CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Nocny autobus z Poznania do Mosiny - petycja

Wiele razy od różnych osób, głównie młodych, słyszałam, że przydałoby się nocne połączenie z Poznaniem. Dziś otrzymałam petycję, którą opracował Szymon Balcerek-Kałek.

 Każdy, kto chce, może wydrukować  petycję i pozbierać      podpisy wśród znajomych. Aktualnie można poprzeć petycję  u pana Arkadiusza Cebulskiego, pana Czesława Tomczaka i  w Bibliotece Miejskiej. 

       

 

 

 
  PETYCJA
 i lista do zbierania podpisów

 

Szymon Balcerek-Kałek

 

Od kilku lat swoimi przemyśleniami dotyczącymi transportu publicznego na naszej stronie dzielił się  @pawlok.

 2012-01-25 pisał tak:

Niestety nadal całość problematyki to błądzenie po omacku. Pierwszy krok opracować długoletnią strategię transportu publicznego w gminie uwzględniającą wiele czynników takich jak: demografia, urbanizacja itp td. Mamy fachowców na PP, a takie opracowanie to super temat na prace dyplomową, czyli wsparcie PP, jakieś stypendia dla realizujących opracowanie studentów, udostępnienie danych, papieru, drukarek UG itp itd - koszty naprawdę niewielkie. Patrząc na pozycje kosztowe nadal subiektywnie powiem:
1) 527 - TAK - z kursami przez Sasinowo - Rogalinek - Mosina PKP do Mosiny TBS - linia alternatywna dla PKP + połaczenie miejscowości gminy z UG itp itd . Linai w stałym takcie min 1 godz.
2) 651 - w takiej formie NIE - w zamian linia minibusowa z Ludwikowa przez Mosina PKP , szpital do LO w Puszczykowie skomunikowana z kursami skróconej 651.
3) 1,2 kursy nocne
4) Dążenie do stworzenia jednej strefy podmiejskiej, proszę sprawdzić ile km np z ronda Kaponiera jest do Mosiny a ile do Poznańskiego Kiekrza a jakie koszty ponoszą mieszkańcy obu tych miejsc.
5) Współpracować z Puszczykowem - większy może więcej z rozmowach z ZTM.


