CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2015-02-19 
Drukuj PDF Wyślij link

Wiosna w ogrodzie

Autor: Maria i Ania 

Zbliża się wiosna i chciałybyśmy podpowiedzieć innym, początkującym w temacie ogrodniczym kilka użytecznych rad i tricków.

Sadźmy kwitnące i pachnące krzewy i drzewa. Potrzebują one z reguły 2-3 lata zanim zaczną kwitnąć, ale potem mamy kwiatowe obrazy bez wielkiego wysiłku z naszej strony. To nasi faworyci:

  • krzewuszka obficie kwitnąca na biało, czerwono lub różowo, czasem powtarza kwitnienie w sierpniu
  • forsycja o żółtych kwiatach wczesną wiosną
  • kalina koreańska rozkwitająca wczesną wiosną o bardzo silnym zapachu
  • jaśmin nagokwiatowy, w taką zimę jak teraz kwitnie od początku grudnia bez przerw do wiosny, potrzebuje zacisznego kącika
  • świdośliwa oferuje obłoki białych kwiatów wiosną, potem smaczne ciemnoczerwone owoce /niestety trzeba wstać jeszcze przed ptakami, by ich spróbować, albo siatka/, a jesienią piękne pomarańczowe liście, ma pokrój w kształcie V, więc łatwo ją podsadzić innymi roślinami
  • judaszowiec, niewielkie drzewko o obłoku różowych kwiatów nawet bezpośrednio na pniu,
  • bzy w wielu kolorach i gatunkach, pięknie pachnące
  • budleja, kwitnie latem, pachnie i przywabia motyle, silnie ciąć wiosną
  • azalia pontyjska, wymaga kwaśnej gleby, cudownie pachnie, kwitnie na żółto
  • pięciornik, kwitnie przez całe lato, niewielki krzew mogący rosnąc w rabacie bylinowej

i wiele innych.

Na rabatach kwiatowych też możemy sobie ułatwić życie. Pozwólmy roślinom samym zadbać o rozmnażanie się. My musimy tylko dać pierwszy impuls siejąc takie kwiaty jak kosmosy, nagietki, czarnuszki, tytoń, maki, ostróżki. Można je wysiać już teraz, a jesienią należy zostawić trochę nasienników. Oprócz kwiatów jednorocznych są też łatwe w uprawie, rozsiewające się byliny i kwiaty dwuletnie. Należą do nich naparstnice, wieczorniki, dziewanny, firletki, rudbekie, jeżówki, orliki, miodunki, fiołki rogate. Natomiast takie byliny jak astry, floksy , rozchodniki, liliowce bardzo dobrze się rozrastają i są niekłopotliwe w uprawie.

A teraz kilka innych porad.
Dobrze jest zostawić ogród na zimę nie sprzątając rabat, a liście z trawnika można wrzucić jako ściółkę pod krzewy i na rabaty. Ochroni to naszą glebę przed wysychaniem zimą i pozwoli dżdżownicom i innym żyjątkom dłuższą pracę nad użyźnieniem gleby. Wiosną pozostałe resztki można zgarnąć na kompost lub zakopać niezbyt głęboko w ziemi. Można tak też robić z odpadami kuchennymi, zakopywać je gdzieś blisko potrzebujących roślin, a fauna w glebie zrobi resztę. Jest to tzw. kompostowanie powierzchniowe /trench mulching/. Także skoszoną trawę /bez oprysku herbicydami!/ można stosować do ściółkowania niezbyt grubą warstwą, zawiera dużo azotu i chroni i użyźnia glebę.

Późną zimą często kupujemy drobne kwiaty cebulowe w doniczkach, krokusy, hiacynty, narcyzy. Po przekwitnięciu nie wolno obcinać im liści, tylko należy je zasilać nawozem aż do momentu, gdy w ogrodach pojawią się pierwsze kwiaty i nasze cebule możemy wysadzić do ogrodu. Jeśli dobrze podkarmiliśmy cebule, zakwitną za rok.

