CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2015-03-21 
Drukuj PDF Wyślij link

Schronisko w Skałowie

Autor: Małgorzata Kaptur 

W poniedziałek członkowie Komisji Budżetu i Finansów udają się do Skałowa - gmina Kostrzyn. Mają zamiar zobaczyć budowę schroniska i dowiedzieć się, jakie będą zasady funkcjonowania tej placówki. Zapraszam zainteresowanych radnych, mieszkańców, a zwłaszcza przedstawicieli wolontariuszy mosińskiego przytuliska do skorzytania z okazji i dołączenie do Komisji Budżetu.
Bus odjeżdża sprzed budynku Urzędu o godz. 16.00. Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o kontakt telefoniczny do godz. 12.00 w poniedziałek (512 334 157).

Związek Międzygminny "Schronisko" powstał w 2010 roku. Schronisko ma być oddane do użytku jesienią 2015 r. Gmina Mosina wpłaca składkę członkowską i składkę inwestycyjną. Później będziemy musieli ponosić także koszty pobytu naszych zwierząt w tym miejscu i transportować zwierzęta - odległość ok. 50 km w jedna stronę.
Z powodu budowy "Lidla" dobiega końca funkcjonowanie przytuliska w Mosinie w dotychczasowej lokalizacji. 

Czy schronisko w Skałowie rozwiąże nasze problemy z bezdomnymi zwierzętami i ile to będzie kosztowało?

Więcej informacji w poniedziałek.
  

schronisko-skalowo.pl/

23.03.2015

13 radnych udało się dziś do Skałowa. Pojechała również z nami Kierownik Referatu Ochrony Środowiska p. Dominika Grząślewicz-Gabler.

 

Po budowie oprowadzał nas p. Paweł Kubiak - dyrektor Schroniska. 
Budynki, głównie pawilony dla psów już są, lecz niewykończone, a prace brukarskie i ziemne dopiero się zaczynają. Budowa ma być zakończona do czerwca 2015 r. 

Jednorazowo będzie mogło w tym schronisku przebywać około 300 psów z 11 gmin. 
Gmina Mosina od 2010 roku wpłaca na rzecz Związku składkę członkowską (1 zł na 1 mieszkańca). To daje razem ok. 150 tys. zł.
Gmina wpłaciła też w trzech kolejnych latach składkę inwestycyjną - w wysokości 945 tys. zł.

Jak będzie wyglądało funkcjonowanie Schroniska?

Wyłapywaniem psów będzie zajmowała się Straż Miejska poszczególnych gmin. Odłowionego psa po otrzymaniu zgłoszenia zabierze po kilkudziesieciu godzinach transport własny Schroniska. 

Gminy nie będą płacić za każde zwierzę, które trafi do schroniska z terenu gminy, lecz tylko składkę członkowską, która będzie zapewne wyższa niż obecna. W tej chwili nie ustalono jeszcze jej wysokości.

Nie będzie zróżnicowanej opłaty w zależności od odległości gminy od Skałowa. 
Jedynym czynnikiem wpływającym na wysokość wpłat będzie więc liczba mieszkańców gminy.

Obecnie koszt utrzymania psów w mosińskim przytulisku wynosi ok. 120 tys. zł.
 

czytaj także TUTAJ

 

 Wydatki na opiekę nad zwierzetami kaształtowały się różnie, poniżej - fragm. sprawozdania z wykonania budżetu w 2012 r.
 

W roku 2015 wydatki na ten cel przedstawiały się następująco:

 


KomentarzeMałgorzata Kaptur
2015-04-02 16:51:05
W poprzednich latach było więcej, a kiedy pisałam nie było jeszcze sprawozdania z wykonania budżetu, dlatego napisałam "około". Wieczorem sprawdzę jak się kształtowały wydatki w poprzednich latach.
taboret
2015-04-02 16:12:40
Pani Małgosiu. Skąd ta różnica (w treści)120 000 zł, a 76 609 zł (w komentarzu)
Małgorzata Kaptur
2015-04-02 14:15:19
Jak poinformował mnie dzisiaj burmistrz Jerzy Ryś, przewodniczący Zgromadzenia Związku Międzygminnego Schronisko, zasady funkcjonowania schroniska w Skałowie, o których mówił nam w czasie pobytu w Skałowie dyrektor Paweł Kubiak, nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone, uchwały w tej sprawie zostaną dopiero podjęte. Zachęcam do obejrzenia filmu z placu budowy z 25 marca 2015 r.
http://tiny.pl/xhcf4
Jak wynika ze sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2014, który radni otrzymali wczoraj, koszt utrzymania przytuliska w Mosinie wyniósł w ubiegłym roku 76 609 zł.
taboret
2015-03-22 21:44:10
@ wiórecki ::: Jak na razie byłoby śmiesznością wycofywać. Może po dokładnej analizie kosztów i o ile w Poznaniu jak piszesz dojdzie do otwarcia nowoczesnego przytuliska. Wycieczka to nie jak piszesz fanaberia bo: Organy Związku w Skałowie: Zgromadzenie Związku – organ stanowiący i kontrolny Związku. Kadencja
Zgromadzenia jest równa kadencji Rad Gmin.
W skład Zgromadzenia wchodzą burmistrzowie i wójtowie gmin uczestniczących w Związku. Każdy przedstawiciel ma w Zgromadzeniu jeden głos.
Przewodniczący Zgromadzenia – Jerzy Ryś ( Burmistrz Gminy Mosina )
Zastępca Przewodniczącego – Władysław Ślisiński ( Z-ca Burmistrza Miasta Puszczykowo )
Potem ktoś by napisał że trzeba było jechać i interesować sprawą na miejscu a nie oglądać to na mapie satelitarnej lub facebook`u z za biurka. http://tiny.pl/xhm85
wiórecki
2015-03-22 10:46:31
Przynależnosc Mosiny do tego przedsięwzięcia należaloby raz jeszcze porządnie przeanalizować. W Poznaniu ma powstać nowoczesne przytulisko i mamy tam znacznie bliżej. Obawiam się, że straż będzie taxi dla psów i kotów, a o odwiedzeniu i ewentualnej aktywności naszych wspaniałych wolontariuszy możemy w opcji Skałowa zapomnieć. Edukacyjna rola opieki nad bezdomnymi i znękanymi zwierzątkami przestanie istnieć. Psy w lasach na sznurkach widzę, bo kto taki szmat drogi poleci z odratowanym lub maltretowanym zwierzakiem. Poznaniowi pomóc finansowo i załatwić sobie pulę miejsc do wykorzystania. Ale ja wszystkich faktów nie znam i mogę się mylić, ale "wycieczkę" uważam za fanaberię, bo to akurat przy stole można obgadać. Klatek nie widzieliście? Z satelity widać jak na dłoni.Odległość można mapą zmierzyć a koszty transportu kalkulatorkiem w biurze wyliczyć. Lepiej idźcie do naszego mosińskiego przytuliska z fajną karmą i weźcie pieski na spacer i kochajcie je - ale tak naprawdę, a nie jak urzędasy.