KomentarzeKarol
2015-03-15 22:32:55
Inicjatywę wspiera Puszczykowo http://blogdlapuszczykowa.blogspot.com/2015/03/wspieram-akcje-nocny-do-puszczykowa-i.html
pawlok
2015-03-14 20:50:10
Nie zrozumieliśmy się do Lubonia kursy są co godzinę o pełnych godzinach i objazd Żabikowa, Lubonia, Dolnego Lasku dla Mosiny nie ma sensu. Pozostają wolne kursy "połówkowe" - może nie 3, ale dwa kursy miały by racje bytu 0,30 - 2,30 . Przyznam ze nie wiem jak nocki docierają na Starołękę - być może tam można by dać kolejne naprzemienne by Czapury, Wiórek miały cywilizację, a bus mógłby robić pętlę z Rogalina przez Puszczykowo do Mosiny.
Szymon Balcerek-Kałek
2015-03-13 23:42:32
pawlok - Analizowałem również rozwiązanie związane z linią 243 - niestety pojawia się przy nim jeden dość spory problem. Autobus objeżdża sporą część Lubonia, przez co do ostatniego przystanku dociera po 40 min. W takim wypadku dotarcie do Mosiny mogłoby zając sporo ponad godzinę. Jednak nie należy tej opcji całkowicie odrzucać.
pawlok
2015-03-13 20:52:00
Niestety tranport publiczny to jeden z najwiekszych mankamentów gminy Mosina. Nie wycofujac sie z niczego co pisałem w 2012 roku dopowiem w temacie linii nocnej. Inicjatywa słuszna i konieczna do realizacji. Co do kosztow optymalne byloby wydluzenie kursow 243 nielubonskich czyli 0.30; 1,30; 2,30 do Mosiny przez Puszczykowo z odbiciem do Rogalina. By komunikacja miala sens - połaczenie musi byc dostepna stale czyli 365 dni/nocy w roku. Przydaloby sie zebyt zmiana warty w Mosinie wykorzystala zmiane warty w Poznaniu, gdzie wydaje sie ze Jaskowiak bedzie bardziej przychylny komunikacji publicznej.
Szymon Balcerek-Kałek
2015-03-13 19:42:36
Dziękuję za wszystkie opinie. Aktualne informacje dotyczące inicjatywy można znaleźć na Facebooku "Nocny do Puszczykowa i Mosiny". Stworzyłem krótką ankietę. Proszę o jej wypełnienie. http://www.ankietaplus.pl/s/67155YAS
t-t
2015-03-09 16:03:36
Poznań różnymi atrakcjami kusi
Mosiniak też rozerwać się musi
Jeśli z kolegami zabalujesz
W Poznaniu do rana koczujesz
Jeśli ostatnie połączenie przegapisz
To na nic innego już się nie "załapisz"
Możesz też za ostatnim autobusem
Rowerem albo na piechotę kłusem
A stolicy już nowa nitka metro
Na prowincji tak trochę retro
~
2015-03-08 16:52:05
@b Miałem okazję jechać kiedyś pociągiem nocnym (w czasie Euro 2012) i w Mosinie wcale mało osób nie wysiadało. :) Jak widać istnieje jakaś potrzeba podróżowania nocną komunikacją, myślę, że na początek jakiś mały bus, na powiedzmy 20 pasażerów, był był całkiem w porządku.
x
2015-03-08 15:51:34
Bardzo dobrze się stało, że młody człowiek napisał petycję i że na ten temat dyskutujemy. Na pewno gminy nie stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb mieszkańców. W petycji jest informacja, że: " z podobną inicjatywą wystąpili już mieszkańcy Gminy Puszczykowa, zatem istnieje możliwość nawiązania współpracy w tym zakresie z sąsiednią gminą." Taka współpraca już istnieje, ponieważ linia 651 Dymaczewo Nowe - Krosinko - Mosina - Puszczykowo - Luboń - Poznań Dębiec jest w części finansowana przez Puszczykowo. Stosunek władz Puszczykowa do tej sprawy jest więc ważny, bo Puszczykowo jako beneficjent również musiałoby zaakceptować zwiększenie nakładów na ten cel. Warto przy okazji przyjrzeć się sprawie transportu globalnie. Czy istniejące połączenia dobrze służą mieszkańcom, czy autobusy jeżdżą puste. A jeżeli tak, to dlaczego tak jest? Wszystko kosztuje i warto trzymać się zasady mini-max - wydać jak najmniej i osiągnąć jak najlepszy efekt.
taboret
2015-03-08 15:17:52
@ b::: Z okazji Dnia Kobiet na Pani ręce składam wszystkim Kobietom najserdeczniejsze życzenia zdrowia i roztropności.
Ps.
Dajmy szanse młodym na działanie niech się zmierzą z rzeczywistością to dobra szkoła.
taboret
2015-03-08 15:09:02