Dla czytających mamy także zagadkę ogrodniczą. Do zdobycia jest nagroda niespodzianka, do odbioru w Mosinie lub Puszczykowie.
Odpowiedzi prosimy kierować na adres:

mosina.ogrody@gmail.com. 

Spośród prawidłowych wylosujemy osobę wygrywającą.


zagadka

Obecnie w moim ogrodzie kwitnie już 3 miesiąc krzew. Na zdjęciu widoczny jest jego kwiat. Jak nazywa się ta roślina?


Maria i Ania


KomentarzeWielkanoc
2015-04-02 16:39:26
Ten nadchodzący czas Wielkiej Nocy
Mimo że oparty na zdradzie i przemocy
Niech nadzieją dla wszystkich pozostanie
Tak jak Pana Zmartwychwstanie.

Niech to będzie dla nas czas radosny
Cieszmy się też z nadchodzącej wiosny
A baczmy by te świąteczne wiktuały
W sadełko nam się nie poodkładały

A jeśli przyjdzie pokusa
Podtrzymać tradycję Dyngusa
Niech równocześnie się śmieje
Oblany i ten co wodę leje
t-t
Z okazji Świąt Wielkanocnych wiele łask Bożych
od Zmartwychwstałego Chrystusa
oraz zdrowia radości i pogody ducha
składa
taboret z rodziną.
Ewa
2015-03-18 01:23:30
Jasminum nudiflorum Jasminum jest to rodzaj obejmujący około 300 gatunków. Należy do rodziny oliwkowatych - tej samej, w której znaleźć można także lilaki, forsycje czy ligustry. Jaśmin nagokwiatowy pochodzi z Chin, jest to bardzo ciekawe, choć mało u nas znane pnącze o niespotykanym czasie kwitnienia. Zaczyna kwitnąć w październiku, po czym robi sobie przerwę na czas pierwszych mrozów i śniegów, by już od stycznia i lutego rozpocząć ponownie kwitnienie niesamowicie pachnącymi, złocistożółtymi, rurkowatymi kwiatkami. Kwiatki rozmieszczone są pojedynczo na całej długości wiotkich i cienkich pędów zeszłorocznych. W trakcie kwitnienia roślina nie ma liści. Kończy kwitnąć w kwietniu. Liście ma drobne, owalne, ciemnozielone. Dorasta do wysokości ok. 3m. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte (polecany do rejonów Polski o cieplejszym klimacie), wówczas najlepiej kwitnie obsypując się masą kwiatów Kwiaty: drobne, żółte, pachnące Kwitnienie: X-XI, II-III Wysokość: 2-3m Zastosowanie: wymaga podpór oraz rozpinania na ścianach lub siatce. Sam nie przytwierdzają się do podpór, dlatego należy go przywiązywać lub oplatać. Jaśmin wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych obojętnych lub zasadowych. Najładniej się rozrośnie i obficie zakwitnie na stanowisku wilgotnym, słonecznym i osłoniętym. Pędy z pąkami kwiatowymi można ścinać i przenosić do mieszkania, gdzie szybko rozkwitną i obdarzą nas swoim przemiłym cytrynowo-słodkim aromatem Wystawa: słońce/lekki półcień Cięcie: nie wymaga, ale można dowolnie formować Mrozoodporność: strefy 7-9
Dzień Kobiet
2015-03-07 13:14:07
Niechajże wszyscy Panowie
Zapiszą sobie w głowie,
Że jutro dzień uroczysty
I dla wszystkich oczywisty
Święto mają wszystkie Panie.
Cały rok czekały na nie.
Niech dostanie chociaż kwiatka
Każda Pani i dzierlatka,
Więc składajmy Im życzenia
Zdrowia, szczęścia, powodzenia.
t-t
Bronki
2015-02-20 15:45:41
Jaśmin nagokwiatowy
puszczykowianka
2015-02-20 14:14:08
Czy to jaśmin nagokwiatowy?