie - informator w którym będzie kilka krótkich informacji związanych z : pracą UM , sportowych, oświatowych w tym również organizacji działających na terenie miasta , inwestycyjnych czyli bieżąca informacja o planowanych i obecnie realizowanych inwestycjach w gminie. Dodatkowo ostatnie strony dla płatnych reklam jednak powiązanych z naszą gminą . Jako standard przyjąć bezpłatne umieszczenia ogłoszeń o zatrudnieniu osób do pracy przez miejscowych pracodawców.
Mieszkaniec
2015-01-29 12:34:21
Proponuję nową gazetę nazwać "Informator Urzędu Miejskiego w Mosinie"
Małgorzata Kaptur
2015-01-29 12:16:24
Złośliwości i żarty, zresztą takie sobie, odłóżmy na bok. Mnie pismo urzędowe jest niepotrzebne, bo prowadzę "komputerowy" tryb życia, ale gmina musi jakoś informować mieszkańców o wywozie śmieci, o zarządzeniach burmistrza, o procedurze uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, sprawach porządkowych, numerach do różnych służb, itp.
Ryszard
2015-01-29 10:29:14
Brawo brawo kapitalny pomysł na tytuł pisma i jaki prawdomówny - "" Kapturiusz Zemściński ""
Katarzyna
2015-01-29 08:48:23
"Kapturiusz Zemściński" - autorze/autorko tego sformułowania, zdobyłeś/zdobyłaś moje serce. xD A tak na poważnie, dotychczasowe prospringerowskie ukierunkowanie Merkuriusza bardzo mi przeszkadzało. Mam tylko nadzieję, że planowany informator nie pójdzie w drugą skrajność. W zasadzie należałoby sobie zadać pytanie czy ten informator w ogóle będzie potrzebny. Mamy przecież inne niezależne (jeszcze) mosińskie czasopisma.
duży ruch
2015-01-28 22:38:05
Ale warto dodać, że WK przeszedł do II tury konkursu. Nowy wójt Dopiewa ogłosił nabór na stanowisko kierownika referatu zagospodarowania przestrzennego, na stanowisko ds. audytu wewnętrznego - wymiar 1/2 etatu, na stanowisko Kierownika Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, na stanowisko pracy ds. administracyjno-płacowych w oświacie, Nabór na stanowisko Sekretarza Gminy i na stanowisko Skarbnika Gminy.
karp
2015-01-28 22:03:09
Zapomniałem dodac, że wasz lotnik naziemny też startował. Obaj bez sukcesu.
Tymek
2015-01-28 21:59:52
Pronuję: ,,Wieści Mosińskie,,
karp
2015-01-28 21:55:50
Red. Urbanowicz wystartował w Dopiewie na Sekretarza.
x
2015-01-28 21:55:20
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3730566,czapury-domy-family-house-stanely-na-laczniku-ekologicznym-prokuratura-umorzyla-sprawe,3,id,t,sa.html
j
2015-01-28 19:58:19
Perfidjusz Donosiciel
Jan
2015-01-28 17:01:11
Generalnie to jest Wasza kolejna ściema, bo jak pamiętam obiecaliście zaorać to pismo, a okazuje się, że to kolejna Tuba propagandowa Czasu Mosiny, dokładnie taka jak ta strona i blog Łukaszka. Strasznie ludzi w ciula robicie. Obietnice wyborcze to jak zwykle mydlenie oczu - takie ja ta cała wasza prasa samorządowa. Aż się boje co dalej z tym omanionym spłeczeństwem wpatrzonym w Was jak w zbawicieli.
1
2015-01-28 16:56:08
Może Kapturiusz Zemściński?
Art
2015-01-28 16:52:05
I tak włąsnie był merkuriusz, dawał info co się dzieje od strony UM, jak chcę informację z innych źródeł to czytam fakty albo gmp, Proste?