@ Szymon Balcerek-Kałek ::: Jak widzisz na samym wstępie petycja winna być raczej wystosowana w imieniu mieszkańców Mosiny i najbliższej okolicy ( w tym ankieta) z racji na nierealność skorzystania z takiego dodatkowego połączenia przez tych z odległych miejsc zamieszkania. Co do obliczeń kosztów jako pomysłodawca winieneś się i z tym zmierzyć ( podzwonić do ZTM). Urząd nie zajmie się obliczaniem kosztów( każdego pomysłu) bez przedstawionych realnych kosztów takiego przedsięwzięcia ( mino że je potem zweryfikuje). Może nawet tak być że pieniądze znalazłyby się lecz ZTM nie ma możliwości przerobowych( jako studentowi PP chyba nie powinno przysporzyć to trudności) . Ja dokonałem analizy kosztów na podstawie internetu, może do zweryfikowania , ale coś. Dobrze że starasz się chwycić "byka za rogi" i zmierzyć się z takim problemem nie czekając na to że ktoś zrobi to za Ciebie. Pozdrawiam i życzę owocnych efektów :)
b
2015-03-08 14:58:28
Myli sie Pan, bo jezeli wystepuje sie do Burmistrza Gminy o rozpatrzenie kursu nocnego z ktorego moga korzystac tylko i wylacznie mlodzi mieszkancy miasta i ewentualnie miejscowosci bezposrednio powiazanych, na dodatek bez zadnych danych ile osob z tego kursu bedzie regularnie korzystac nie moze miec szans na poparcie, a jezeli tak to bedzie to tylko mowiac po studencku sciema. Zadne spoleczenstwo nie bedzie finansowalo i popieralo ponoszenia kosztow z tytulu " prawa rozrywki dla mlodych, podczas gdy jest wiele innych zadan, a takze dlatego, ze sama gmina juz jest zadluzona. Czlowiek o statusie studenta powinien juz dzis miec orientacje, ze obecnie niemal w kazdym domu jest samochod i taka nocna wyprawe mozna sobie zorganizowac nawet nie wielkim kosztem. Rozumiem, ze informacja " nie mam wystarczajacych danych, a moj kosztorys i tak musialby zostac zweryfikowany" pozwala podejrzewac, ze transport mialby byc calkowicie pokryty przez gmine, chyba, ze ma Pan konkretna informacje o ewentualnych kosztach, jakie winien ponosic pasazer. Jezeli chodzi o sredni koszt przejazdu na tej trasie to otrzyma Pan na pewno konkretna informacje w firmie transportu zorganizowanego ZTM- Poznan. Niemniej zapytam co w przypadku, gdy taki transport bedzie mial tzw pusty przebieg czyli pojedzie bez pasazerow w obie strony a nie tylko w jedna. W petycji wyraznie jest napisane, ze dotyczy to przede wszystkim dojazdu z Poznania do Mosiny, czyli przejazd do Poznania bedzie pustym przebiegiem. Uwazam, ze dyskusja w sprawie transportu zbiorowego jest bardzo istotna dla wszystkich mieszkancow, jednak nie moze byc wybiorcza i nie moze byc tylko dla okreslonej grupy. Dyskutujmy o calosci, a nie o fragmencie.
Szymon Balcerek-Kałek
2015-03-08 13:37:28
b - Czy petycja ma być wystosowana przez mieszkańców Gminy Mosina czy samej Mosiny jest dyskusyjne. Sam mieszkam w Krośnie i mam zamiar z tego połączenie korzystać. Co do ankiety, to myślałem nad tym, jednak będzie miała ona formę internetową, a nie papierową. Co Waszym zdaniem powinno się w takiej ankiecie znaleźć? Obliczaniem dokładnych kosztów niestety musi zająć się sam Urząd Gminy. Nie mam wystarczających danych, a mój kosztorys i tak musiałby zostać zweryfikowany. Również uważam, że jest wiele innych problemów komunikacyjnych w gminie, często dużo ważniejszych, jednak chciałem przedstawić problem od strony ludzi młodych.
b
2015-03-08 01:31:35
Pan Szymon jest dobrze zorientowany, ze aby podjac taka decyzje to trzeba miec zaplanowane pieniadze w budzecie, a jak wiadomo nie ma ich w budzecie. Jednak, aby taki pomysl przeprowadzic najpierw nalezaloby przeprowadzic ankiety w calej gminie, ile osob byloby chetnych do korzystania w kazdym z miesiecy roku, ile powinien kosztowac przejazd, na jakich trasach powinien sie pojawic, a takze czy to ma tylko dotyczyc mieszkancow m. Mosina i ewentualnie najblizszych okolic. Wiem, ze mlodosc ma swoje prawa, ze rozrywka jest wazna, ale w gminie sa miejsca, gdzie mieszkancy nawet z dojazdem i powrotem do i z pracy musza sobie radzic, a takze z nagla choroba ( nie dotyczy to wezwania karetki) czy bolem zeba i ewentualne koszty musza sami pokrywac. Jasne, ze komunikacja z samym miastem Urzedem Gminy jest fatalna, a nie dotyczy to rozrywki, ale normalnej komunikacji mieszkanca w zyciowych sprawach. Winszuje pomyslu, ale proponuje wykonac ankiety, potem policzyc godzine pracy kierowcy wraz z pelnym ubezpieczeniem, godz nocnymi amortyzacja, kosztami paliw, konserwacji i remontu, koszty posrednie, ubezpieczenie pasazerow i pojazdu itd. Moze zaproponujmy lepiej przeglad i koszty tej obecnej komunikacji i sprobujmy zanalizowac kazdy kurs ktory ewentualnie moglby byc lepiej wykorzystany. Niestety, ale aby to dobrze zanalizowac nalezy prawidlowo wykonac ankiety i dostarczyc je przynajmniej po kilkanascie w kazdym solectwie.
b
2015-03-08 00:13:41
Pan Szymon powoluje sie na mieszkancow Gminy Mosina, czy to ma tylko dotyczyc trasy Kaponiera, ewentualnie Debiec - Lubon- Puszczykowo- Mosina, a co z reszta gminy ? Uwazam, ze przyzwoiciej jest napisac nie w imieniu Gminy Mosina a samej Mosiny.
charlie
2015-03-07 20:44:34
ok, no to tanio, a conajmniej jeden, conajmniej w łikędy jest bardzo potrzebny. ale chodzi faktycznie o godz. 02.00 czyli raczej jest to JUŻ sobota i niedziela :) btw. obiecuję, że będę nim jeździł :)
taboret
2015-03-07 20:25:49
@ charlie::: W petycji mówi się o piątku i sobocie.
Koszt 1km przebiegu autobusu 5-8 zł(śr 6,5 zł)
trasa od kaponiery - od Mosiny i z powrotem ok 45km
1 kurs pt i sob X 4 tyg = 8 kursów/ m-c X12 = 96/rok
6,5X45 = 292,5 X 96 =28 080zł
nieliczona taryfa nocna. Licząc na dwie gminy to kosz chyba do zrealizowania.
charlie
2015-03-07 15:51:53
za drogo? czyli właściwie ile kosztuje taki dodatkowy kurs o 02.00? w sumie na początek chodzi tylko pewnie o dwa kursy tygodniowo z Kaponiery: w nocy w sobotę i niedzielę.
Szymon Balcerek-Kałek
2015-03-07 12:46:31
JOW - ciekawy pomysł. Jednak przesunięcie autobusu z godziny 23.15 mogłoby być bardzo uciążliwe dla osób wracających o tej godzinie z pracy. Niemniej warto tę opcję przemyśleć. Ami - proszę mi uwierzyć, jestem realistą i nie wymagam, że nagle autobus w nocy będzie kursować co godzinę. Na początku uważam, że wystarczyłby jeden kurs w weekendy około godziny 2:00. Później połączenie mogłoby się rozwijać w zależności od potrzeb. Co do mojego pojęcia o wydatkach gminy - nie jest może największe, ale z pewnością nie jest również zerowe. Myślę, że dwie gminy byłyby w stanie utrzymać razem jeden dodatkowy kurs dwa razy w tygodniu. Pawlok zaproponował bardzo ciekawe rozwiązanie, jeżeli chodzi o wsparcie Politechniki Poznańskiej, której jestem studentem. Istnieją konkursy na prace dyplomowe w wielu dziedzinach. Może Gmina Mosina mogłaby również ogłosić taki konkurs, który miałby zachęcić studentów do napisania pracy dotyczącej rozwoju transportu w naszej gminie. Głównym celem petycji jest poruszenie problemu komunikacji w Mosinie i jak widzę cel ten jest realizowany. Dziękuję Pani Małgorzacie Kaptur za udostępnienie petycji na stronie.
taboret
2015-03-07 11:51:39
Chyba najsensowniejsze rozwiązanie zaproponował "JOW ". Koszty takiego przesunięcia( nadgodziny kierowcy) mogłaby pokryć czasowo gmina do czasu rozwiązania tego problemu przez wdrożenia zaproponowane w Kierunki rozwoju przestrzennego w Metropolii Poznań
Ami
2015-03-07 06:52:44
Koszty są za duże aby pozwolić na utrzymanie kursu, Gmina ma dużo innych wydatków. P. K. młody chłopak nie ma pojęcia o wydatkach i potrzebach G.
JOW
2015-03-06 23:23:54
Zamiast dodatkowego kursu - wiadomo kasa! - lepiej na początek przesunąć kurs autobusu z 23.15 na późniejszą godzinę, tak aby zwiększyć odstęp miedzy ostatnim pociagiem, a ostatnim autobusem.